Co się tyczy rozmowy etapu drugiego

Temat przeniesiony do archwium.
Dokonał się niemały cud i zakwalifikowałam się do drugiego etapu OJA. Jakkolwiek już panikuję i zastanawiam się co będzie jeśli jakimś(kolejnym) cudem dostanę się na rozmowę.
Moja panika jest o tyle ogromna, że zaczęłam wcielać w życie jakże ambitny plan zaznajomienia się w miarę dobrze z każdym podanym na str. OJA tematem, jaki może pojawić się na rozmowie. Niestety za niektóre tematy nie potrafię się zabrać w dosłownie żaden sposób, więc zwracam się o pomoc do już doświadczonych uczestników OJA.
Problem polega na tym, iż nie wiem czego szukać na tematy: Famous American scientists, Famous American Personalities in the Fine Arts, Famous UK scientists, Famous UK personalities in the fine arts. Na wszystkie inne coś powiedzieć potrafię, ale przy tych czterech dosłowna pustka w głowie. Proszę o radę na jakich to naukowców i na jakie persony związane ze sztuką najlepiej zwrócić uwagę.
Za wszelką pomoc z góry serdeczne dzięki.
Poszukaj jakichś krótkich zestawień z nazwiskami (w Internecie? A może w słownikach? Niektóre podają takie zestawienia. Sprawdź np. pod tym kątem słowniki w bibliotece szkolnej), a potem powinno pójść już z górki. Polecam np. informacje z Wikipedii. Ale wydaje mi się, że to -- szczęśliwie -- nie są najważniejsze zagadnienia na liście. (Co oczywiście nie znaczy, że można się nimi w ogóle nie przejmować).


Pozdrowienia
Scobin
Takie wiadomości to część tzw. ogólnej erudycji, której w sumie nie sposób się "nauczyć"- jeśli się czyta prasę i literaturę, powinno się znać najważniejsze nazwiska.
Np. angielscy uczeni - Newton, Maxwell, Russell (a jak wliczyć w to filozofów, to na pęczki - Locke, Berkeley, Hume, Moore), ze współczesnych znanych: Hawking, Penrose, Dawkins
Amerykańscy uczeni - powiedzmy, że Einstein (kawał życia przepracował w Princeton i czasem pisze się o nim jako o niemiecko-amerykańskim uczonym), Feynman, von Neumann, Tesla (p. uwaga o Einsteine), cała plejada matematyków i filozofów...
W Wikipedii szukałam czegos na te tematy, niestety niczego nie znalazłam. Jednak dzieki wielkie za nazwiska bo własnie o to mi chodziło:)
Parę przykładów z-głowy-czyli-z-niczego (coś tam sprawdziłem też w Wikipedii):

>Famous American scientists

Edison
Watson (ten od DNA)


>Famous American Personalities in the Fine Arts

Poe


>Famous UK scientists

Crick [ten od DNA ;)]


>Famous UK personalities in the fine arts

Blake
Wordsworth
Yeats
Joyce
Burns (zawsze trzeba pamiętać, że UK =/= Anglia. Będzie więc tutaj sporo poetów szkockich czy irlandzkich)
Churchill [Nagroda Nobla w 1953 :-)]


Pozdrowienia
Scobin
"Fine arts" to w tym wypadku nie jest poezja, tylko np. malarstwo czy muzyka. Inaczej byłoby zbyt prosto, bo wymienić poetów to mały problem - a potrafi ktoś np. podać jakiegoś brytyjskiego kompozytora?
myślę, że Wlliam Bake jednak do fine arts się kwalifikuje :)
http://www.google.com/search?client=opera&rls=pl&q=%22fine+arts%22+poetry&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

http://ancienthistory.about.com/od/termfinearts/

"Fine Arts" to nie tylko poezja. Ale i ona się do nich zalicza.


>- a potrafi ktoś np. podać jakiegoś brytyjskiego kompozytora?

Fakt, nie jest to łatwe. Ale np. Georg Friedrich Haendel bywa za takiego uznawany, choć z pochodzenia był Niemcem. (To przykład podobny do Twojego z Einsteinem).


Z pozdrowieniami
Scobin
tu to ja sie musze czepic ;) UK to nie jest tylko Anglia, ale tez Walia, Szkocja i Pn. Irlandia (tzw. Ulster). Zgadza sie. Trzeba jednak pamietac, ze Republika Poludniowej Irlandii (czyli wiekszosc irl. jako wyspy;)) jest niezaleznym panstwem, dlatego podawanie irlandzkich pisarzy (Joyce, Yeats- przy okazji tworca ruchu odrodzenia celtyckiego w irlandii) moze byc kontrowersyjne... Ale ja lubie sie po prostu czepiac i jestem irlandiofilka ;)
Słuszna uwaga, ale Joyce i Yeats spędzili znaczną część swojego życia w okresie, gdy Irlandia nie była jeszcze samodzielną republiką (to jest, jeśli mnie pamięć nie myli, przed rokiem 1921). No i pisali po angielsku. :-) Niemniej masz rację, że warto uważać na kontrowersje, a już w żadnym wypadku nie można mówić o tych dwu jako o Anglikach.


Pozdrowienia
Scobin
brytyjski kompozytor - Peter Gabriel ;-)
Jak myslicie - czy skoro muzyka zalicza sie do 'fine arts' to moge tam wrzucić takich artystów jak np. Pink Floyd? Wielcy to muzycy, tego sie zaprzeczyć nie da, a mógłbym o nich długo mówić. Tylko tu widze że sie ludzie skłąniają w strone poezji i muzyki klasycznej.
Ha, o Led Zeppelin, Pink Floyd, Black Sabbath, Deep Purple i paru innych kapelach mógłbym godzinami tam opowiadać, ale o ile nie trafi ci się temat typu "muzyka brytyjska" itd., to raczej wątpię, żebyś miał okazję coś na temat np. Floydów poopowiadać.
no troche mnie MKocie nastraszyles. komisja zadaje tez pytania typu: the history of the british music?
Raczej nie zadają takich pytań, ale np. jak cię zaczną pytać o "British culture" w ogólności, to mogą poprosić, żebyś powiedział, który aspektu kultury uważasz za najciekawszy i wtedy możesz pogadać o muzyce czy o czym tam zechcesz.
Temat przeniesiony do archwium.