wanna a would like

Temat przeniesiony do archwium.
Jak by ktos miał chwilkę czasu:) Jaka jest różnica między "would like" a "wanna". I kiedy używamy "gonna"?
would like - to po polsku cos takiego-chcialbym/chcialabym
wanna - to znaczy 'want to' - po polsku cos takiego jak-chce,
gonna - to znaczy 'going to' - po polsku cos takiego jak-ide, bede to robil
wanna i gonna to sa skroty TYLKO w mowie. NIGDY nie uzywaj tego jak cos piszesz.
Jest takich duzo: coulda (could have) shoulda (should have) woulda (would have).
'gonna' to również skrót od 'get to'
"Gonna" to nie jest żadne "idę" tylko "zamierzam"(skrót od going to), np.I'm gonna read a book - zamierzam przeczytać książkę. Nigdzie nie jest powiedziane, że nie można używać tych skrótów w formie pisanej - pojawiają się one w tekstach piosenek, na anglojęzycznych forach internetowych itd, więc nie istnieją TYLKO w mowie.
Owszem, w mowie i piśmie, ale tylko w języku potocznym. Nie stosujcie na egzaminach ani przy innych takich okazjach. Np. w liście do pracodawcy. ;)
Zgadza się, w pismach oficjalnych się tych skrótów nie stosuje(z tego, co wiem, nawet nie powinno się stosować skrótów typu "don't" czy "haven't", a jedynie pełne formy "do not","have not" itd.). Ja miałam na myśli to, że nie można powiedzieć, że skróty takie jak "gonna" czy "wanna" istnieją TYLKO w mowie, bo tak nie jest.
Tak - zgadzam sie - (going to - to jest intencja robienia czegos).Ja to robilam tak na szybko - versja robocza.
Ja wiem, ze skroty pojawiaja sie w piosenkach, spiew to jest forma mowy - czy nie tak?
A przypadkowo w ktorej dobrej ksiazce do nauki jezyka angielskiego (British English) mozna zobaczyc te skroty w formie pisanej?
A czy ja coś wspominałam o podręcznikach do nauki języka?Nie. Ja wspomniałam tylko o tekstach piosenek i wpisach na forum, a więc formach przekazu (PISEMNEGO), w których można używać skrótów potocznych. I tyle.
z tego co wiem to
gonna - going to
gotta - have (got) to

a co to jest 'get to' ??
z tego co wiem to
gonna - going to
gotta - have (got) to

a co to jest 'get to' ??
Temat przeniesiony do archwium.