Bardzo Prosiłbym o sprawdzenie krótkiego zadania

Temat przeniesiony do archwium
witam

bardzo prosiłbym o sprawdzenie i poprawę tego krótkiego opowiadani :)

The story started in the morning two days ago. The situation wos in the supermarket Albert. Mother and her son buy something in grocer's and suddenly boy put the chocolate snack into jacket pocket some man. When The man paid for one's purchases and go out shop the alarm started ringing and security stopped the man. He were very surprise this situation and he's don't know what's happen. Finally the boy tell security that the man don't steal this snack and say that he want doing a funny joke :)

aha to zadanie ma byc w czasie przeszłym napisane ;)

Bardzo prosilbym o poprawę bo na jutro mam zadane :)

z góry dziękki :D

pozdro
mógłby ktos zerknac na to zadanko ????
:( proszę sprawdzcie mi to zadanko :) i wprowadzcie jakies poprawki.........

pozdro
ostatni raz juz podbijam ten temat ;)

pleasseee HELP ME :)
Ja myslę, że powinno być tak:
The story started in the morning two days ago. The situaton was in a supermarket Albert. A mother and her
son were buying something in grocer's when the boy suddenly put a chocolate snack into some man's jacket pocket. As the man paid for his purchases and was going out of the shop an alarm started ringing and security officers stopped the man. He was very surprised this situation and he didn't know what'd happened.
Finally the boy told the officers that the man didn't steal this snack and said that he'd wanted to do a funny joke. :):)

Napisz co dostałes i ucz, ucz, ucz, się....
Moze tak:
The story HAPPENED in the morning two days ago. The 'situaton' (znajdz inne slowo na situation- moze ...days ago in the supermarked Albert).
A mother and her son were buying something in THE grocer's when the boy suddenly put a chocolate snack into A man's jacket pocket. As the man HAD ALREADY paid for his purchases and was going out of the shop, an alarm started ringing (mozna tez - sounded) and security officers stopped the man. He was very surprised AT THIS AS HE didn't know what'd(what'd co to jest? WHAT HAD) happened.
Finally the boy told the officers that the man didn't steal this snack BAR
and said that he'd wanted to PLAY a funny joke ON HIM.
ok dzięki wielkie :) za korekte :)

widze ze maiłem pare błędów :/ ale no cóż ciągle ucze sie ;)
a matura probna poszla mi całkiem niezle :D

thx raz jeszcze i pozdro :) zobaczymy jutro co za to dostane ;)
Temat przeniesiony do archwium

« 

Praca za granicą