Pilne: Tłumaczenie Skali Samoakceptacji Bergera

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć.

Słuchajcie mam bardzo pilną prośbę. Do mojej pracy dyplomowej muszę użyć (w badaniach) Skali Samoakceptacji E.M.Bergera, którą znalazłem tylko w języku angielskim i muszę ją przetłumaczyć. Skala składa się z 36 twierdzeń (jedno, czasem dwuzdaniowe). Już ją wstępnie przetłumaczyłem, ale bardzo proszę kogoś o poprawkę, bo ja nie jestem anglistą i mój angielski na najwyższym poziomie nie jest, a bardzo zależy mi na poprawnym tłumaczeniu.

Czyli tak. Te twierdzenia to: (niżej moje tłumaczenie)

1. I'd like it if I could find someone who would tell me how to solve my personal problems.
2.I don't question my worth as a person, even if I think others do.
3.When people say nice things about me, I find it difficult o believe they really mean it. I think maybe they're kidding me or just aren't being sincere.
4.If there is any criticism or anyone says anything about me, I just can't take it.
5.I don't say much at social affairs because I'm afraid that people will criticize me or laught if I say the wrong thing.
6.I realize that I'm not living very effectively but I just don't believe I've got it in me to use my energies in better ways.
7.I look on most of the feelings and impulses I have toward people as being quite natural and acceptable.
8.Something inside me just won't let me be satisfied with any job I've done - if it turns out well, I get a very smug feeling that this is beneath me, I shouldn't be satisfied with this, this isn't a fair test.
9.I feel different from other people. I'd like to have the feeling of security that comes from knowing I'm not too different from others.
10.I'm afraid for people that I like to find out what I'm really like, for fear they'd be disappointed in me.
11.I'm frequently bothered by feelings of inferiority.
12.Because of other people, I haven't been able to achieve as much as I should have.
13.I'm quite shy and self-conscious in social situations.
14.In order to get along and be liked, I tend to be what people expect me to be rather than anything else.
15.I seem to have a real inner strenght in handling things. I'm on a pretty solid foundation and it makes me pretty sure of myself.
16.I feel self-conscious when I'm with people who have a superopr position to mine.
17.I think I'm neurotic or something.
18.Very often I don't try to be friendly with people because I think they won't like me.
19.I feel that I'm a person of worth, on an equal plane with others.
20.I can't avoid feeling guilty about the way I feel toward certain people in my life.
21.I'm not afraid of meeting new people. I feel that I'm a worth-while person and there's no reason why they should dislike me.
22.I sort of only half-believe in myself.
23.I'm very sensitive. People say things and I have a tendency to think they are criticizing me or insulting me in some way and later when I think of it, they may not have meant anything like that at all.
24.I think I have certain abilities and other people say so too, but I wonder if I'm not giving them an importance way beyond what they deserve.
25.I feel confident that I can do something about the problems that may arise in the future.
26.I guess I put on a show to impress people. I know I'm not the person I pretend to be.
27.I don't worry or condemn myself if other people pass judgement against me.
28.I don;t feel very normal, but I want to feel normal.
29.When I'm in a group I usually don't say much for fear of saying the wrong thing.
30.I have a tendency to sidestep my problems.
31.Even when people do think well of me, I feel sort of guilty because I know I must be fooling them - that if I were really to be myself, they wouldn't think well of me.
32.I feel that I'm on the same level as other people and that it helps to establish good relations with them.
33.I feel that people are apt to react differently to me that they would normally react to other people.
34.I live too much by other people's standards.
35.When I have to address a group, I get self-conscious and have difficulty saying things well.
36.If I didn't always have such hard luck, I'd accomplish much more than I have.

Moje tłumaczenie:

1.Chciałbym, aby znalazł się ktoś, kto powiedziałby mi jak rozwiązać moje osobiste problemy.
2.Nie poddaję w wątpliwość siebie jako człowieka, nawet jeśli inni to robią.
3.Kiedy ludzie mówią o mnie dobrze, trudno mi uwierzyć, że rzeczywiście tak myślą. Wydaje mi się wtedy, że mnie nabierają, a w każdym razie nie są szczerzy.
4.Nie mogę znieść kiedy ktoś mnie krytykuje lub coś o mnie mówi.
5.Nie mówię wiele na temat spraw społecznych, bo boję się, że ludzie zaczną mnie krytykować lub śmiać się ze mnie kiedy powiem coś nie tak.
6.Zdaję sobie sprawę z tego, że nie żyję dość skutecznie (nie daję z siebie wszystkie, nie żyję na pełnych obrotach), ale po prostu nie wierzę, że tkwi we mnie coś, co mogłoby mnie napędzać. (co pomogłoby mi żyć lepiej)
7.Większość moich uczuć i bodźców w stosunku do ludzi postrzegam jako naturalne i możliwe do zaakceptowania.
8.Coś w środku mnie nie pozwala mi być zadowolonym (usatysfakcjonowanym) ze swojej pracy jeśli coś zrobię dobrze ????
9.Czuję, że różnię się od innych ludzi. Lubię mieć poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego, że wiem, że nie różnię się od innych za bardzo.
10.Boję się, że ludzie, których lubię, poznają, jaki jestem i wówczas rozczarują się mną.
11.Często mnie męczy poczucie niższości wobec innych.
12.Z powodu innych ludzi nie jestem w stanie osiągnąć tego, na co zasługuję.
13.Jestem raczej nieśmiały w kontaktach interpersonalnych.
14.Staram się zachowywać tak jak inni tego ode mnie oczekują po to, aby do nich pasować i aby mnie lubili.
15.Myślę, że mam prawdziwą, wewnętrzną siłę, która pozwala mi radzić sobie z różnymi rzeczami. Mam silne podstawy sprawiające, że czuję się pewny siebie.
16.Czuję się niepewnie (nieśmiało) w sytuacjach kiedy ludzie zajmują wyższą pozycję niż ja.
17.Myślę, że jestem znerwicowany lub coś podobnego.
18.Wiele razy nawet nie staram się być miły w stosunku do ludzi, bo i tak wiem, że mnie nie polubią.
19.Czuję, że jestem wartościowym człowiekiem tak jak inni ludzie.
20.Czuję się winny z powodu uczuć, które kieruję do pewnych osób w moim życiu.
21.Nie boję się poznawać nowych ludzi. Czuję, że jestem osobą wartą poznania i nie ma powodów, dla których inni mieliby mnie nie lubić.
22.Nie do końca wierzę w siebie.
23.Jestem bardzo wrażliwy. Kiedy ludzie coś mówią mam wrażenie, że mnie krytykują lub obrażają mnie w pewien sposób, ale później, kiedy się nad tym zastanawiam, dochodzę do wniosku, że może nie mieli nic złego na myśli.
24.Myślę, że mam pewne umiejętności (zdolności, możliwości), o których też mówią mi ludzie, ale zastanawiam się, czy nie poświęcam im zbyt mało uwagi, na która zasługują.
25.Jestem pewien, że będę mógł sobie poradzić z problemami, które mogą pojawić się w przyszłości.
26.Udaję kogoś, kim nie jestem żeby zaimponować ludziom. Wiem, że tak naprawdę nie jestem tym, kogo udaję.
27.Nie przejmuję się i się nie potępiam kiedy inni ludzie wydają jakiś osąd przeciwko mnie.
28.Nie czuję się normalnie, ale chciałbym czuć się normalnie.
29.Kiedy uczestniczę w jakiejś grupie zazwyczaj nie mówię dużo, bo boję się, że powiem coś nie tak.
30.Mam skłonności do unikania problemów.
31.Nawet jeśli ludzie myślą o mnie naprawdę dobrze, czuję się w pewien sposób winny, bo wiem, że musze ich oszukiwać – inaczej wiem, że nie mówiliby o mnie dobrze.
32.Czuję, że jestem na tym samym poziomie co inni ludzie i to pomaga w tworzeniu dobrych relacji z nimi.
33.Mam wrażenie, że ludzie reagują na mnie inaczej niż na innych.
34.Za bardzo żyję tak, jak chcą tego inni.
35.Kiedy mam coś powiedzieć do grupy staję się nieśmiały i mam problem z tym, żeby coś poprawnie powiedzieć.
36.Gdybym miał więcej szczęścia, osiągnąłbym o wiele więcej niż mam.

Dziękuję
Generalnie super przetlumaczone:) narazie znalazlam tyle bledow lub drobnych rzeczy d poprawienia, pozniej sprawdze reszte:)

2, moze raczej, " Nie wątpie w swoją wartość nawet jesli mysle ze inni tak robia"
3. moze bardziej formalnie byloby kidding- wyśmiewają się
5. social affairs, w tym kontekscie to bedzie "spotkanie towarzyskie"
8. .."mam wtedy poczucie, ze to sie dzieje poza mna, ze nie powinienem byc zawolony, ze to nie byl sprawiedliwy test"
9. chciałby mieć poczucie bezpieczeństwa
12. nie osiagnalem tak wiele jak powinienem
Kiniach bardzo Ci dziękuję za pomoc. Wiele mi to rozjaśniło i rzeczywiście ładniej sformułowałaś te zdania. Mam tylko pytanie, jak w 8 stwierdzeniu rozumieć ten "niesprawiedliwy test"?

I jeszcze jedno pytanie dotyczące samego wstępu do Skali. Wcześniej tego nie zapisałem, ale tam jest takie zdanie:

Following are 36 statements that have to do with some of your attitudes. (...) The best answer is to each statement is the one you feel applies to you.

Czy można to przetłumaczyć w ten sposób:

Poniżej znajduje się 36 twierdzeń (??? - tu nie wiem jakie słówko byłoby najodpowiedniejsze), które mają związek z twoimi postawami. (...) Najlepszą odpowiedzią na każde twierdzenie jest to, które uważasz, że pasuje do ciebie najlepiej.

(Według niżej podanego klucza).

Bardzo dziękuję za pomoc :)