Reported speech - sprawdzenie

Temat przeniesiony do archwium.
Hej,
Czy mógłby ktoś uprzejmy sprawdzić czy dobrze zamieniłam poniższe zdania na mowę zależną? Dziękuję

1. Last week, an interviewer asked me: 'What's your biggest weakness?'
2. The other day, a complete stranger walked up to me and asked, 'What have you been doing lately?'
3. Once, I was trying on trousers and the shop assistant asked, 'Would you like to try a bigger size?'
4. Every day, my flatmate says, 'Could you do the dishes?' and then says, 'I'll do them next time'.
5. At the end of a first date, the girl asked me, 'So when do you want to get married?'
6. At 3 a.m., my phone rang, and the person asked, 'Are you sleeping?'

1. Last week, an interviewer asked me what my biggest weakness was.
2. The other day, a complete stranger walked up to me and asked me what I had been doing lately.
3. Once, I was trying on trousers and the shop assistant asked me I would like to try a bigger size.
4. Every day, my flatmate said I could do the dishes and then said I would do them the next day.
5. At the end of a first date, the girl asked me when I wanted to get married.
6. At 3 a.m., my phone rang and the person asked me if I were sleeping.
3 brak jednego, ważnego słówka: zapytał mnie, czy ...

4 czasownik wprowadzający mowę zależną musi być w tym samym czasie i nie może to być 'mówi mi' tylko 'pyta się', kiedy wprowadza pytanie. Poza tym brak słówka jak wyżej i zła zmiana czasu w drugiej części.

6 "if I were" tylko w conditionals. Tutaj takowego nie masz
4. Imo, nie jest logiczne z zaimkami 'ja' i 'ja'.
edytowany przez Aaric: 18 cze 2019
Cytat: zielonosiwy
3 brak jednego, ważnego słówka: zapytał mnie, czy ...

4 czasownik wprowadzający mowę zależną musi być w tym samym czasie i nie może to być 'mówi mi' tylko 'pyta się', kiedy wprowadza pytanie. Poza tym brak słówka jak wyżej i zła zmiana czasu w drugiej części.

6 "if I were" tylko w conditionals. Tutaj takowego nie masz

3. Once, I was trying on trousers and the shop assistant asked me if I would like to try a bigger size.
Czy teraz jest ok?

Co do 4 to dlaczego uważasz, że jest zła zmiana czasu w drugiej części? Will zamienia się na would:
4. Every day, my flatmate asks if I could do the dishes and then says he would do them the next day.

A co do 6 to nie mam pojęcia jak napisać to w inny sposób niż "if I were".
3 ok
4 dopełnienie po 'asks', 'will' sie nie zmienia, bo czasownik wprowadzający nie jest w czasie przeszlym
6 wypełnij lukę I ____ (to be) here yesterday.