Tryby warunkowe

Temat przeniesiony do archwium.
Nie rozumiem tych dwóch przykładów:

A friend at school wants you to help with their maths homework. You say:
If I knew the answer i would tell you.

dlaczego tu jest 2 tryb, a nie pierwszy?
Przecież ta osoba ma na myśli, że jeżeli będzie znała odpowiedź. to powie, czyli czynność realna?

I jeszcze taki przykład
I knew, you would write it.
czyli ta samo sytuacja, wiedziałem, że napiszesz, a nie napisałeś?

Kompletnie tego nie rozumiem, bo w obu tych zdaniach użyłabym pierwszego trybu. Ktoś wie?
1. Gdybym znała odpowiedź, to bym ci powiedziała (ale nie znam).
2. Wiedziałam, że napiszesz (i napisałeś).
Cytat: eclipseoftheheart
Nie rozumiem tych dwóch przykładów:

A friend at school wants you to help with their maths homework. You say:
If I knew the answer i would tell you.

dlaczego tu jest 2 tryb, a nie pierwszy?
Przecież ta osoba ma na myśli, że jeżeli będzie znała odpowiedź. to powie, czyli czynność realna?


Kompletnie tego nie rozumiem, bo w obu tych zdaniach użyłabym pierwszego trybu. Ktoś wie?

Ta osoba mówi, że gdyby znała odpowiedź, to by się nią podzieliła, a to różnica.
Sytuacja, ma niewielką (prawie żadną) szansę, żeby zaistnieć i stąd II okres warunkowy.

To nie jest zdanie opisujące sytuację niemal pewną na 100% tak jak ''to nie zadziała jeśli nie włożysz baterii''
Dalej tego nie rozumiem :(
ale z kontekstu nie idzie wywnioskować, że ta osoba nie zna tej odpowiedzi?
If i know the answer, I will tell you. -jeśli będę znał odpowiedź, to Ci powiem
If i knew the answer i would tell you. - gdybym znał odpowiedź, to bym powiedział

ta osoba pyta się czy pomoże jej w zadaniu z matematyki, a druga osoba odpowiada że jeżeli będzie znała odpowiedź, to powie? dlaczego zakładamy, że ta osoba gdyby znała to by odpowiedziała (czyli, że jej nie zna)?
A po polsku, jak słyszysz od kogoś "gdybym znał odpowiedź, to bym powiedział", jesteś w stanie wywnioskować, czy zna tę odpowiedź?
ok, przeczytałam dwa razy to co napisałam i zrozumiałam.
Myślałam chyba przelać swoje myśli na słowa :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie