Akcentowanie prepositions

Temat przeniesiony do archwium.
Prosilym o wyjasnienie mi nastepujacej kwestii:
Niedawno na cwiczeniach z fonetyki dowiedzialem sie ze jezeli zestaw preposition + personal pronoun konczy fraze, to powinnismy akcentowac wlasnie preposition, tzn np:
I have got something FOR you.
I don't want to go WITH you.
What is it TO you?
itp. Czy na pewno tak jest? Bo wydaje mi sie ze w niektorych przypadkach brzmi to troche nienaturalnie. Dochodzi tu tez kwestia zachowania neutralnego znaczenia zdania, a rzekomo w zdaniu 'What about you?' nalezy akcentowac 'What' i 'you' aby do tego doszlo, jednakze stoi to w opozycji z powyzsza zasada. Co wiecej, 'What ABOUT you' jest to rzekomo cotrastive stress (co jest dla mnie rowniez niezrozumiale - ja bym akcentowal pronoun aby uwidocznic contrast...). Czy ktos kto sie na tym zna moglby wyjasnic mi na czym to polega i w jaki sposob nalezy akcentowac takie frazy z aby wyrazac konkretne znaczenia (neutral, contrastive, itd.)? Z gory dziekuje:)
Podbijam temat bo szybko spadl na dol... Czy naprawde nikt nie jest w stanie udzielic mi zadnych informacji?
nie jestem mistrzynia w tej dziedzinie ale wydaje mi sie ze w twojej wersji jest blad i slusznie nie mozesz dojsc z tym do ładu.Miałam to ostatnio na fonetyce i troche inaczej nam to wytłumaczono.Wiemy, ze preposition jest akcentowany tylko wtedy gdy znajduje sie na końcu zdania i tylko wtedy przyjmuje tzw.silną formę (strong form) np. This is what I am fond OF.Jeśli natomiast znajduje sie gdziekolwiek w srodku zdania, jest nieakcentowany ponieważ nie ma kluczowego znaczenia dla zrozumienia sensu zdania.np. It was nice of you to come here.W tym zdaniu jest tzw.słabą formą, podobnie jak wiele innych słów =>the, a,an,and,but,that,than,his,her,your,he,she,we,you,him,them,us,at,for,of,to,as,some,there,can,could,have,has,had,shall,should,must,do,does,am,are,
was,were.Jest do tego kilka reguł,powinny wyjaśnić sprawe:
1.A strong form is used when a function word appears at the end of a sentence:this is waht I am fond OF.
2.A strong form is used when a weak form is being contrasted with another word: The letter is FROM him not TO him.
3.a strong form is used when a weak form is given stress for emphasis: You MUST give me more time.
4.a strong form is used when a weak form is being quoted: You must use "AND" in this sentence.
Myślę,że to powinno załatwić sprawe, w razie pytań prosze pisac [email] :)
>Niedawno na cwiczeniach z fonetyki dowiedzialem sie ze jezeli zestaw
>preposition + personal pronoun konczy fraze, to powinnismy akcentowac
>wlasnie preposition, tzn np:
>I have got something FOR you.
>I don't want to go WITH you.
>What is it TO you?
>itp. Czy na pewno tak jest?

Jest tak. Tzn. o ile wiem, takie przyimki mozna akcentowac, ale nie trzeba
tzn. LOOK AT it
lub
LOOK at it
ważne, żeby nie akcentować it


Dochodzi tu tez kwestia
>zachowania neutralnego znaczenia zdania, a rzekomo w zdaniu 'What
>about you?' nalezy akcentowac 'What' i 'you' aby do tego doszlo,
>jednakze stoi to w opozycji z powyzsza zasada.

WEedslug mnie w tym zdaniu 'you' musi byc zaakcentowane, bo takie pytanie zadaje sie po to, zeby dowiedziec sie czegos o osobie zwanej 'you'.