Passive

Temat przeniesiony do archwium.
Trzeba było wybrać właściwy czasownik lub oba

1) It was.....................to hold new negotiations next month. (agreed/announced)
Wybrałem agreed bo istnieje w formie active agree to do sth a announce sth bez to, choć announce sth to sb.
2) It has been....................... that the crash was result of pilot error.(proposed/shown)
Wybrałem oba bo istnieje zarówno propose that jaki show that.
3) It was............................that Mrs Ho would chair the meeting (hoped/explained)
Wybrałem oba bo istnieje I hope that i I explain that
4 It has been............................to appoint Dr Ahmadi as head teacher (decided/suggested)
Wybrałem tylko decided wiedząc, że po suggest nie daje się to
5 It has not yet been................................who was responsible for the error (claimed/explained)
Na pewno wiedziałem, że pasuje explained. "who was responsible" potraktowałem jako sth więc trochę tak jak explained sth. Tyle że nie widziałem powodu dla którego nie można byłoby wybrać claimed (poza dość ciężkim do wyjaśnienia sensem użycia tego czasownika) bo przecież istnieje claim sth. W odpowiedziach jest tylko explained. Dlaczego?

6 It has now been................................that half of cancer cases are lifestyle-related. (established/revealed)
Wybrałem oba bo istnieje establish that i reveal that.
7 It is...................................to employ 500 people in the factory. (expected/intended).
Jako że istnieje zarówno expect to do sth jak i intend to do sth wybrałem oba. Niestety w odpowiedziach jest tylko inteded. Dlaczego?

8 It is...............................to close the library permanently from next April. (planned/recommended)
Jako że istnieje plan to do sth jak i recommend to do sth wybrałem oba. Niestety w odpowiedziach jest tylko planned. Dlaczego nie można było użyć recommended?

9 It is...........................that another moon landing will take place next year. (assumed/thought)
Jako że istnieje assume that i think that wybrałem oba.
10 It has been.......................how spiders are able to travel across the sea. (discovered/said)
Wybrałem tylko discovered ale jedynie dlatego, że said brzmiało mi jakoś bardzo dziwnie. Chętnie bym się dowiedział czy jest jakiś inny powód dla którego nie można było go użyć.
edytowany przez Michael_Corleone: 29 kwi 2022
5 zdania pytajace to jednak nie do konca to samo co sth i claim nie laczy sie ze zdaniami pytajacymi
6 nie uzylbym to 'revealed' ze wzgledu na 'now'. "Now" znaczy tu 'teraz już', co pasuje do established ('teraz juz wiadomo'), ale nie do revealed
7 expected to do sth jest przekszalceniem 'expect X to do sth', w ktorym 'X' staje sie podmiotem. Nie mozna uzyc pustego podmiotu 'it', bo nie mowi sie 'expect IT to do sth', gdzie it jest pustym wyrazem gramatycznym
8 Podobnie w stonie biernej z recommend, podmiot nie moze byc pustym gramatycznym IT
10 trudno mi to na razie opisac slowami
Bardzo dziękuję za wskazówki. Teraz już wyjeżdżam na weekend gdzie zrobię sobie wolne od nauki. Wrócę do tematu w przyszłym tygodniu.
Udanej majówki!
Where are these exercises from? IMO, ‘proposed’ doesn’t fit the context.
Ćwiczenie pochodzi z Advanced Grammar in Use
Usunięte przez autora...
edytowany przez romek987: 04 maj 2022
@romek987
dlaczego reveal ma nie pasowac w przykladzie 6? 'ogłoszono'
Masz rację. Już się poprawiłem. Ale mi to po prostu nie pasuje, chociaż sprawdziłem i w książce jest to poprawna odpowiedź. Ja bym tak nie powiedział, ale to pewnie dlatego, że nie znam tak dobrze angielskiego.
Reveal mi się kojarzy z ujawnianiem faktów, które były niejawne. A ogłaszać z announce.
https://www.wordreference.com/enpl/reveal

Chociaż też może być wyjawić :reveal to the public the fact that... ale ogłaszenie mi nie pasuje do ustaleń naukowych. W tym kontekście bardziej mi pasuje odkryto, ustalono, przedstawiono, że

Hmm, może to ja powinienem być bardziej oczytany. Cóż, przepraszam.

A w 10 dlatego, bo jest how czyli odkryto jak / w jaki sposób. Inaczej musiałoby być It has been said that...
edytowany przez romek987: 04 maj 2022
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia