Jezykowe "dylematy"

Temat przeniesiony do archwium.
31-48 z 48
| następna
mg. Nie wiem, czy był zaledwie magistrem jest poprawne. Mogę sobie wyobrazić, że rzeczownik może tu pełnić funkcję nasilenia jakiejś cechy, bo ktoś może o nasileniu cechy ważności myśleć, np. magister, doktor i w tym znaczeniu używać rzeczownika, ale nie wiem, czy to jest poprawne. Ja nigdy takiego zdania nie widziałem, nie zna go wujek google, więc myślę, że może to być zdanie niepoprawne.

Aż do burmistrza, tutaj jest zupełnie inne znaczenie partykuły, bo nie dotyczy stopnia intensywności, ale kolejności, czytaj dalej niż autor tego zdania się spodziewał ( patrz punkt II aż słownika języka polskiego).
edytowany przez memo27: 04 lis 2022
@janski

you’d better cut down on NPRABCCNNMSNBC.

What are they? TV stations? Don't have cable.

Read a book or something instead. And grow up

Thanks for the advice. It really made my day.
@memo27
Mogę sobie wyobrazić, że rzeczownik może tu pełnić funkcję nasilenia jakiejś cechy, bo ktoś może o nasileniu cechy ważności myśleć,
I wlasnie slowo "przyjaciolmi" pelni taka funkcje, poniewaz ktos o nasileniu cechy waznosci mysli.
Ponadto
. Jesteśmy zaledwie dobrymi przyjaciółmi.

"We are just friends"- nie ma tu slowa "dobry" i "just" wskazuje na intensywnosc.

To prawda, ale łącząca nas relacja przyjacielska jest bardzo ważna.

Zdanie zbyt rozbudowane, wcale chodzi o waznosc, tylko wlasnie o intensywnosc.
edytowany przez chippy: 04 lis 2022
Cytat: memo27
mg. Nie wiem, czy był zaledwie magistrem jest poprawne. Mogę sobie wyobrazić, że rzeczownik może tu pełnić funkcję nasilenia jakiejś cechy, bo ktoś może o nasileniu cechy ważności myśleć, np. magister, doktor i w tym znaczeniu używać rzeczownika, ale nie wiem, czy to jest poprawne. Ja nigdy takiego zdania nie widziałem, nie zna go wujek google, więc myślę, że może to być zdanie niepoprawne.

Wolisz Google niż własną kompetencję językową? Może nie jest najwyższa, dlaczego?
Wpisz "zaledwie magistrem". Czy wyciągniesz wniosek, że takie użycie 'zaledwie' jest poprawne w czasie teraźniejszym?
albo wpisz w nkjp (ipi pan): [base=być][orth=zaledwie][pos=subst & case=inst]


Aż do burmistrza, tutaj jest zupełnie inne znaczenie partykuły, bo nie dotyczy stopnia intensywności, ale kolejności, czytaj dalej niż autor tego zdania się spodziewał ( patrz punkt II aż słownika języka polskiego).[/quote]
Cytat:
Wolisz Google niż własną kompetencję językową?

nie tylko kompetencje, ale rowniez intuicje. Jezyk zyje i jako taki podlega wyczuwalnosci intuicyjnej.
mg. Wpisałem zaledwie magistrem i też google nie zna takiego zestawienia.

Intuicja językowa mówi mi, co do rzeczowników, że zaledwie możemy stosować jedynie w przypadku gdy jest pewna gradacja, np. w wojsku, stopniach naukowych, etc. , a gdzie takiej gradacji nie ma, to nie. Rzeczownik przyjaciel nie ma gradacji. Intuicja jednak może mylić, dlatego lepiej jest sprawdzić. Wyjątek utarty zlepek słów "zaledwie epizod".

"Aż przyjacielem" na pewno nie jest poprawne i brzmi bardzo źle. Każde połączenie bezpośrednie rzeczownika i aż ( a więc bez żadnego dodatku przed rzeczownikiem aż) brzmi źle. "Jestem aż formuowiczem" przecież to brzmi jak zdanie obcokrajowca, który nie zna dobrze języka polskiego.

just friends, tylko przyjaciółmi- ten zlepek słów oznacza, że nie łączą tych osób relacje o charakterze romantycznym. Tylko przyjaciółmi i "zaledwie przyjaciółmi" nie oznacza tego samego. Mówiąc inaczej jest to pewien idiom, którego zestawienie ma przyjęte znaczenie.
edytowany przez memo27: 06 lis 2022
moj google zna 'zaledwie magistrem'

to świetnie, że jesteś świadomy gradacji w zestawieniach z 'zaledwie'. Stopnie gradacji moga takze byc wyrazone roznymi rzeczownikami. Wojsko i stopnie naukowe to przyklady oficjalnych gradacji, ale gradacje mozna ustanowic w odniesieniu do dowolnego wycinka rzeczywistosci, np. znajomy-kolega-przyjaciel

'jestem az forumowiczem' brzmi zle, bo nie potrafisz obudowac 'forumowicza' gradacja. Nie wycinagaj z tego wniosku, ze 'az + rzeczownik' jest niepoprawne.
wpisz sobie w google: "tylko * czy aż" i podziel sie wnioskami
@memo27
A jesli wytniesz "just" i powiesz "we are friends" , to bedzie to oznaczac ze lacza te osoby relacje romantyczne?
@memo27
Jest cos takiego jak intensywnosc przyjazni, nie przeklada sie to jednak w podobny sposob na intensywnosc bycia forumowiczem.
mg, to podaj namiary na źródło lub wklej link

Nie ma w google konstrukcji aż+rzeczownik. Co innego, gdy jest jakieś słowo między nimi.

Tylko czy aż odnosi się do ilości, a tu nie ilości mowa. Zamówiłem tylko 5 kwiatów. Naprawdę zamówił aż 5 kwiatów? Co to ma do tematu, jak tu nie o ilości mowa? Gdyby było mam aż pięcioro przyjaciół, to takie zdanie jest prawidłowe.
chippy będzie oznaczało, że mogą łączyć relacje romantyczne, a przez określenie just friends wskazujesz, że takich relacji romantycznych nie ma. Jest nawet takie określenie friends with benefits.

chippy, nie wiem, ja bym nie użył zaledwie przyjaciółmi, bo nie znam tego typu konstrukcji i jeżeli jest ona prawidłowa, to rzadko spotykana . Tylko +rzeczownik zwykle używa się w tego typu konstrukcjach i tak zamiast zaledwie studentem prawie każdy by użył tylko studentem. Użyłbym jedynie przyjaciółmi zamiast zaledwie. Problemem jest to, że tutaj nie ma wyraźnej gradacji zażyłości między stopniami znajomości( przyjaciel, rodzina, kochanek, mąż, znajomy, itd). Z rodziną możesz nie utrzymywać żadnych kontaktów i większa zażyłość może Cię łączyć z przyjacielem czy znajomym. Tak samo męża możesz nie cierpieć i dużo większą mieć zażyłość ze znajomym. Przy np. stopniach wojskowych zawsze jest wyraźna gradacja, która jest z góry ustalona.
https://www.google.com/search?q=%22zaledwie+magistrem%22&sourceid=chrome&ie=UTF-8

na pierwszej stronie wyników wyszukiwania "tylko * czy aż" jest wystarczająco dużo wyrażeń nieodnoszących się do ilości, żeby je zauważyć i skomentować, np. "tylko katar czy aż katar". Skomentujesz?
Jest nawet takie określenie friends with benefits.

Friends with benefits nie mowi o intensywnosci emocjonalnej przyjazni. Ludzie tak mowia o sobie kiedy oprocz tego ze czasem zjedza razem razem lunch maja dodatkowe "arrangements" bez zobowiazan. Jesli bylaby duza intensywna relacja emocjonalna + benefits to to juz jest relationship.

"Az przyjaciolmi" ma podkresli glebie emocjonalna. Nie tylko jemy lunch raz w tygodniu, ale mamy do siebie duze zaufanie, laczy nas wyjatkowa emocjonalna wiez.
mg widać mamy inną pamięć przeglądarki, bo mi się nie wyświetlają te przykłady. Tylko katar czy aż katar? bardzo źle to brzmi i jest wieloznaczne,( 1 . możliwe znaczenie, zobacz swoje objawy i zobaczy, czy masz tylko katar?, a więc odniesienie do ilości 2. znaczenie czy katar to poważne schorzenie? 3. charakter kataru, a więc, czy jest to tylko samoistne schorzenie czy zespół objawów innych schorzeń?).

chippy, to nie lepiej napisać dobrymi przyjaciółmi? Proste, ładne, a "nie bawić się" w jakieś dziwne konstrukcje z "aż" +rzeczownik, których się nie używa, źle brzmią i pewnie nie są poprawne.
W żadnym znanym mi słowniku języka polskiego nie ma informacji, ażeby "aż" mogło pełnić funkcję podkreślającą znaczenie ( czy też wzmacniającą) dla rzeczownika, dlatego też takiej funkcji w poprawnie sformułowanym zdaniu pełnić nie może. Jeżeli mg uważasz, że może pełnić taką funkcję, to przytocz źródło w postaci słownika lub inne rzetelne.
@ memo 27
Np. tylko katar u doroslego , ale az katar u noworodka, bo dziecko sie dusi i ciezko oczyscic nosek.

"Dobrymi przyjaciolmi" nie wystarcza mi tutaj zeby przejsc z zaledwie do intensywnosci o jaka mi chodzi. Oczywiscie, ze mozna to opisac to w rozny sposob uzywajac wielu elementow jezykowych. Ja traktuje jezyk inaczej ni Ty, nie slownikowo ale jako zywy organizm, ktory nieustannie sie zmienia i ewoluuje. W pracy doktorskiej z psychologii nie uzylabym tego slowa , ale w pracy naukowej z jezykoznawsta juz to slowo podlegaloby analizie, poniewaz jest uzywane w zyciu , a to co jest uzywane w zyciu z czasem asymiluje sie w jezyku na stale. Nie mowimy juz tak jak bohaterowie Trylogii,prawda? Nie mowimy juz nawet tak jak w latach 60tych.
Wyszukiwarka google nie odnajduje np." Maslaś jeszcze nie kupila", a okazuje sie, ze jest to poprawne.

Ullak poddala mi pomysl na wyrazenie "az przyjaciolmi" po angielsku: " there is way more to it than "just" about our friendship". I to mnie satysfakcjonuje.
Proponuje dylemat "az z rzeczownikiem " zostawic znawcom poprawnej polszczyzny lub biegowi czasu.
Dziekuje za wklad w dyskusje.
Cytat: memo27
W żadnym znanym mi słowniku języka polskiego nie ma informacji, ażeby "aż" mogło pełnić funkcję podkreślającą znaczenie ( czy też wzmacniającą) dla rzeczownika, dlatego też takiej funkcji w poprawnie sformułowanym zdaniu pełnić nie może. Jeżeli mg uważasz, że może pełnić taką funkcję, to przytocz źródło w postaci słownika lub inne rzetelne.

Ludzie tak mówią.
Cytat: memo27
mg widać mamy inną pamięć przeglądarki, bo mi się nie wyświetlają te przykłady.
Cytat:
Nie rozumiem, o czym piszesz. Widocznie nie chcesz widzieć tego, co widzisz na ekranie. Wyszukiwarka nie daje na to samo zapytanie raz odpowiedzi, że są takie trafienia, a raz że nie.

Cytat: memo27
Tylko katar czy aż katar? bardzo źle to brzmi i jest wieloznaczne,( 1 . możliwe znaczenie, zobacz swoje objawy i zobaczy, czy masz tylko katar?, a więc odniesienie do ilości 2. znaczenie czy katar to poważne schorzenie? 3. charakter kataru, a więc, czy jest to tylko samoistne schorzenie czy zespół objawów innych schorzeń?).

Ale kombinujesz. Uczysz się polskiego ze słowników?

Cytat: memo27
chippy, to nie lepiej napisać dobrymi przyjaciółmi? Proste, ładne, a "nie bawić się" w jakieś dziwne konstrukcje z "aż" +rzeczownik, których się nie używa, źle brzmią i pewnie nie są poprawne.

dla Ciebie źle brzmią, inni ich używają.
Temat przeniesiony do archwium.
31-48 z 48
| następna