Amerykanski kontra Brytyjski

Temat przeniesiony do archwium.
Wiem że pomiędzy językiem brytyjski angielskim a amerykańskim angielskim są pewne znaczne róznice o ile chodzi o wymowę. Czy różnica pomiędzy pisanym brytyjskim a pisanym angielskim też jest tak bardzo rózna? Jednym słowem czym te warianty jezyka pisanego się róznią? Wie ktoś?
Owszem tak, chociaż nie aż tak bardzo, Amerykanin powie raczej :' I just did it already' a Brytyjczyk ' I've just done it already , Amerykanie czesciej uzywają " gotta " i " wanna", ale aktualnie jest tendencja , ze obie odmiany języka " overlap '
tak, roznica w pisaniu jest duza. np. theatre v theater
jest roznica w znaczeniu np lift v elevator, bag v purse
shopping center, mall ..zamiast 'shopping centre" ,tube station" zamiast 'underground station' 'aid plasters - bandades" , car park - parking lot i pewnie troche innych tez.
To jest coś o tym:
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_American_and_British_English
chociaż niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim co tam pisze. Ogólnie, są małe różnice;)
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi i na koniec pozwolę sobie zadać jeszcze takie pytanie: Czy można stwierdzić przynajmniej tak na oko czy anglojęzyczna biblia jest po angielsku czy amerykansku na tej stronie:
http://www.bible.is/
wiedziałeś, że mozna się przełączać między róznymi weresjami Biblii po angielsku? I że jest tam wersja amerykańska?
Nie nie wiedziałem... Pobrałem holy bible King James version, która wydaje mi się że jest po angielsku(brytyjski), tak mi się przynajmniej wydaje.
Weszlam na to - to jest bardzo stary jezyk. Trudno powidziec, ale mysle, ze AmE. -
Pisząc stary masz na myśli to że już nie uzywany i niewarto się go uczyć? Mam do tego taką małą biblie kieszenkową wydaną w angli. Kupiłem ją z myślą o nauce angielskiego. No ale skoro piszesz że to jest AmE to wygląda na to że niepotrzebnie straciłem trochę kasy i czasu. Moze coś na pocieszenie ... ktoś coś napisze?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Mógłby ktoś przetłumaczyć proszę

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia