ex-cathedra assertion

Temat przeniesiony do archwium.
Presenting claims as ex-cathedra assertions displays an unacceptable deviant persona as it ignores any involvement by the reader in the ratification of claims.
Proszę o pomoc w przetłumaczenmiu 'ex-cathedra assertion'
Nie radzę pomagac mojemu studentowi w odrobieniu pracy domowej.
1.Ex cathedra - tzn. gdy [papież] sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności.

2.
Ex cathedra (z łaciny - z katedry), określenie rozstrzygnięć w sprawach wiary, obyczaju lub funkcjonowania instytucji kościelnych, ogłaszanych przez papieża ze znajdującego w apsydzie Bazyliki Św. Piotra tronu, zw. Katedrą św. Piotra (Cathedra Petri). Na mocy postanowień Soboru Watykańskiego I rozstrzygnięciom tym przysługuje status nieomylności. Na polecenie papieża Aleksandra VII (1655-1667) tron wykonał 1657-1665 G.L. Bernini - wbudowane jest weń drewniane siedzisko, które wg tradycji należało do św. Piotra. Na zlecenie papieża Pawła VI 1968 poddano owo siedzisko badaniom, które wykazały, iż powstało znacznie później - prawdopodobnie cesarz Karol Łysy podarował je 875 papieżowi Janowi VIII.

assertions- twierdzenia

to wszystko co znalazłam może się przyda,albo ktoś inny dokładniej przetłumaczy.
tłumaczenie jest zadaniem pytającego.
student już prawie wszystko wie:)
tak Ci sie wydaje...
:-)
dlatego napisałem, że studenta ma prawie wszystko:)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie