Opis dnia

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!! Czy mógłby mi ktoś sprawdzić pracę?? Z góry serdeczne i wielkie dzięki :)
I usually get up at 5 a.m. I have a shower and I get to dress and I have a breakfast. I go to bus at 5.30 a.m. I start work at 6 a.m. I'm close to 8 hours. I go to home at 3 p.m. Next I have a dinner. After a dinner I go to bed and I wacht TV. Later I meet with my boyfriend and we usually play computer games or walk around or watch a film. At 8 p.m. I eat supper. At 9.30 p.m. I have a shower. J always go to bed at 10 p.m and I watch TV.

Mam napiać conajmniej 12 zdań, więc proszę niech ktoś mi to sprawdzi i ewentualnie dopisze coś od siebie. Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam :):):)
W sumie im więcej będę miała napisane tym lepiej...proszę pomóżcie mi :(:(:(
I 'have' (lepsze slowo 'take') a shower and I get 'to dress' (nie, tutaj potrzeba - I get dressed) and I have 'a' (bez a) breakfast. I go FOR THE 'to' (niepotr) bus at 5.30 a.m.
I'm close to 8 hours. ( nie rozumiem tego I am close to 8 hours?)
I go 'to' (niepotr) home at 3 p.m. Next I have 'a'(niepotr) dinner (which is usually......). After 'a' THE dinner I go to MY BEDROOM 'bed' (niepotr) and I 'wacht' (watch) TV. Later I meet with my boyfriend (who is a tall, good looking guy) and we usually play computer games or walk around or watch a film. At 8 p.m. I eat MY supper. 'J' '(tutaj 'I') always go to bed at 10 p.m and I watch TV. (I like the following programmes......)
>I 'have' (lepsze slowo 'take') a shower and I get 'to dress' (nie,

Jak to lepsze? have jest brytyjskie a take amerykanskie.
shower
"2 a wash using such a device:
Have I got time to (UK)have/(US)take a shower before we go out?"

Cambridge Advanced Learner's Dictionary
Dzięki za poprawienie mi błędów. Pisałam to szybko więc mogły mi się zdarzyć literówki. Jestem przyzwyczajona do brytyjskiego więc zostane przy 'have'. Ogólnie to bradzo dziękuję za pomoc!! :):):)
Jak mam napisać w czasie Present Simple, że jestem w pracy 8 godzin??
I spend almost eight hours at work.
Thank you very much!! :):):)
Mogę pracę zatytułować: "My typical day"????
mam prozbe:(:( potrzebuje opisu dnia z rezkladem godzin (moze bym wymyslony) pomoze mi ktos ?? :( bardzo prosze
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Programy do nauki języków