Proszę os sprawdzenie listu

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, chciałbym prosić o sprawdzenie zadania domowego, treść polecenia: A magazine for learns of English is asking readers to send their opinions about what to make it more interesting for young people. You decide to write a letter to the editor suggesting new ideas.

A oto moje wypociny :D

Dear Editor,
I am writing because I have some idea about how to make english learning more interesting. I think it is good to give a opportunity for students to conversation with other people in English language. Also I think about learning program. In my opinion it to much concetrate! About gramatik, and to low about just community. That is why some people who learn language can not tell anything in conversation, because when they finish think about correct gramatik, it is to late to tolk it. And for example: when some foreigner came to Poland, his do not speak polish correct, but it something like that ,,wy polacy fajny narody’’, but he can community with other people, and he can live in country.
Yours faithfully


btw: list oficjalny jak widać :-) z góry dzięki, potrzebuje na dzisiaj 31.01.2010 jutro sprawdzi nauczyciel :D
>>> Jutro sprawdzi nauczyciel
A dlaczego myslisz, ze nauczyciel tego nie poprawia teraz?

I am writing because I have 'some idea' (nie, albo daj 'an idea' jak myslisz o jednym, albo 'some ideaS'- jak myslisz o wiecej) 'about' (zle slowo, daj tutaj OF how to make English (English duza litera) learning more interesting. I think it is good to give 'aN opportunity for students' (inaczej...students the opportunity...) to 'conversation' CONVERSE with other people in 'English language' (nie, albo napisz...'people in English', albo people in THE English language).
Also I AM thinkING about A learning 'program' PROGRAMME. In my opinion it IS 'to' (zle slowo-popraw) much 'concetrate' (ortog alew i tak zle slowo)!
...About 'gramatik' (co to jest? czy to ma byc po ang?-napisz poprawnie), and 'to' (sprawdz jak to slowo sie pisze-tu masz blad) 'low' (zle slowo-popraw) about just community.... (tego zdania calkowicie nie rozumiem, nie wiem co chcesz przekazac)
That is why some people who learn A language can not 'tell' (zle slowo- tutaj SAY) anything 'in' (mysle, ze DURING A) conversation, because when they finish thinkING about THE correct 'gramatik' (poszukaj jak to slowo piszemy po ang),
it is 'to' (poszukaj jak to piszemy) late to 'tolk' (ortog) it. And for example: when some foreigner came to Poland, 'his' (zle slowo) 'do' (dostosuj czasownik do rzeczownika) not speak Polish (Polish-duza litera) 'correct' (zla czesc zdania), 'but' (zle slowo, daj tutaj AND it CAME OUT AS something like that "wy polacy fajny narody"(ale ja tego nie rozumiem po ang-przeciez to ma byc po ang), but he can 'community' (zle slowo-pomysl o tym) with other people,
and he can live (ale jak> napisz tutaj) in THE country.
>>>>>A dlaczego myslisz, ze nauczyciel tego nie poprawia teraz?
Ponieważ jeszcze tego nie oddałem i mam czas na poprawki :D

>>>>>>and 'to' (sprawdz jak to slowo sie pisze-tu masz blad)
>'low' (zle slowo-popraw) about just community.... (tego zdania
>calkowicie nie rozumiem, nie wiem co chcesz przekazac)
Chodzi o to żeby tylko się porozumieć, niekoniecznie poprawnie gramatycznie

Wieeeelkie dzięki za pomoc
>>>>>A dlaczego myslisz, ze nauczyciel tego nie poprawia teraz?
Ponieważ jeszcze tego nie oddałem i mam czas na poprawki :D

A dlaczego myślisz, że Twój nauczyciel nie pomaga też na tym forum, i nie poprawił akurat Twojej pracy ?

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Zagranica