Which adjectives cannot go with the noun 'food'?

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 44
poprzednia |
Witam,
mam problem z połączeniem adjectives do słówka "food". Które spośród poniższych przymiotników NIE pasuje do rzeczownika "food"?
junk, disgusted, rich, wealthy, starving, tasteless, tasteful.
Moim zdaniem nie pasują: rich, starving, disgusted oraz tasteful. Czy ktoś mogłby mi to sprawdzić, bo na lekcji zamiast 'tasteful' klasa wybrała jako niepasujący do słówka 'food' przymiotnik 'wealthy' i jakoś nie mogę się z tym zgodzić. Czy ktoś mógłby podać właściwą wersję. Z góry dziękuję.
wealthy food na pewno nie

tasteful pasuje
jezeli chodzi o 'rich' oraz 'wealthy', to faktycznie sa to podobne znaczeniowo przymiotniki, ale tylko 'rich' wchodzi w kolokacje z 'food'
rich food = bogate (w sensie skladnikow odzywczych) jedzenie
tutaj masz moja selekcje (te ktore pasuja z 'food' - tak lepiej wyglada):
junk food
rich food
tasteless food
Okay, dzieki za odp, wiec wealthy food odpada.
niestety odpada, jak rowniez 'tasteful', ale to juz wiesz z lekcji ;(
Zapomniałeś o "tasteful food"
ADJECTIVE: 1. Having, showing, or being in keeping with good taste. 2. Pleasing in flavor; tasty.

American Heritage Dictionary
>Zapomniałeś o "tasteful food"

nie, nie zapomnialem - napisalem to co uwazam za poprawne, w oparciu o cos innego jak slownik AHD, ktorego rowniez uzywam ;)
To może wyjaśnij swoje stanowisko, bo go nie rozumiem. Tasteful oprócz gustownego, w dobrym smaku oznacza też po prostu smaczne, ostre w smaku... mogę podać ci przykłady z literatury gdzie tak jest używane.
nie wszystkie słowniki są zgodne. To może byc np. użycie amerykańskie.
>w smaku... mogę podać ci przykłady z literatury gdzie tak jest
>używane.

wole, abys przedstawil przyklad z literatury wpierw ;¬]
"I could have smashed the silly devils. At last, faint with the
desire for TASTEFUL FOOD, I went into another place and demanded a
private room. 'I am disfigured,' I said. 'Badly.' They looked at
me curiously, but of course it was not their affair--and so at last I
got my lunch. It was not particularly well served, but it sufficed;
and when I had had it, I sat over a cigar, trying to plan my line of
action."

The Invisible man - H.G. Wells
ladne to co zapodales ;)

'tasteful' jako przymiotnik obecnie nie jest uzywany jako synonim 'tasty' :¬]
Mógłbym podać dziesiątki współczesnego zastosowania tasteful jako tasty, cuyując np. opinie klientów restauracji czy przewodniki po nich ale to pewnie nie będzie dla ciebie miarodajne. Postanowiłem więc wkleić kilka cytatów z bardziej miarodajnych bo głównie wydanych drukiem bądź umieszczonych na stronach internetowych fragmentów artykułów i książek poświęconych żywieniu i kuchni.


As I demonstrate in my article, The Incredible, Edible Egg Yolk, the absurdity of discarding egg yolks from a health perspective is shown by the fact that the yolk contains nearly all the nutrition in an egg. Egg whites serve almost no nutritional purpose, contrary to their companion super-food, the yolk. And one must consider the health consequences of being chronically deprived of TASTEFUL FOOD.
Why the State Hates Cholesterol - cHRIS MASTERJOHN. Masterjohn holds a Bachelor's degree in History and is preparing to pursue a PhD in Molecular and Cellular Biology.USA



"Think of all the nasty, unhealthy things that may have happened to your less than good for you food before you got to it. Perhaps horse meat or even dog mean was mixed together with toxic fillers and flavouring added just to mislead you into believing youre eating fresh and TASTEFUL FOOD..."

Terje Brooks Ellingsen
Ph.D., MBA, Master of Management

Kerry achieved an excellent operational and financial performance across all its businesses in 2003. Against a background of exceptionally rapid currency
movement in the Group's major markets, this strong business performance was
realised through Kerry's capability to create and produce lifestyle and nutritional foods, flavours and ingredients to meet consumer demands for healthy, convenient, TASTEFUL FOOD and beverages. Awareness of dietary,nutritional and health issues was pervasive across all major consumer markets in 2003 - providing a strong stimulus for innovation and new product development.

from Telegraph.co.uk
naprawde podziwiam cie za twoj zapal do udowodnienia swoich racji; ja tylko przytocze ci slowa osoby, ktora kiedys MUSIALA mi ostatecznie przyznac racje do moich argumentow, '...well, being a native doesn't always mean that you know everything about your mother tongue, I guess...'
chodzi mi o to, iz nawet jezeli zostalo to napisane przez jakiegos nativa nie musi to oznaczac, ze jest to obecnie akceptowane, i poprawne ;)
jeszcze raz podkreslam - to moja opinia oparta o materialy, ktore dotycza obecnego pojecia jezyka angielskiego, glownie jego gramatycznego zastosowania - 'tasty' jest tam ukazane jako poprawny (obecnie) wybor przymiotnika z kolokacja do 'food', a 'tasteful' jezeli chodzi o pojecie gustu; antonimy to 'tasteless' dla obydwu ;~|
by the way, widze, ze tez juz przywykles do siedzenia przy kompie o tej porze; ja z racji tego, iz obecnie pracuje na nocnej zmianie, i jakos nie moge zasnac w wolnych dniach od pracy, musze odsypiac nastepnego dnia...
No, ja też siedzę na nocce, a mam tę komfortową sytuację, że mój laptop łapie niezabezpieczoną sieć bezprzewodową i tym sposobem sobie śmigam po necie..... ;)
>No, ja też siedzę na nocce, a mam tę komfortową sytuację, że mój
>laptop łapie niezabezpieczoną sieć bezprzewodową i tym sposobem sobie
>śmigam po necie..... ;)

no to widze, ze mamy rowniez podobna sytuacje odnosnie laptopow - moj tez byl w stanie przechwycic sygnal z niezabezpieczonej sieci, i tak juz od kilku ladnych miesiecy smigam sobie po necie za free! wejdz sobie na www.multimap.com, a znajdziesz tzw. wi-fi hotspots (ktore trzeba wczesniej zaznaczyc po lewej, gornej stronie), ktore sa ogolnodostepne w danym obszarze zamieszkania; to dobre, jezeli juz za wczasu chcesz miec pewnosc, ze w danym miejscu mozesz sobie nadal pouzywac w necie :)
Ogólnie to mnie to za bardzo nie rajcuje. Mam 8Mb broadband i w większości używam laptopa w domu nie żałując tych 25L za szybkie łącze bez limitów na ściąganie. Na nocki zabieram go tylko kilka razy w miesiącu, bo tylko tyle mam nocnych sziftów, laptop pozwala mi nie zasnąć :)
Spośród wymienionych przeze mnie przymiotników, 4 nie mogą być łączone z 'food':
1). rich - na pewno NIE;
2). starving - na pewno NIE;
3). disgusted - na pewno NIE;
4). tasteful - wg. mnie NIE - klasa i lektorka była za TAK;
cd.
Spośród wymienionych przeze mnie przymiotników, 4 nie mogą być łączone z 'food':
1). rich - na pewno NIE;
2). starving - na pewno NIE;
3). disgusted - na pewno NIE;
4). tasteful - wg mnie NIE - klasa i lektorka była za TAK;
wealthy - wg mnie TAK - klasa i lektorka była za NIE.
A teraz moje uzasadnienie do pkt. 4). w Dictionary of Contemporary English jest napisane: "tasteful - "...! Do not confuse tasteful with tasty. Use tasty to describe food that tastes good: This food is really tasty".
Czy teraz zgadzacie się ze mną?
'rich' na pewno TAK, jak już wyjaśniono.
rich = kaloryczne
Grzesiek-
>wealthy - wg mnie TAK- wg mnie STANOWCZO 'NIE'- 'wealthy food'-nie istnieje.
>A teraz moje uzasadnienie do pkt. 4). w Dictionary of Contemporary
>English jest napisane: "tasteful - "...! Do not
>confuse tasteful with tasty. Use tasty to describe food that tastes
>good: This food is really tasty".


ale zrozum ze rozne slowniki podaja rozne wersje...
masz rację, niepotrzebnie się uparłem na welthy, przecież rich pasuje do food, teraz wszystko już jasne :-) thanks
Czesc
Przepraszam za ciekawosc czy pracujesz jak ochroniarz ? Bo ja tak i teraz tez siedze na nocce z tym ze w Londynie
Będę bronił swego stanowiska rękami i nogiema ;)

Wypowiedź jednego Anglika - całkiem oczytany gość:

Food can be tasty ("pleasing to the sense of taste") without being tasteful. A sloppy joe can be tasty but few people would consider it to be a tasteful dish, where tasteful means something which primarily appeals to educated, sophicated tastes (including the look of the dish and the way it is presented, not limited simply to how good it tastes).

I see that the Merriam-Webster Online Dictionary does give tasty as a synonym for tasteful, but I doubt many people use tasteful with such a narrow meaning nowadays.
Według Oxford English Dictionary słowo 'tasteful' może znaczyć to samo co 'tasty, palatable' i wchodzi w kolokację ze słowem 'food'. Jednak słowo to w tym znaczeniu jest rzadko stosowane, ale nie jest błędem! 'Tasteful' jest używane głównie w znaczeniu 'gustowny'.
Zgadza się. Mi chodziło głównie o pokazanie, że tasteful wchodzi w kolokacje z food. Być może tasty jako synonim jest spłyceniem jego znaczenia, ale samo wyrażenie istnieje i jest stosowane.
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 44
poprzednia |