opłaca się studiować arabistykę?

Temat przeniesiony do archwium.
Czy warto studiować filologię arabską?
Czy znajdzie się po tym dobrą pracę (nie w krajach arabskich)?
Czy po skończeniu licencjata i magistra można zostać tłumaczem przysięgłym już?

Piszę tu w ramach forum językowego ogólnego bo tu najwięcej osób zagląda.
Jest to bardzo ważne bo wybrałem ten kierunek ale mam coraz większe wątpliwości.
Nie chodzi tu o trudność tylko przyszłość finansową po tym kierunku.

Dzięki z góry

Czekamy na wszytkie wrozki swiata na odpowiedz.
Kto, no kto dokladanie wie jak swiat bedzie wygladal za 2 albo 3 lata, a co dopiero jak bedzie z praca?
Wg mnie, warto studiowac.
Bo jeśli ktoś jest po takich studiach to widzi jak jest. Jeśli teraz zaczyna się popyt albo już jest to za 3 lata na pewno też będzie.
A czy sądzicie, że geje nie powinni studiować tego kierunku? Nawet gdy nie chcą mieszkać w krajacj arabskich?
zależy czy zamierzasz dokonać publicznego coming-out'u : )
chociaż sądze, że w bardziej liberalnych krajach arabskich jak np. Egipt nie będziesz szykanowany
Ja nie wyjechałbym na stałe do arabskiego kraju, a coming outu tym bardziej bym nie robił będąc w takim kraju ;)
Po prostu to moje pierwsze studia nie wiem jak wyglądają, nic właściwie nie wiem. Chyba w Polsce nic mi nie zrobią jeśli będą na zajęciach albo jak będzie jakiś wyjazd nikt mnie nie wyda ;D
edytowany przez xpabloxx1: 03 paź 2013
hej, ja studiuję arabistykę. czy warto? zależy... ja poszłam na arabistykę, bo lubię języki obce, chciałam coś oryginalnego, jakiś język... intuicja podpowiadała mi "arabski, arabski". równie dobrze mogłabym iść na sinologię, koreanistykę. każda kultura jest na swój sposób ciekawa. na pewno znajomość arabskiego w CV jest dużym atutem, jest to zawsze rzadka umiejętność i jestem zdania, że lepiej być arabistą, niż politologiem, czy "internacjologiem":). chociaż wiele osób, które studiują arabistykę łączą ten kierunek z ekonomią, stosunkami międzynarodowymi.
przyznam, że większość arabistów jest dość zawiedziona. duża część osób wyjeżdża na dłuższy czas do krajów arabskich po studiach, by się doszkolić, lub zamieszkać tam (głównie kobiety, wychodzą za mąż za arabów).
jeśli chodzi o pracę na zachodzie - europejczyk ze znajomością języka arabskiego z łatwością znajdzie pracę - chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego:). jednak w Polsce może być z tym gorzej... sama nie wiem, jaka będzie moja przyszłość. ale wydaje mi się, że podobne wątpliwości miałabym, studiując np. filologię portugalską, czy rosyjską. w Polsce sytuacja jest trudna, jeśli chodzi o pracę, niestety, ciężko cokolwiek przewidzieć. z otoczenia znajomych wiem, że nikt bezrobotny nie jest, większość pracuje "w zawodzie".
Dzięki wiekie! :)
Ja i tak nie planuję zostawać w Polsce.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie