2 pytania: By who or by whom oraz czy można zaliczyć formę advise + gerund

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
W zadaniu otwartym moja uczennica miała uzupełnić zdania (wpisując od 2-5 wyrazów). Oto dwa, których jej nie uznano.
1) By...............my money taken from the drawer? Do You know?
Wpisała "who was", lecz okazuje się, że szkolna komisja akceptuje tylko "whom was" A przecież obie wersje są dopuszczalne tylko 'whom' jest bardziej oficjalna.
2) My teacher...................conditional clauses and I followed his advice.
Wpisała "had advised revising". Mam świadomość, że najbardziej naturalnie brzmiałoby "advised me to revise", ale jej propozycja nie jest niepoprawna. Poniższa strona też potwierdza, że tak jest OK. https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/advise

Nie mogę napisać do organizatora konkursu, bo napisano do mnie, że odwołania na poziomie szkolnym mam pisać tylko do komisji szkolnej. Dodam, że zabrakło jej akurat dwóch punktów aby przejść dalej ;(

Czy mam rację, że jej wpisy nie są niepoprawne, czyli tym samym powinny zostać uznane? Szukam poparcia, bo nie zgadzam się z odrzuceniem odwołania. Moja zdolna i pracowita uczennica zasłużyła na to, żeby przejść do drugiego etapu...

Pozdrawiam,
A.Ch.
pierwsze musi byc 'by whom'
mozna napisac 'who...by' i 'whom...by', ale bezposrednio po przyimku tylko whom

drugie uznalbym
2. tez bym dodal 'me'.
edytowany przez Aaric: 12 lis 2020
Bardzo dziękuję mg i Aeris.

Widzę w necie dużo przykładów z użyciem by who, stąd właśnie wziął się pomysł napisania odwołania. Nie jestem pewna czy mogę tu wrzucać linki, jeśli nie, to z góry przepraszam. Czy mg możesz się odnieść? Wszystkie opinie cenne.
https://context.reverso.net/t%C5%82umaczenie/angielski-polski/by+who

A. Ch.
niektore nie sa powiazane gramatycznie i na pewno potrafisz je wskazac
inne sa zapewne potoczne
In my opinion sites like context.reverso and Diki suck.
'who' i 'whom' to 2 rozne rzeczy.
1. Who has taken the sweets?
2. By whoM were the sweets taken?
Temat przeniesiony do archwium.