Reported speech w przypadku czasownika sprawodawczego w czasie teraźniejszym.

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć, próbuję okiełznać reported speech z waszej strony i natrafiłem na te ćwiczenia. https://www.ang.pl/cwiczenia/2443/mowa-zalezna-reported-speech Pojawiają się tutaj różne sytuacje, w których osoby mówią w czasie teraźniejszym, prezent simple. Jeśli dobrze rozumiem, jest to czasownik sprawozdawczy, który (jak wyczytałem gdzieś w internetach) w takim przypadku nie musi chyba cofać zdania do tyłu. Byłem więc święcie przekonany, że pierwsze zdanie będzie "John says he wants to go to Paris" Niestety- błąd. Czy byłby ktoś mi w stanie wytłumaczyć dlaczego?
Pozdrawiam.
widzę, że w odpowiedziach czasownik wprowadzający jest wyłącznie w Simple Past. Błąd jest więc w nieprecyzyjnym poleceniu.
Proszę rozwinąć jeszcze bardziej odpowiedź. Czy to oznacza w takim razie, że moja wersja zdania może być poprawna?
jest poprawna, ale w cwiczeniach na mowe zalezna milczaco zaklada sie, ze nalezy uzyc nastepstwa czasow, tzn. czasownik wprowadzajacy ma byc w czasie Past
Ok, dziękuję za odpowiedzi.
A jednak nie, jeszcze chciałbym spytać: stwierdziłeś, że zakłada się milcząco, że należy użyć następstwa czasów, jednak znowu spotykam się ze stwierdzeniem, że jeśli mamy present simple, present perfect to forma reporting verbs jest niezmieniana. Już totalnie się w tym pogubiłem. Jeśli obie formy są poprawne, to skąd będę wiedział której i kiedy użyć? :)
Jeszcze raz: w ćwiczeniach na mowę zależną zakłada się...
nastepstow czasow jest najtrudniejsze do opanowania, wobec czego w cwiczeniach pomija sie sytuacje, w ktorych nie trzeba go stosowac, i zaklada sie, ze uczniowie o tym wiedza.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie