present perfect simple/continuous

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, mam problem z rozróżnieniem kiedy użyc czasu simple a kiedy continuous, do tej pory robilem to na wyczucie ale chcialbym jednak zglebic wiedze ;). Staralem się znaleźć odpowiedz w google ale niestety nie bylo tam nic co by pomoglo mi rozroznic te czasy. Czy moglby ktos mi to wytlumaczyc, mowiac metaforycznie, jak chlopu na granicy? ;)
Fajnie jest to opisane w tym filmiku na youtube
Present Perfect Simple- w tym czasie ważny jest rezultat i czynnośc ta jest zakończona . I have written ten novels.
Present Perfect Continuous- tu wazny jest natomiast czas trwania i czynnoś jest niedokonana np. Ihave been writing novels for 2 year.
clapton - nie mam problemow z present simple i continuous tylko z perfectami.

ethan - a jak mam np zdanie: my hands are dirty. I've been working in the garden. Tutaj czynnosc jest dokonana i rowniez widac skutek tak jak w simple a jednak jest uzyty continuous
I've been working in the garden. jak dla mnie tu nie widać, że praca w ogrodzie jest na pewno zakończona. nie wiadomo, czy wszystko jest skończone...
I've worked--- tu natomiast tak, możemy zauważyć rezulaty naszej pracy


poczekaj na opinie innych, ja to tak rozumiem
Aby zdecydować, którego czasu użyć odpowiedz na pytania:

1. CZYNNOŚĆ DOKONANA vs CZYNNOŚĆ NIEDOKONANA

I have written a letter ( czynność dokonana – napisałam list i jest on gotowy)
I have been writing a letter ( czynność niedokonana – pisałem bądź nadal piszę list, nie jest ważne czy go skończyłem)
I have repaired my bicycle (czynność dokonana – naprawiłem rower)
His hands are dirty. He has been repairing his bike ( ma brudne ręce. Naprawiał bądź nadal naprawia rower. Czynność niedokonana)

2. ILE ZROBILIŚMY vs JAK DŁUGO ROBILIŚMY

I have written 10 letters today (napisałem 10 listów)
I have been writing letters since midday ( Piszę listy od południa)
@XyZ90

To się nie zawsze sprawdza (czynność dokonana i niedokonana)

You're so dirty!
I've been working in my garden all afternoon. (czynność dokonana; już skończyłam pracę w ogrodzie).
Taka uwaga jeszcze. Moze byc tez wazne w jakiej formie jest dopelnienie w pp( akurat w tym przykladzie z 'write a letter'), jesli wystepuje okolicznik czasu 'for a time'.

I've written letters for three hours.
*I've written a letter for three hours.

No ale to chyba jasne dla kazdego.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie