Pytania "Kiedy..."

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Na jednej z lekcji moj nauczyciel powiedzial, ze po When i if nie pisze sie will, ale w internecie czesto znajduje takie zdania. np:

Kiedy kupisz nowy samochod?
W internecie: When will you buy a new car?
Wedlug mojego nauczyciela: When you buy a new car?

Jak jest poprawnie?
po when nie uzywa sie czasu przyszlego w tzw. zdaniach czasowych - odpowiadających na pytanie 'kiedy'
np. I'll call you when I come (kiedy przyjdę)
jezeli when rozpoczyna pytanie, nie ma ograniczen uzycia czasu.

zwroc uwage na roznice miedzy "I'll tell you when I come' - powiem ci, kiedy przyjdę (dopiero wtedy)
I'll tell you when I'll come - powiem ci, kiedy przyjde (podam date/godzine mojego przyjscia)


po if nie uzywa sie czasow przyszlych w zdaniach warunkowych (if=jezeli)
Jesli if=czy (w mowie zaleznej), nie ma ograniczen uzycia czasow
I'll tell you if I win - powiem ci, jezeli wygram (tzn. po meczu)
I'll tell you if I'll win - powiem ci, czy wygram (przed meczem ci powiem, czy wygram, czy nie)
>>Wedlug mojego nauczyciela: When you buy a new car?

Z ciekawosci, co to za nauczyciel? W sensie gdzie, szkola czy gdzie?
Dzieki wielkie za odpowiedz. Moj nauczyciel uczy w szkole, a napisalem: "Wedlug mojego nauczyciela: When you buy a new car?", bo myslalem, ze ta zasada stosuje sie rowniez w pytaniach(ja stworzylem te pytanie).
Cytat: Argoren
Dzieki wielkie za odpowiedz. Moj nauczyciel uczy w szkole, a napisalem: "Wedlug mojego nauczyciela: When you buy a new car?", bo myslalem, ze ta zasada stosuje sie rowniez w pytaniach(ja stworzylem te pytanie).

Tak tez sklanialem sie do takiej mysli ze to nie byl doslownie cytat twojego nayczyciela
Cytat: savagerhino
Tak tez sklanialem sie do takiej mysli ze to nie byl doslownie cytat twojego nayczyciela

Dzięki Bogu :)
That's what happens to a man when he gets older. You start (and want) to believe in things you shouldn't in the first place. It's like having your head up in your rear end back again...and of course with your baseball cap on backwards too. 'The curious case of Benjamin Button' or something.
Almost like one of those analogies from Al's humor page:

"Even in his last years, Granddad had a mind like a steel trap,
only one that had been left out so long it had rusted shut."

:)
Temat przeniesiony do archwium.