proszę o poprawienie listu :*

Temat przeniesiony do archwium.
Mam takie zadanie na angielski... Trzeba napisać list nieformalny. Napisałam, ale proszę żeby ktoś poprawił mi błędy... będę b. wdzięczna :*

Oto treść zadania:
Napisz list nieformalny: Kolega z klasy przebywa w szpitalu w innym mieście:
- zapytaj go o zdrowie i wyraź współczucie,
- napisz, dlaczego klasa za nim tęskni,
- przekaż mu klasowe nowiny i lekcje, które powinien odrobić,
- zapytaj, kiedy wraca do szkoły i życz mu zdrowia.


A to mój list:

Dear Nicole,
How are you? And how is your broken leg? I really sympathize you (chodzi o "współczuję ci", ale nie wiem dokładnie jak to napisać). But I hope that you`ll return to school soon.
Everybody in our class miss you very much, because without you and your jokes everything is sad and boring. We want you come back to us. Do you know what happened two days ago? Guess what! Alex`s finished with Kate! What a shame that you haven`t seen it! Secondly, our history teacher has broken her arm. She will be absent for 2 weeks! But I must tell you something sad too: You have to do a lot of homework from english, german and maths. When I`ll come to you for a few days I will show you what to do exactly.
Ok, I`d better finish here as I`m running out of space :) When you`ll come back to school? Be healthy.

Loads of love.
XYZ

Jeszcze raz b. prosze o poprawienie. Z góry dzięki :*
I really sympathize WITH you. 'But' (niepotr) I hope that you`ll return to school soon.
Everybody in our class missES you very much..
We want you TO come back to us.
'Alex`s' ALEX HAS finished with Kate! What a shame that you (lepiej...were not here to see it) 'haven`t seen it!'
When 'I`ll' (wystarczy I) come to SEE you 'for a' (czy masz na mysli ..for a? czy IN a?) few days I will show you what to do exactly.
When 'you`ll' ARE YOU comING back to school? 'Be healthy' (Generalnie mowimy Look after yourself).
dziękuję!! Miałam na mysli `for a few days`:) Buziaczki :***

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie