watermelon problem

Temat przeniesiony do archwium.
http://dictionary.cambridge.org/define.asp?key=89348&dict=CALD

Who would like to explain to the rest of the class when the noun "watermelon" is countable and when it is uncountable?
Dopiero co kupilam sobie. :)
bez pestek, oczywiscie.

Dobre pytanie.
A więc masz SWOJEGO watermelonka :)
Chciałabym kawałek TWOJEGO arbuza.
Oh, siunia, I believe I misunderstood your question :)
pakk explained it to you in the other thread.
>Who would like to explain to the rest of the class when the noun
>"watermelon" is countable and when it is uncountable?

Ja! Ja! Mogę ja?
siuniab ma policzalnego. Gdy mnie się zamarzy zjedzenie jakiegoś tam i pójdę na zakupy to w moich myślach będzie on niepoliczalnym.

Czy tak? Mam nadzieję, że mój skrót myślowy jest czytelny.
raczej: policzalny jest wtedy, gdy go zjadasz w calosci
na policzalnego patrzysz, niesiesz go do domu itp.

ale abbreviated styles też są ważne, pszepani, prawda?
Siunia went shopping and bought a watermelon. Now, Siunia is munching on watermelon and To_ja is craving watermelon.
>raczej: policzalny jest wtedy, gdy go zjadasz w calosci
>na policzalnego patrzysz, niesiesz go do domu itp.

To żadne raczej. Właśnie tak jest wyżej napisane. siuniab ma policzalnego (bo go właśnie je. Może i niekoniecznie od razu całego), ja dopiero mam na niego ochotę i mam zamiar iść na zakupy, więc mój jest niepoliczalny (jeszcze).
Nie: siuniab ma całego, ale je kawałek. Ty chcesz kawałek, ale kupisz całego. Obie macie więc policzalnego i niepoliczalnego.
Proszę mi nie plątać w głowie (a może mam poplątane, to mi proszę odplątać): gdy mówię: "Zjadłabym sobie arbuza", nie myśląc o jakimś konkretnym tylko o jakiejś "potrawie" to chyba będzie on niepoliczalny?
tak.
Ale kiedy jesz arbuza, to tez (zwykle) nie jesz calego, tylko kawalek, czyli tez watermelon bedzie niepoliczalny.
>tak.

Czyli wszystko w porządku. Z resztą też się zgadzam (patrz jakam wspaniałomyślna).
>Siunia went shopping and bought a watermelon. Now, Siunia is
>munching on watermelon and To_ja is craving watermelon.

These don't explain much. You could munch on a melon or on melon, crave a melon or crave melon.

Melon's flesh is uncountable, just like any other substance.
A wedge of melon, the sweetness of ripe melon, a slice of apple, the juice of apple.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Programy do nauki języków