olimpiada gimnazjalna 2009 - bardzo proszę o pomoc

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, w tym roku chcę wziąść udział w konkursie kureatoryjnym z j.ang; ale będzie to mój pierwszy raz. Bardzo zależy mi na tym, aby dostać się do II etapu. Jednak mam pewne pytania i watpliwości, na które chciałabym uzyskać od Was odp. A oto regulamin I etapu:

ETAP I

Zagadnienia leksykalne:

• Ja, moja rodzina i przyjaciele - przedstawianie się, rodzina, członkowie rodziny, relacje miedzy członkami rodziny, najbliższe otoczenie, przyjaciele
• Szkoła - przedmioty szkolne, rozkład zajęć, czynności szkolne, edukacja
• Dom - nazwy pomieszczeń, meble i sprzęty domowe, okolice miejsca zamieszkania
• Życie codzienne - czynności dnia codziennego, obowiązki domowe, czas (miesiące, dni tygodnia, pory dnia, roku), godziny, jedzenie i picie, nazwy posiłków i dań, naczynia kuchenne i sprzęt, przepisy kulinarne, w restauracji, kawiarni, barze, zakupy, nazwy sklepów i usług, pieniądze, ceny, dni szczególne i święta
• Człowiek - wygląd zewnętrzny, części ciała, ubrania (kolory, wzory, moda), cechy charakteru
• Zdrowie - choroby, dolegliwości, wypadki, zdrowy tryb życia, u lekarza
• Praca - nazwy zawodów, opis wykonywanej pracy
• Zainteresowania - sport, nazwy dyscyplin, gier, sprzęt sportowy, wydarzenia sportowe, czas wolny - rozrywka, muzyka, rodzaje muzyki, nazwy instrumentów, kino, telewizja, nazwy programów, gatunki filmowe, hobby
• Geografia i środowisko - nazwy kontynentów, części świata, państw, narodowości, kierunki, pogoda, świat roślin i zwierząt, problemy środowiskowe, ochrona środowiska, turystyka, wycieczki, wakacje, sprzęt wakacyjny, dworzec, lotnisko, hotel, schronisko, biura podróży
• Historia - życie codzienne w przeszłości, ważne wydarzenia historyczne, biografie sławnych ludzi, odkrycia, wynalazki
• Liczebniki


Zagadnienia gramatyczne:

• Zdania oznajmujące, pytające, przeczące, rozkazujące:
- Końcówki pytające – question tags
- Zdania złożone zawierające zdania przydawkowe – relative clauses
- Zdania złożone zawierające zdania okolicznikowe czasu – time clauses
- Zdania warunkowe
- So/neither/nor + czasownik posiłkowy + podmiot
- „it” w funkcji podmiotu pozornego
• Strona bierna
• Mowa zależna
• Zdania z „wish”
• Czasy: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect Simple, Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Future Simple
• Konstrukcja be going to
• Konstrukcja used to
• Konstrukcja there is/there are
• Odmiana czasowników to be, have/have got
• Odmiana czasowników nieregularnych
• Czasowniki modalne
• Tryb rozkazujący
• Rzeczowniki złożone
• Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne
• Liczba pojedyncza i mnoga rzeczowników (regularna i nieregularna)
• Dopełniacz saksoński `s i s`
• Rodzajnik określony i nieokreślony
• Określniki some, any, no, much, many, a few, a little, too, enough
• Zaimki osobowe, dzierżawcze, wskazujące, zaimek one
• Stopniowanie przymiotnika (regularne i nieregularne)
• Tworzenie i stopniowanie przysłówków
• Przyimki miejsca, czasu, ruchu
• „ing” form po czasownikach, „ing” form jako podmiot
• Konstrukcje: verb+object+infinitive, verb+infinitive, verb+ ing form


A TERAZ MOJE PYTANIA:

1. "życie codzienne w przeszłości" "ważne wydarzenia historyczne" - czy mam poprostu "wykuc" całą historie krajów anglojęzycznych????? Wydarzeń nigdzie nie mogę znaleźć, skądmam je wziąść i jakich się nauczyć?

2. "biografie sławnych ludzi" - nigdzie w internecie nie moge znaleźć informacji na temat osob z danego kraju. Jak mam sie tego nauczyć??? Poprostu zostaje mi to tylko "wykuć" !!!???

3. "odkrycia i wynalazki" - same rzeczy czy z datami sie nauczyć????

4. Gdzie mogę znaleźć cokolwiek na temat rzeczowników złożonych????

5. Gdzie mogę znaleźć coś o wszystkich przysłówkach ruchu???

6. Konstrukcja verb+object+invinitive - co to jest??? Czy jest to może coś zwiazanego z phrasal verb? Też się ich mam nauczyć?




Wiem, że moje pytania mogą wydać się Wam dziwne. Proszę odpowiedźcie... :)
Chciałam jeszcze zapytać z czego powinnam się przygotować do tego konkursu??? Jak narzie posiadam książkę Henryka Krzyżanowskiego "100 testow z gramatyki angielskiej" (nie mialam żadnych problemow z jej zdobyciem), ,,Gramatyka angielska dla zaawansowanych" autor: Maciej Matasek. Słownictwa uczę się z "Uniwersalny słownik tematyczny języka angielskiego - wielki" Z czego jeszcze powinnam skorzystać????
1. tak, myślę, że właśnie o to chodzi, przede wszystkim wiadomości o Wielkiej Brytanii : ) wykuć może nie, po prostu nauczyć się ze zrozumieniem ; ) ale niestety, kuratoryjny tego wymaga...a co do wydarzeń historycznych to na twoim miejscu pomaszerowałabym do pobliskiej biblioteki i poprosiła o książki bądź materiały z encyklopedii/czasopism i tego typu rzeczy. Naprawdę jest tego masa, więc musisz się uzbroić w cierpliwość : ) Jeżeli pomysł z biblioteką nie wypali, najlepiej przejść się np. do empiku bądź księgarni i poszperać, popytać o książki o tej tematyce. Ja mogę polecić np. Pascala, w tym przewodniku jest trochę historii, jak sama nazwa wskazuje dużo zabytków, postaci historycznych, które z tymi zabytkami miały coś wspólnego, daty wzniesienia zabytków itp itd(uczyłam się z Pascala akurat o Niemczech, z tym że był to konkurs tylko z wiedzy o kraju, ale wiele odpowiedzi na pytania w nim znalazłam) : )

2. i znowu odsyłam cię do biblioteki/księgarni, a w internecie też coś powinno być, trzeba poszukać wpisując hasło np. 'sławni anglicy', 'sławni pisarze angielscy' itp. I NIE KUJ, PRZECZYTAJ, O WIELE WIĘCEJ CI WEJDZIE DO GŁOWY : )

3. ciężko powiedzieć, ja bym się jednak uczyła KTO, CO, KIEDY : )

4. czasowniki złożone powinny być w większości książek gramatycznych : ) jeżeli nie masz - księgarnia/biblioteka/znajomi

5. czytaj odp. na pyt. 4

6. z phrasalami to raczej niewiele ma wspólnego:

Examples:

I told him to go home.
verb object infinitive

They asked their neighbours to be quiet.
verb object infinitive

Jeżeli jest w spisie, a chcesz się uczyć, to tak : )
Książka Krzyżanowskiego to cudowny nabytek, szczególnie do grammar, bardzo przydatna do Olimpiady Krzyżanowskiego, do kuratoryjnego moim zdaniem tez się przyda : )oprócz tego myślę, że mogą się przydać wszelkie ksiązki o gramatyce, Langenscheidta : )
Nie wiem, czy pomysł z przerabianiem książki Krzyżanowskiego jest taki dobry. To są ćwiczenia do I etapu Olimpiady Języka Angielskiego na poziomie licealnym, a ty bierzesz udział w konkursie na poziomie gimnazjalnym.

Żeby zapoznać się z historią i kulturą Wielkiej Brytanii warto przeczytać "Dzieje kultury brytyjskiej" Lipońskiego, wyd. PWN. Do zdobycia bez problemów, a książka naprawdę przybliża wiele zagadnień. Polecam też "The Isles" Normana Daviesa.

We wrześniu PWN wydaje "United Kingdom at a Glance", tam też będzie sporo informacji o Wielkiej Brytanii na poziomie gimnazjalno-licealnym.

Po angielsku można się zastanowić nad przeczytaniem "An Illustrated History of Britain" oraz "An Illustrated History of USA" wydane przez wydawnictwo Longman. Sporo informacji o historii i ważnych postaciach.

I jeszcze fajna rzecz, "An Introduction to the United States" Diniejki, wyd. Egis.

Jeśli nie chcesz przerabiać całych książek, możesz po prostu przejrzeć indeksy, zerknąć, kto się tam pojawia i wyguglować sobie ważnych ludzi.

Najprostszy przepis –> zerknij na hasła Wielka Brytania i USA w dużej encyklopedii. Na pewno będzie tam wiele postaci. Od tego można zacząć :)

PS There is more :D Przyda się bardzo "Oxford Guide to British and American Culture". Wszystko podane na tacy, choć jest tego spooooro :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia
O.
Przepraszam za niedopatrzenie, skoro jesteś w gimnazjum to fakt, książka Krzyżanowskiego może być zbyt trudna i problematyczna, jak będziesz startować w liceum to jak najbardziej, Olimpiada ; )
Dziękuję za odp. i rady :):)
a Siuda na jakim jest mniej więcej poziomie? bo z krzyżana ciężko mi idzie, ale Siuda dosyć gładko,. przynajmniej ćwiczenia z czasów
Temat przeniesiony do archwium.