winter clothes

Temat przeniesiony do archwium.
I've got very few winter clothes - dlaczego few a nie little? Czy clothes są policzalne? One cloth, two clothes? Samo cloth to wiem, że to tkanina szmatka.
clothes to l. mnoga, wiec trzeba uzyc few, a nie little
No dobrze ale czy to nie jest tak, że clothes zawsze jest w liczbie mnogiej? Tak jak scissors? Jaka jest zatem liczba pojedyncza od clothes? Cloth? Ale wtedy wychodzi tkanina, szmatka a nie ubranie (pojedyncze)
tak, w tym znaczeniu clothes ma tylko l. mn.
Z tego co wiem a little i little używamy do rzeczowników niepoliczalnych a few i few dla policzalnych. Jeśli clothes jest tylko w liczbie mnogiej to chyba nie ma jak ich policzyć? Dlaczego zatem stosuje się few?
zle myslisz
clothes jest policzalne
wyznacznikiem policzalnosci jest tworzenie liczby mnogiej
Cytat: zielonosiwy
wyznacznikiem policzalnosci jest tworzenie liczby mnogiej

To teraz rozumiem. Wydawało mi się, że policzalne to wtedy gdy możliwe jest liczenie one chair, two chairs itd. No ale z drugiej strony...czy w takim razie news jest policzalne? Ciągle piszę news is a nie are...
'news' jest niepoliczalny i zatem nie ma l. mn.
Dzięki
Jaka jest zatem liczba pojedyncza od clothes? Cloth? Ale wtedy wychodzi tkanina, szmatka a nie ubranie (pojedyncze) Jak chcesz podkreslic ze masz jedno ubranie to np:
I've got one item of clothing in the wardrobe.
Na podobnej zasadzie mówię o jednej wiadomości a piece of news lecz mimo to news jest niepoliczalne. Nie bardzo rozumiem czemu clothes jest policzalne skoro sam zielonosiwy powiedział, że ma tylko liczbę mnogą. Tak jak news tylko pojedynczą.
Żeby była jasność. Ja nie neguję tego i nie poddaję w wątpliwość waszej wiedzy na ten temat. Staram się tylko ustalić czemu tak jest. Gdyby komuś się jeszcze chciało to wyjaśnić to będę wdzięczny.
bo zakladasz, że -s zawsze oznacza liczbe mnoga
nie zawsze
Ok, więc zacznę od początku. Little i a little używamy dla określenia rzeczowników niepoliczalnych tj. water, flour, love etc. Few i a few dla policzalnych. Te z kolei dzielimy na takie które mają zarówno liczbę pojedynczą i mnogą np. a chair i chairs oraz takie które mają tylko mnogą np. trousers, binoculars i wygląda na to że clothes. Skoro w ich przypadku mówimy are a nie is i don't a nie doesn't to i mówimy a few a nie a little. Są jednak rzeczowniki które wyglądają jakby były mnogie a są pojedyncze jak mathematics, money czy news i dlatego są niepoliczalne. Czy teraz się zgadza?
tak, z tym, że money nie wygląda, jakby było mnogie
Ok dziękuję, bez tego nie mógłbym zasnąć
jeszcze trzeba zrobic podzial na takie, ktore maja taka sama forme, ale rozne znaczenie:
acoustics [plural noun] + plural verb = akustyka (tj. to jak sie dzwiek rozprzetrzenia w pomeszczeniu)
acoustics [uncountable noun] + singular verb = akustyka (jako dzial nauki)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa