Perfectowa zmora... -jak się nauczyć tego czasu?

Temat przeniesiony do archwium.
Czas Perfect-jak się tego nauczyć?
Witam,
Mam problem z powyższym czasem... potrafię zastosować konstrukcję bez problemu, ale nie wiem kiedy ten czas stosować. Żaden simple i continous nie sprawił mi tyle problemów co ten, czytałem wiele artykułów o nim, wypełniałem zadania, oglądałem kilkanaście materiałów na youtube i NIC, jak grochem o ścianę. Wszystko pięknie powoli zaczęło mi się rozjaśniać aż tu nagle dowiaduję się że poza past perfect jest jeszcze past perfect continous past perfect simple a zaraz po nich jeszcze present perfect [...], poddałem się kompletnie.
Czy ktoś mógłby tutaj napisać swoje pierwsze styknięcia z tym czasem, jak zaczął się go uczyć, opisać własnymi słowami jak go najlepiej wyczuwać i odnieść się trochę do niego? :D
Dla mnie czarną magią był past continous, w końcu gdy go się nauczyłem nadszedł perfect o którym nigdy słowa nie słyszałem... osobiście dla mnie najlepszą metodą nauki czasów jest po prostu przetłumaczenie zdań na język polski i przeanalizowanie całej składni, wyraz po wyrazie, więc jeśli ktoś byłby chętny mi pomóc to chyba najlepiej napisać po pare przykładowych zdań z pasta i presenta, przydatne też byłyby charakterystyczne zwroty dla każdego perfecta o ile takie w ogóle są...
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
PS. Może ja się od dupy strony za to zabieram... :D W przenosni i w dosłownym tego słowa znaczeniu, swoją naukę perfecta zacząłem od past perfect-nie wiem czy to najlepszy start, zawsze każdego czasu uczyłem się od present a teraz tak przypadkiem w szkole padło po nieobecności na pasta.
'past perfect' to jest past perfect simple
nieglupi czas, ktorego nie mamy w j. polskim.
pokaz na przykladach, cwiczeniach, czego nie rozumiesz.
lepiej zaczac od present perfect, tak.

« 

Egzaminy

 »

Pomoc językowa