Proszę o szybkie przetłumaczenie!bardzo pilne!

Temat przeniesiony do archwium.
Jeśli wygrałabym na loterii moje życie bardzo by się zmieniło.Nie bede musiala agraniczać sie w kupnie czegoś o czym marzyłam wczesniej a nie mialam na to pieniedzy.Bede mogla mieć wszystko czego pragne.
Moi przyjaciele w pewnym sensie zazdrosciliby mi wygranej ale zapewne cieszyli by sie razem ze mna.
Jeśli wygralabym na loteri nie chcialabym, aby ktokolwiek ujawnial moje nazwisko, chcialabym zostac anonimowa.
Pieniadze są bardzo ważne w naszym życiu ale tak naprawde nie można za nie kupić prawdziwych wartości takich jak szczęście czy miłość.
If I won in a lottery my life would change. I wouldn't restrict myself and I would buy something what I dream about before, but i didn't have money for that. I would have everything I want. My friends would envy me for my winnings but they undoubtedly would be glad about the fact that I won.If I won in a lottery I wouldn't want to reveal my surname, I would like to be an anonymous. Money are very important thing in our life but you can't buy everything for example a real values such as happiness and love.

nie jest to tlumaczenie kropka w kropke ale ogolny sens mam nadzieje zachowalam :) jesli ktos ma ochote naniesc jakies poprawki to zapraszam :)
If I won a lottery my life would change a lot. I wouldn't have to hold myself back from buying something I dreamt about but couldn't afford before. I could have everything I desired. I am sure my friends would be happy for me, albeit surely a little envious of my windfall.
If I won a lottery I wouldn't have my name disclosed; I would stay anonymous. I know that money is very important, but the truly precious values in life can't be bought. Love and happiness are not for sale.
Wow! Yes!

« 

Inne strony do nauki języków

 »

Pomoc językowa