used to

Temat przeniesiony do archwium.
Ćwiczenie polega na wybieraniu prawidłowej opcji czyli albo Past Simple/Past Continuous albo used to. Okazało się, że wszędzie trafiałem prawidłowo z wyborem ale jedno zdanie było źle i nie bardzo rozumiem dlaczego.

Annebelle was a well-known model during the seventies. When her children were in their early teens they

were enjoying/used to enjoy

looking at her old photo albums.

Przyznam, że zaznaczyłem were enjoying i ku mojemu zaskoczeniu w odpowiedziach widnieje used to enjoy. Wiem, że kiedy dzieci Annabelle były "wczesnymi" nastolatkami to odległa przeszłość więc pasuje do "kiedyś" - used to ale czy mi się tylko wydaje, że zwrot ten używamy gdy mowa o jakby niesprecyzowanej przeszłości np. kiedyś było tutaj kino. W tym wypadku jest wyraźnie określony moment when czyli when they were in their early teens. Czy w takich sytuacjach również można używać used to? I czy were enjoying byłoby źle?
edytowany przez Michael_Corleone: 20 maj 2021
'used to' jest dobre przy nacechowaniu kontrastu - terazniejszosci z przeszloscia
kiedy nie mamy za zadanie tego tak wyrozniac, 'used to' jest tak samo dobre, jak past simple
'were enjoying' jest zle pod kazdym wzgledem
Czyli they enjoyed looking też byłoby dobrze? Gdybyśmy nie chcieli jakoś specjalnie kontrastować
tak
Dziękuję za wyjaśnienie
By nie tworzyć następnego tematu dotyczącego used to poproszę o komentarz tutaj.

Kolejne ćwiczenie polegało na przekształcaniu Past Simple na "used to" tam gdzie była taka logiczna potrzeba np. My aunt had a dog which she had rescued from drowning when it was a puppy. Tu aż prosiło się napisać My aunt used to have a dog which...
Niektóre zdania nie wymagały jednak takiego przekształcania np. While I was waiting for the bus I noticed a group of tourists who were listening intently to a guide.

Trafiło mi się takie zdanie - During our voyage across the Atlantic I took several photos of the great seabirds which followed the ship, riding in currents in the air.

Wydawało mi się, że będzie to zdanie z tych niewymagających przekształcenia, ewentualnie przygotowałem sobie I used to take several photos.... Odpowiedź mnie mocno zdziwiła - Był nią fragment which used to follow the ship. Czy to nie brzmi trochę dziwnie? I took several photos of the great seabirds which used to follow the ship?
Ja bym zmienil w zdaniu z psem tak samo i uwazam ze jest poprawnie w drugim przykladzie. Dla mnie ' I used to take several photos' brzmi dziwnie.
edytowany przez Aaric: 21 maj 2021
During our voyage across the Atlantic I took several photos of the great seabirds which used to follow the ship, riding in currents in the air.

Podczas rejsu przez Atlantyk zrobiłem kilka zdjęć wielkich ptaków morskich KTÓRE KIEDYŚ podążały za statkiem.... czy to brzmi bardziej naturalnie niż During our voyage across the Atlantic I used to take several photos of the great seabirds which used to follow the ship.?
'used to' refers to repeated actions. 'took several pictures' in my opinion doesn't qualify as repeated actions.
Ok. Dziękuję za pomoc
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pytania dotyczące języka angielskiego

 »

English only