wymowa

Temat przeniesiony do archwium.
pomocy! jak się wymawia nazwisko pisarki: Brontë???
bronti
a jak sie wymawia czasownik modalny mustn't (masnt) czy (maznt)
z 's'
a nasza pani sie upiera ze mazn't i poprawia i mówi ze to ma coś wspólnego z akcentem.Ja chyba fikne:-)
no byc moze w jakim dialekcie tak sie wymawia ale to tak jakbys po polsku mowil/a jak pewien polityk, ktory wiekszosc wyrazow zmienia tak, ze maja koncowke 'o'

's' tak samo jak w 'must'
poszukaj moze w necie jakichs dowodow i jej przynies - ja bym sie klocil, taka mam nature ;-)
Dziekuje za pomoc:-) nie bede sie kłócić z tą nauczycielką bo wiem że jest niedouczona. Skończyła geografię a potem licencjat w 2 lata ;-) w biegu zaocznie. Nigdy nawet w Anglii nie była wiec czego ja oczekuje od ludzi.
Buziaczki
Dobre podejscie (nie klocic sie z nauczycielka).
złe.

nauczyciele często nie mają racji.
tak, zgadzam sie, ze nauczyciele (tacy jak np ta, o ktorej tu jest mowa) niekiedy nie maja racji - ale jak polegamy na tych wlasnie nauczycielach, zeby dali nam dobre stopnie - to niekiedy trzeba miec do tego inne podejscie.
Chociaz wiadomo, ze pozniej jest bardzo trudno sie czegos 'oduczyc', np zlej wymowy slowa.
a co jesli ja wymowilem slowo candidate /kandidt/, a nauczycielka poprawila mnie na /kandidejt/ ? W domu sprawdzalem potem poprawna wymowe i okazuje sie, ze slowniki... podaja raz taka, a raz taka! Prywatnie wydaje mi sie, ze /kandidt/ jest Brytyjska a /kandidejt/ jest Amerykanska, a nauczycielka widzi, w co celuje i chciala mnie od razu na Amerykanska poprawic. A jak to wyglada zdaniem fachowcow? :>
w moim slowniku tez dwie wymowy:
kandidat, kaendideit-
wg mnie kandid(krotkie a)t
zalezy gdzie nauczycielka uczyla sie/doszkalala swoj jezyk, moze byla w jednym/drugim kraju na dlugi czas, albo po prostu nie widzi tego, ze te roznice nie powinny sie liczyc jako bledne.
Nauczycielka jest zafascynowana wymowa Amerykanska i kiedys nam sie zwierzyla, ze dla niej Brytyjczycy belkocza :P

No ale co bylo a nie jest, nie liczy sie w rejestr. :-) Bede sie wsluchiwal w wymowe wykladowcow od pazdziernika, to bede komentowal jakie bledy udalo mi sie wychwycic :D
Temat przeniesiony do archwium.