Jak jest poprawnie?

Temat przeniesiony do archwium.
Czy w zdaniach, jak w krótkich przykładach poniżej, osobę stawiamy na początku czy końcu? Jak wygląda wtedy stawianie przecinka?
Give me, mother. (Daj mi mamo)
Buy me, sister. (Kup mi siostro)
Read to me, mommy. (Poczytaj mi mamusiu)
np,
Mom, give it to me.
Lepiej by było gdybyś podała całe zdanie. (kontekst)
Ostatni przykład może być.
edytowany przez Aaric: 08 lis 2018
Chodzi np o sytuację. Mama jest z dzieckiem na zakupach i dziecko mowi do mamy kup mi! Powie wtedy Mom, buy me, czy raczej Buy me mom.?
Inna przyklad. Rozmawiają siostry i jedna mowi do drugiej o torbie: daj mi! Chodzi konkretnie o miejsce wstawienia w zdaniu osoby do ktorej sie zwracamy. Nie wiem czy ma sens moje pytanie :p
Jeśli już to "Buy me that/this" a nie "Buy me". Osoba zwykle na początku, tak jak ci wyżej już odpowiedziano. I nie sucho, formalnie, bo nawet dorośli w rodzinie się tak do siebie nie zwracają, lecz zdrobniale.
'Buy me' znaczy 'kup mnie' ale w sensie ze to ja jestem na sprzedaz i tylko kwestia ceny za ktore chcesz mnie kupic.
W innych sytuacjach musisz mowic 'it' - Buy it me, buy it for me, bo inaczej ktos pomysli ze chcesz kupowac kobiety/dzieci na dalsza sprzedaz.
Pomyslalam o tym wiecej. 'Give me' - daj to mnie, ale w tym 'give me' jest zrozumiale ze ktos ma na mysli 'give it me'
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie