Powtóra z czasów PPS i PPC_

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć,
Dziś zrobiłem sobie powtórkę z czasów Present Perfect Simple i Present Perfect Continuous. I mam wrażenie że wszystko mi się pogmatwało i mam mętlik w głowie...
Może napiszę po swojemu jak rozumiem oba czasy. Wszystkie poprawki, korekty są bardzo mile widziane.

* Present Perfect Simple
- Stosuje się kiedy chcemy podkreślić czynność która jest dokonana. Ive painted a wall. Ive broken a leg.
- Kiedy czynność która zdarzyła się w przeszłości ma wpływ na teraźniejszość. np. Ive lost my keys.
- Kiedy mówimy o stanie który dzieje się w mało określonym przedziale czasowym
Ive lived here for 2 years
- Czynności która prze chwilą się skończyła.
Ive just cooked a dinner (jest jeszcze gorÄ…cy itp.)

*Present Perfect Continuous
- Tutaj skupiamy się głównie na czynności która wydarzyła się w przeszłości ale nadal trwa w chwili mówienia.
Ive been waiting for you since 4 o'clock
- Kiedy chcemy podkreślić czynności która niedawno się skończyła i ma wpływ na nasze samopoczucie.
Im tired beacause Ive been playing football for 3 hours
- Skutki (ból) fizycznych czynności.
Oh, my back.... Ive been carrying shoping bag for 20 minutes,

* Takie same znaczenie Present Perfect Continuous i Present Perfect Simple

Ive lived here for 2 years.
Ive been living here for 2 years
Na jedno wychodzi...
=======
Czy ktoś mógłby rzucić okiem na moje rozumowanie? Jestem trochę oszołomiony także jakieś wpadki się znajdą ;-)
Podawajcie swoje propozycje ;-)
Jak siÄ™ nie powtarza gramatyki to niestety siÄ™ zapomina :/



* Present Perfect Simple
- Stosuje się kiedy chcemy podkreślić czynność która jest dokonana. I've painted 'a' THE wall. I've broken 'a' (użyj 'my') leg (be careful though because 'break a leg' when standing alone could mean 'good luck!'). Rozumowanie OK.
- Kiedy czynność która zdarzyła się w przeszłości ma wpływ na teraźniejszość. np. I've lost my keys. OK
- Kiedy mówimy o stanie który dzieje się w mało określonym przedziale czasowym
I've lived here for 2 years OK
- Czynności która prze chwilą się skończyła.
I've just cooked 'a' (niepotrz) dinner (jest jeszcze gorący itp.). Przed nazwami posiłków nie ma 'a/an'. Breakfast, supper, dinner etc. Chyba, że jest to jakaś wyjątkowa, zaplanowana okazja:

"I was invited to a dinner given to welcome the new ambassador."



*Present Perfect Continuous
- Tutaj skupiamy się głównie na czynności która wydarzyła się w przeszłości ale nadal trwa w chwili mówienia.
I've been waiting for you since 4 o'clock. OK
- Kiedy chcemy podkreślić czynności która niedawno się skończyła i ma wpływ na nasze samopoczucie. (skutek jest trochę innego rodzaju niż w Present Perfect) OK:
I'm tired because I've been playing football for 3 hours. OK. Widzimy, że jest zasapany, spocony.
- Skutki (ból) fizycznych czynności.
Oh, my back.... I've been carrying shoping bag for 20 minutes. OK

* Takie same znaczenie Present Perfect Continuous i Present Perfect Simple (ale nie zawsze jest takie samo).

I've lived here for 2 years.
I've been living here for 2 years
edytowany przez grudziu: 10 paź 2013
Dzięki za odp ;-)
Czyli całkiem nieźle zrozumiałem te czasy ;-)
Dzięki jeszcze raz

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie