przelewy z Irlandii

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!
Mam wielką prośbę, proszę o doradzenie mi czy jest sens zakladać w Polsce konto walutowe, wyjeżdżając do Irlandii. Czy jest może inny sposób, tańszy ale bezpieczny przesyłania pieniędzy z Irlandii do Polski???
Bo z tego co wiem to z banków wychodzi to drogo, a może nie???
Czy ktoś mógłby mi doradzić, bardzo proszę...Wyjeżdżamy już w sobotę więc chciałabym wiedzieć co robić.
Z góry dizękuje z awszelkie informacje.
Podpisuję sie pod prośbą. Też mnie to interesuje.
Moge podzielic sie wlasnym doswiadczeniem. Nie wiem jakie sa koszty przesylania pieniedzy na konto walutowe, podobne znikome, ale przypuszczam, ze utrzymanie takiego konta takze cos kosztuje. Jesli chodzi o trzymanie pieniedzy w euro, to mysle, ze to jest sprawa bardzo dyskusyjna, poniewaz kurs spada i wtedy duzo tracimy. Ale kazdy sobie rzepke skrobie, wiadomo. Z reguly pracodawcy lub samo zycie nas zmusza do zalozenia konta w irlandzkim banku. Ja mam konto w banku AIB i z tego, co zdazylam sie zorientowac, nic mnie to nie kosztuje. Podam wersje wydarzen przesylania pieniedzy na konto w banku PKO lub Inteligo. Znajac kod SWIFT (kazdy wiekszy bank w Polsce posiada taki kod) i do tego znajac IBAN ( z reguly jest to symbol PL, ktory wpisujemy przed numerem konta - ale nalezy sie upewnic) wypelnia sie odpowiedni formularz do przelewow miedzynarodowych. Wtedy polecenie przelewu z mojego konta kosztuje mnie 75 centow (chyba tyle, na pewno nie wiecej niz euro). Niestety, przelew przechodzi przez korespondencyjny bank w Londynie, ktory pobiera oplate 7.5 euro (kazdy bank Polski moze miec swoj bank korespondencyjny). W Polsce PKO pobiera dodatkowo 15zl oplaty, a Inteligo chyba ok. 11zl.
Pieniadze wedruja przez okolo tydzien czasu, ale na pewno dochodza, bo juz pare razy wysylalam. Czasami personel z banku dzwoni z pytaniem, do kogo wysylamy pieniadze i jaka sume, wtedy potwierdzamy. Ale jak sie nie dodzwonia, to i tak przesylaja.
Powodzenia!
Dziękuje bardzo za przydatne informacje:)))
A czy ktoś miał może doczynienia z innym sposobem przesyłania pieniędzy( jakieś firmy kurierskie, poczta itp.)????
Bardzo proszę o udzielenie kilku wskazówek...
hm, z tego co pamietam, bylam w irlandii w wakacje, przelew na polskie konto nie kosztowal nic, zdaje sie, do 1000 euro/jednorazowo/ Oplata za prowadzenie tez byla znikoma. w polsce jeszcze przed wyjazdem zalozylam konto w pln z subkontem w euro w citibanku (na konto,ktore nie posiada subkonta walutowego nie mozesz dokonac przelewu) upowaznilam mame (tak na wszelki wypadek;) i dokonywalam przelewow. pieniadze byly w polsce po ok 4 dniach. firmy kurirskie itp sa bardzo drogie, pobieraja nawet do 10% przesylanej kwoty. pozdrawiam
aha, zaden z pracodawcow ktorych spotkalam, ani urzad skarbowy nie przelewaja pieniedzy na polskie konto,nawet walutowe. jezeli pracujesz na czarno-konto nie jest ci potrzebne bo dostajesz gotowke, jezeli legalnie,pieniadze najczesciej przelewane sa na konto no i potzrebujesz go tez do zwrotu podatku.
mala poprawka - to nie bank w londynie zdziera 7,5 e tylko WBK w polsce bo AIB blednie wysyla kase ( a wlasciwie nie blednie tylko tak aby wbk zarobil) AIB jest wlascicielem WBK i pcha przelewy do PL przez WBK jako posrednika a ten dopiero wysyla poprawnie przez wlasciwych korespondentow
Mam konto w Bank of Ireland. Przelew na konto walutowe w WBK kosztuje 50 centow, czeka sie okolo tygodnia.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa