wtyrłumaczcie prosze mi past perfect

Temat przeniesiony do archwium.
Proszę o pomoc, mam problem z past perfekt. Kiedy go używamy, tak na chłopski rozum. tylko wszsytkie możliwości stosowania tego czasu wypiszcie jeśli możecie. Serdeczne ddzięki
1. W uproszczeniu:
opisujesz przeszłość i chcesz w tej przeszłości zaznaczyć kolejność wydarzeń, tj. podkreślić, że coś zdarzyło się przed czymś, np.

When John was elected a deputy, he had been a teacher for 10 years

Czyli: masz punkt zaczepienia w przeszłości (John został wybrany) i dalej mówisz, że przedtem (przed tą przeszłością, czyli w "zaprzeszłości", stąd dawna nazwa tego czasu- czas zaprzeszły) coś się działo (był nauczycielem przez 10 lat)
Z reguły jest to zdanie złożone, w któych mamy past simple dla punktu zaczepienia w przeszłości oraz past perfect do opisu tego co działo się przedtem.
Inne takie przykłady:
When I entered the bathroom, the whole floor had been flooded.
We were excited about the visit, as we hadn't seen each other for ages

Past perfect często występuje z after/before/by the time.

2. Z drugiej strony można wielokrotnie past perfect pominąć i użyć past simple
A) jeśli kolejność wydarzeń jest logiczna, np.
When I came in, I realised that my house was/had been burgled

B) w narracji przeszłej (czyli opisywaniu wielu wydarzeń po sobie nasępujących) nie nadużywa się past perfect; większość zdań w past simple

C) użycie past perfect jest bardziej formalne i niezbyt popularne w American English

To chyba ważniejsze rzeczy. Mam nadzieję, że mniej więcej jest to jasne. Jakby co,pytaj! CIao!
wielkie dzięki ale posiadam jeszcze jedno pytanie.hmm otóż mamy zdania:
when he HAD SEEN his wife off at the station, he returned home as he HADN'T to be at airport till 9.30
albo:
then he felt in his pockets for the kay, for his wife had reminded him to double-lock the front door. bądź też he gave me back the book, thanked me for lending it to him andsaid that he had enjoyed it very much; but I knew that he hadn't read it because most of the pages were.
Dlaczego używamy to Past perfect. Jejku dlaczego? A i mam jeszcze jedno pytanie tylko nie o present perfect. Dlaczego np. w niektórych książkach łączy się czasowniki typu seen know wonder z past continuous? np i were wondering what to do about tom when tom himself tapped, albo we didn't get much sleep last night because te people nest door were having a noisy party. Niekóre książki podają że nie można używać continuous z czasownikami dotyczącymi pracy umysłu czy zmysłów, oraz z czasownikami określającymi posiadanie i emocje. to dlaczego w niektórych ćwiczeniach w kluczu odpowiedzi pojawiają się owe z takimi czasownikami. Jejku dzięki wielkie za ewentualną odpowiedź

« 

Pomoc językowa