Must / have to

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, proszę o sprawdzenie następujących zadań:
Zadanie 1. Choose the correct alternatives. If two alternatives are correct, choose both.
1 You must/mustn't/don't have to smoke at school. MUSTN'T
2 You must/mustn't/have to study a lot to be an architect. HAVE TO
3 People who work in a bank doesn't have to/don't have to/mustn't wear a unifrom. DON'T HAVE TO
4 You has to/have to/must know how to use a computer to work in a bank. HAVE TO
5 Visitors to the museum mustn't/must/don't have to take photos. It's prohibited. MUSTN'T
6 A professional football player mustn't/doesn't have to/don't have to work in an office. DOESN'T HAVE TO
7 You must/don't have to/mustn't drink and drive. MUSTN'T

8 You must/have to learn to play an instrument if you want to be a professional musician. MUST
9 Builders mustn't/don't have to work in a office. DON'T HAVE TO
10 Doctors mustn't/don't have to tell others secrets about their patients' health. MUSTN'T
11 Do you must/have to wear a uniform in your job? HAVE TO
12 People who work in banks must/have to do a lot of paperwork. MUST
13 A firefighter has to/have to work in a team. HAS TO
14 A computer programmer mustn't/doesn't have to be fit to do his ot her job. DOESN'T HAVE TO
15 My sister must deal/deals with the public in her job. DEAL
Jest parę zdań w których mogą być obie możliwości.
12 źle

poza tym j.w.

jaką regułkę na must/have to masz tu zastosować?
Wydaje mi się, że w tych zdaniach must możesz stosować równolegle do have to
You must/mustn't/have to study a lot to be an architect. Wybrałeś HAVE TO
You must/have to learn to play an instrument if you want to be a professional musician
- tu wybrałeś must a czym różni się zawód architekta od muzyka?
Zapewne można tu użyć obu form
edytowany przez Michael_Corleone: 05 gru 2017
Ok, dzięki za pomoc. Tylko w tych dwóch zdaniach można użyć obu równolegle, czy jeszcze jakieś są? W 12 kierowałem się tym, że jest to przekonanie osoby mówiącej i dlatego dałem must.
12 ok, ale mozna tez powiedziec, ze to obiektywne wymaganie (chociaz teraz sa podpisy elektroniczne :-)

czy znasz uzycie must w znaczeniu 'ja, mowiacy te slowa, każę ci..." czy tylko "tu musi byc prawda'?
Możesz trochę jaśniej, bo nie rozumiem pytania? :D
w jakich sytuacjach uzywa sie 'must'?
Gdy jest to jakiś "wewnętrzny" przymus, który sami na siebie nakładamy lub gdy osoba mówiąca jest pewna swoich przekonań
ok, jest jeszcze jedno znaczenie: gdy mowiacy naklada przymus na adresata wypowiedzi
- you must do it - musisz to zrobic, bo ja tak chce
you have to do it - musisz to zrobic - ja nic do tego nie mam, ale takie sa przepisy.
Ok, dzięki za wskazówkę ;) Proszę jeszcze o sprawdzenie tych zadań:
Zad. 1 Uzupełnij zdania czasownikami have to, must, should lub would w odpowiedniej formie.
1 Leo is very tired. He must (lub should, nie jestem pewien) go to bed early.
2 You have to have a valid ticket when you travel by train.
3 If I were you, I would go onto the job website and look for vacancies.
4 Young children shouldn't have TVs in their bedrooms because it can be bad for them.
5 I can stay in bed tomorrow morning because I don't have to go to school!
6 You mustn't cross the road when the traffic light is red.

Zad. 2 Uzupełnij zdania czasownikami have to, must, should lub would w odpowiedniej formie.
1 You mustn't park in front of the fire station. It’s illegal.
2 If I were you, I would get a new bike. That one’s too small for you.
3 You must (tutaj też nie wiem, czy nie pasowałoby should) stay up late at night if you want to get up early.
4 My dad’s a policeman, so he has to meet criminals.
5 I think my friend shouldn't go to school because he doesn’t look well.
6 You have to be 17 to drive a car in the UK.
I 1 Każesz mu czy radzisz?
II 3 zastanow sie w ogole, co mu radzisz

reszta ok
Nie wiem właśnie, jak wywnioskować z kontekstu zdania, czy ma to być rada czy rozkaz. Co do zadania 2 pkt. 3, to don't have to... lub shouldn't.
pomysl zyciowo, czy w tej sytuacji rozkazujesz, czy doradzasz

II 3 nie 'lub'. Jeden z tych dwoch, one znacza rozne rzeczy
Cytat: bartek0700
6 You have to be 17 to drive a car in the UK.

tak sie nie mowi o nakazach, tylko 'must'

bartek, te cwiczenia sa zapewne zrobione na podstawie jakiegos podrecznika; tam spodziewam sie, ze masz podane przykladowe zdania, i ktore to 'have to' czy 'must' czy inne modale maja w nich wystepowac
lec cwiczenia bazujac na podreczniku
Raczej doradzam, więc powinno być should w 1.1 i shouldn't w 2.3. Jeśli źle myślę, to mnie popraw.
Cytat:
tak sie nie mowi o nakazach, tylko 'must'

bartek, te cwiczenia sa zapewne zrobione na podstawie jakiegos podrecznika; tam spodziewam sie, ze masz podane przykladowe zdania, i ktore to 'have to' czy 'must' czy inne modale maja w nich wystepowac
lec cwiczenia bazujac na podreczniku

Bazuję na podręczniku, robiąc te zadania. Możesz wyjaśnić, dlaczego "must"? Przecież have to wyraża "odgórny" przymus
edytowany przez bartek0700: 12 gru 2017
Miss click
edytowany przez bartek0700: 12 gru 2017
'have to' wyraza koniecznosc wynikajaca z zewnatrz lub w wyniku jakiejs sytuacji; to nie ma nic wspolnego z nakazami, ktore normalnie sa wyrazane za pomoca 'must'
Engee, trudno takie wyjasnienie zastosowac do sytuacji z prawem jazdy.
Juz lepiej mi sie podoba wyjasnienie 'must uzywamy w odgornych nakazach dotyczacych bezpieczenstwa'

@bartek - ok, w zdaniu z samochodem ma byc 'must'
moze byc jak najbardziej, jak sugerujesz
mi to sie zawsze tak to kojarzylo, ze 'prawo mowi czy prawo nakazuje/zakazuje', czyli ogolnie mowa o przepisach i ich egzekwowanie
Cytat: bartek0700
Bazuję na podręczniku, robiąc te zadania.

a jaki to podrecznik, ze sie tak zapytam?
Dzięki za wyjaśnienie ;) podręcznik to Gateway 2 plus
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Praca za granicą