Olimpiada 2009/10 III etap

Temat przeniesiony do archwium.
Witam

Czy ktoś mógłby polecić jakieś fajne książki z których przygotowuje się do III etapu? Ja ze swojej strony polecam "An Illustrated History of Britain" i "An Illustrated History ofthe USA" z Longmana, a od strony leksykalnej "Słownictwo angielskie dla zaawansowanych" M.Matasek.

Poza tym mam pytanie do finalistów z lat poprzednich. W wytycznych napisane jest "Zawodnicy przystępujący do egzaminów ustnych III stopnia powinni wykazać się znajomościąproblematyki z zakresu historii, geografii, polityki oraz życia gospodarczego i kulturalnego państw angielskiego obszaru językowego". Czy naprawdę w III etapie mogą pojawić się pytania dotyczące np. Australii czy Kanady? I w ogóle o co was pytała komisja?

Będę wdzięczna za pomoc :)
Z mojego doświadczenia z egzaminem ustnym jest tak, że jeśli chodzi o kulturę, to dostałem pytanie żywcem wyjęte z listy(o uniwersytety w Anglii). Z tego co słyszałem od wychodzących z egzaminu ludzi, mieli podobnie. Wszelka wiedza może się oczywiście przydać, ale przygotowywać się należy raczej z zakresu podanych w wytycznych tematów. Można się uczyć bardzo dużo historii USA i Anglii, a potem dostaniesz pytanie o przemysł Wlk. Bryt. i bieda.
Ja zaś jestem ciekaw co się dzieje jeżeli dana osoba nie przeczytała wszystkich wymaganych pozycji. Na etapie okręgowym brakowało mi jednej brytyjskiej powieści i nie usłyszałem o tym ani słowa. Jak z tym jest? I czy można podać na kartce też coś "spoza kanonu"? Chętnie pogadałbym z komisją o książkach Pratchetta... Próbował ktoś?

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie