If i were you - dlaczego nie was?

Temat przeniesiony do archwium.
Czy w Drugim okresie warunkowym zawsze używamy were?
Czy Jesli chciałabym powiedzieć:

Gdyby ona była Tobą - if she were You czy was you?

Przecież powinno byc was. Zarówno przy I, jak i he, she, it...
Czy ktoś mi to wyjasni? Bede bardzo wdzięczna...

wg mnie...If I were you....If she were you, If he were you... ten temat to jest rzeka. Poszukaj w google.
Moze pamietasz....If I were a rich man.....
https://forum.wordreference.com/threads/if-i-was-were-you-i-would.3024475/
Colloquially you can say if she was.
Tak, w drugim trybie warunkowym używamy "were" przy każdej osobie.
Na początku trudno się przyzwyczaić, ale taka jest zasada. Oczywiście możesz powiedzieć: "If I was...", ale będzie to brzmieć dość nienaturalnie i mocno nieformalnie.

Jest nawet piosenka Beyoncé, którą zapewne kojarzysz - "If I were a boy".
Ludzie 'niby' sluchaja piosenek, ale nikt nie slucha slow....
On the subject of songs, there are also ones with 'if I/she was'
Cytat: terri
Ludzie 'niby' sluchaja piosenek, ale nikt nie slucha slow....

Niby tak, ale nie zawsze się to opłaca ;p
W tekstach piosenek zasady gramatyki często są łamane, chociażby dla zachowania lepszego rytmu. I tak mamy przykład jeden z wielu, Adele - Hello i fragment: "I'm sorry for breaking your heart but it don't matter".
Albo chociażby "If I were a rich man" w wersji Gwen Stefani, która oprócz zmiany "man" na "girl", ruszyła też coś w gramatyce i powstało: "If I was a rich girl".
If I were a rich man - w wersji kogos innego. A kto to jest ta Gwen?
Większość Kanadyjczyków mówi "if I was" zamiast "if I were". Mało tego-poprawiali mnie, że NIE mówi się "If I were". Akurat jedna z osób miała doktorat z języka angielskiego i zasugerowałem, aby ona rozstrzygnęła problem. Oczywiście, "If I were" okazało się właściwą formą-Kanadyjczycy byli zszokowani...
Przesadzasz.
zwykly native jest super do pogadania; taki z wyksztalceniem to ideal do poznawania angielskiego od strony gramatyki
ale obecnie jezyk angielski jest splycany do podstawowych zasad gramatyki, co w cale nie jest zlym pomyslem, ale w szkole na ogol dalej obowiazuja jakies tam podzialy na formalny i nieformalny jezyk
w tym konkretnym wypadku uzycie 'subjunctive mood' (if I were) to taki wlasnie formalizm
najwazniejsze -- czy powiesz 'if I were' czy 'if I was', nie ma takiej mozliwosci, aby rozmowca nie wiedzial, o co ci chodzi
Cytat:
if I were' czy 'if I was',
...Ultravox spiewał " If I Was " ale książkowo to tylko " If I were you ... -gdybym był tobą, na twoim miejscu , niewiem, multum tlumaczeń :)
edytowany przez Robbertoxx: 05 sty 2018
Midge Ure śpiewał to solo
Cytat:
Midge Ure śpiewał to solo
Tak , dokładnie ..choć czasem napotykam również M. Ure & Ultravox
Cytat:
Ludzie 'niby' sluchaja piosenek, ale nikt nie slucha slow....
Często słowa są dopasowane do rytmu, tak łatwiej zaśpiewać - stad mamy M. Ure - If I was . David James- it ain't love, Fox the fox- She don't ( ???) mind ...wiele wiele innych jest ..
ja z tych nowych to jestem pelen zachwytu, co wyprawiaja w swoich tekstach the Black Eyed Peas -- grama czesto nie idzie z logika, ale da sie dobrze sluchac
Ludzie, to jest spadek po ŁACINIE. Jeden z nielicznych śladów trybu łączącego. W tym wypadku to Past Subjunctive. Anglicy to pielęgnują i żaden wykształcony człowiek nie powie inaczej.
Cytat: argazedon
Ludzie

nie ekscytuj się tak :-)
Niewiem ...ja nową muzę bardzo wybiorczo ..bardziej wałkuję Tangerine Dream zwlacza " Exit" oraz 'White Eagle " Gorgio Moroder też owszem,nie wszystko ...najlepiej ' I'm left she's gone ..,' to the bridge' jeszcze ' From here to eternity lubię bo stare i b. dobre .lata 80 to studnia bez dna ogólnie rzecz biorąc..;)
edytowany przez Robbertoxx: 06 sty 2018
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie