insofar (in so far as) as, inasmuch as

Temat przeniesiony do archwium.
Czasem natykam sie na takie dziwadelka w jakis ksiazkach. Jak to najlepiej ujac po polsku:

Weźmy zdanie z OALD:

'He was a very unusual musician inasmuch as he was totally deaf'

moja propozycja: Był niezwykłym muzykiem, zważywszy na to, że był całkowicie głuchy. (na tyle, na ile był głuchy brzmi idiotycznie)

Inasmuch as;

Fragment z Bibliii:

'Then shall he answer them, saying, Verily I say unto you, Inasmuch as yet did it not unto one of these least, ye did it not unto me'
Isn't that language fabulous? :-)
Moje propozycja: wtedy im odpowie, mówiąc: zaprawdę powiadam wam (=truly I tell you?; dosł: zaiste mówię wam), tyle, ile uczyniliście/zrobiliście jednemu z tych najmnieszych, toście mnie uczynili.

Wyszukałem tłumaczeń dla inasmuch as i powiem szczerze: podając to tłumaczenie tutaj, wyszłyby głupoty.

Proszę o jakieś lepsze przekłady pod kątem tych wyrażeń.
insofar as = as far as?
'That's the truth, in so far as I know it'. Taka jest prawda, o ile mi wiadomo. to zdanie ujdzie. A to:

'Legal aid shall be made available to those who lack sufficient resources insofar as such aid is necessary to ensure effective access to justice'

Pomoc prawna powinna być udostępniona tym, którym brak dostatecznych środków, o tyle, o ile taka pomoc jest niezbędna by zapewnić efektywny dostęp do sprawiedliwości

z góry dzięki, proszę o poprawki w tł.
edytowany przez grudziu: 03 gru 2012
ja wiem tyle ,ze 'inasmuch as', 'in so far as' badz 'in as far as' zazwyczaj tłumaczone jest 'o tyle,o ile'.
Cytat: darkdogg
ja wiem tyle ,ze 'inasmuch as', 'in so far as' badz 'in as far as' zazwyczaj tłumaczone jest 'o tyle,o ile'.

Wiem, wiem. Pisalem. ,,O tyle, o ile" w powyzszym fragmencie biblijnym nie pasuje.
Wygoglowałem i tam (tj. w tym fragmencie) inasmuch as = whatever. Sa tez inne zdania, gdzie wyrażenia 'o tyle, o ile' po przetł. brzmi zle. Kolega, który jest tłumaczem z zawodu powiedział mi kiedyś, że czym mniej dosłowne tl. tym lepiej.
dzieki za odp:)

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie