wymowa run

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 59
poprzednia |
Witam serdecznie. Czy wymowa run w drugiej formie, nie różni się niczym od trzeciej? Bo do tej pory wymawiałem pierwszą i trzecią formę tak samo czyli pisząc fonetycznie RAN ale drugą R A/E N tak jak przy czasowniku sing, swim etc.
rozni sie
A czy byłbyś w stanie wejść do tej tabelki https://www.ang.pl/gramatyka/czasowniki-verbs/czasowniki-nieregularne i powiedzieć mi czy tylko ja słyszę tam trzy razy RAN?
We wszystkich pozostałych tego typu czyli swing, sing, swim itd. słyszę ewidentnie trzy różne formy ale tutaj słyszę trzy jednakowe
edytowany przez Michael_Corleone: 05 sie 2017
ja tez slysze 3 x to samo slowo
Ok no to widać jest jakaś pomyłka. Czy wobec tego fonetycznie powinno być tak jak napisałem wcześniej pierwsza forma RAN, druga forma dwudźwięk jak przy apple R A/E N i trzecia forma znowu RAN?
pierwsza i trzecia forma sa takie same
druga forma nie zawiera zadnego dwudzwieku
Wobec tego jaka jest ta druga forma? Napisz proszę fonetycznie albo wskaż gdzie mogę wysłuchać poprawnego przykładu
na diki.pl
np Longman, Macmillan, Oxford (online dictionaries). Take your pick.
No fajnie, sprawdziłem i brzmi to dokładnie tak jak napisałem. Co więcej fonetyczny zapis, czy transkrypcja (nie wiem dokładnie jak to się określa) potwierdza, że o ile pierwsza i trzecia forma to po prostu RAN tak w drugiej formie występuje dwudźwięk a/e
nie ma 'dwudzwieku a/e'
1. /rʌn/ 2. /ræn/ 3. /rʌn/
"æ" - jeśli to nie jest dwudźwięk to co to jest?
Cytat: Michael_Corleone
pierwsza i trzecia forma to po prostu RAN

/ʌ/ To nie jest po prostu 'A'
Od pięciu godzin dostaje informacje głównie o tym co czymś nie jest, ale to czym jest pozostaje ciągle tajemnicą.
Poza tym dla mnie /ʌ/ to zwykłe A skoro występuje w cup. Czytam to po prostu kap bez żadnego udziwniania. Co innego takie "æ" jak przy apple i przy drugiej formie run. Ja to nazywam dwudźwiękiem. Jeśli to nie jest dwudźwięk to co to jest?
Ale w ten sposob mozna sie wiecej nauczyc :)
To nie jest udziwnianie. Roznica pomiedzy A i /ʌ/ jest znaczaca i slychac ja wyraznie. Szybko sie dawno temu tego nauczylem gdy niechlujnie powiedzialem "can't".
A możesz labtesie podać przykład prostego wyrazu z "normalnym A" to porównam sobie z /ʌ/ w cup i zobaczę czy zauważę różnicę?
np. kap
Co kap?:))
w slowie 'kap' jest a
Ja cwiczylem na:
Bat, but, bot
Wybaczcie ale musiałem polecieć do sklepu. Wracając do tematu...
Wiem, że w słowie "kap" - cup jest a. Tyle że jest to właśnie /ʌ/ które dla mnie jest po prostu zwykłym a ale dla laptesa jest to jakieś szczególne a "znacząco i wyraźnie" różniące się od zwykłego a. Stąd też prosiłem o przykład prostego słowa zawierającego to normalne a by odróżnić je od /ʌ/.
Co zaś się tyczy twoich przykładów labtesie to bat nie zawiera a które można byłoby określić jako zwykłe, tylko owy dwudźwięk o którym pisałem wcześniej czyli æ takie jak przy apple. Kiedy ustawiamy usta jak do e jednocześnie mówiąc a to trudno nazwać to a zwykłym, zwłaszcza porównując do /ʌ/ jak w cup gdzie jest to po prostu zwykłe krótkie a, bez żadnej oralnej gimnastyki. But ma dwie wersje: strong z /ʌ/ i drugą gdzie pomiędzy b i t stoi ta sama samogłoska która rozpoczyna słowo about, bliżej jej do e jak do a. Bot to już ewidentnie nie ma nic wspólnego ze zwykłym a
samogloski angielskie i polskie bardzo sie roznia. Jezeli chcesz uzywac wlasnej terminologii, uzywaj sobie, ale coraz mniej bedziesz rozumial.
Nie rozmydlajmy tematu... cierpliwie czekam na słowo zawierające normalne a, by porównać je z /ʌ/ mające być jakimś szczególnym a. Poza tym trzeci raz pytam czym jest æ jeśli nie dwudźwiękiem?
Jesli wejdziesz na alfabet fonetyczny to wszystkiego sie dowiesz. Dwudzwiek jest terminem muzycznym.
Właściwie cała ta dyskusja jest wynikiem błędu lektora który czyta wszystkie formy jednakowo https://www.ang.pl/gramatyka/czasowniki-verbs/czasowniki-nieregularne stąd też słysząc to zacząłem wątpić czy wymawiam je poprawnie. Wystarczyło powiedzieć, żebym mówił tak jak do tej pory czyli pierwsza i trzecia forma tak samo, czyli pisząc fonetycznie RAN a drugą tak samo jak przy drugich formach czasowników sing, swim etc. czy jest to dwudźwięk czy nie dwudźwięk ma akurat marginalne znaczenie dla tematu.
edytowany przez Michael_Corleone: 05 sie 2017
Cytat: Michael_Corleone
Nie rozmydlajmy tematu... cierpliwie czekam na słowo zawierające normalne a, by porównać je z /ʌ/ mające być jakimś szczególnym a. Poza tym trzeci raz pytam czym jest æ jeśli nie dwudźwiękiem?

brniesz
po raz kolejny wydaje Ci sie, ze wiesz lepiej, a nie wiesz. A juz najmniej sie znasz na terminologii
Ale moją ambicją i intencją tematu nie było dowiedzieć się o zasadach terminologii tylko zorientować się, czy sposób w jaki wymawiam do tej pory jest błędny czy poprawny. Nie mając mikrofonu opisałem go najprościej jak się da czyli pierwsza i forma tak samo pisząc fonetycznie RAN a druga przy użyciu tej samej głoski która występuje w drugiej formie czasownika sing albo swim.
Tak dla ścisłości właśnie zorientowałem się że swing tu akurat nie pasuje, ale to dopisałem z rozpędu dopiero później.
edytowany przez Michael_Corleone: 05 sie 2017
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 59
poprzednia |

 »

Egzaminy