praca w USA

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 58
poprzednia |
co sądzicie o pracy wakacyjnej w USA.czy warto jechać i z jakiego biura? doradzcie....
no właśnie ja też o tym myślę, a od ilu lat wogóle można? trzeba chyba poszukać w necie i się porozglądać...
A jakiego typu pracę można w ten sposób otrzymac? Pewnie ciężką i małopłatną?!
czesc.mieszkam w New Jersey od kilku lat i pracuje.zasady sa takie, ze jezeli masz Social Security # lub inne dokumenty to zarabiasz duzo wiecej. Wszystko rozchodzi sie o federal tax dla government,bo co roku robi sie rozliczenia.Praca jest rozna,zalezy gdzie.W New York, New Jersey jest ok. Najnizsza stawka to $5.15/h.najczesciej zaczyna sie od $6/h.dobra jest praca kelnerki,bo sa tips.mozesz zarobic około 150$ za noc w dobrej restauracji,ale musisz mowic po angielsku.Ja nie narzekam,mam 20 lat i nie znam nikogo w moim wieku kto by nie miał pracy.
ALe nie mysl,ze $$$$$ leza na ziemi-tak jak to w Polsce słyszałam. Jest inaczej.Tu sie pracuje na serio,jest tempo!

-Solange-
KARCIA!
Znam ludzi co przyjezdzaja z Polski na wakacje (studenci) do pracy.Dostaja prace za 6 $ /h i potem zaluja, bo jakby przyjechali na turystyczna vize i sami zznalezli prace, na własna reke, to mieliby kilka razy wiecej. Tu sa polskie gazety,posrednicy pracy,agencje pracy Polskie. Trzeba tylko miec wize i byc tu-to wystarczy
Sluchajcie! Jestem Au pair. Mieszkam w New Jersey od 8 miesiecy. Duzo mam do czynienia z Polonia. Prawda jest taka, jesli chcesz cos zarobic, mozesz byc pewien/pewna, ze cos znajdziesz. Wszystko rozchodzi sie o to co chcesz robic. Co do pracy na tak zwane Camp - nie polecam. znam duzo osob, ktore bardzo szybko uciekaja z tego programu. Lepiej miec wize turystyczna ( to chyba kazdy to pochwali bedac tutaj ) lub wize studencka. Zawsze mozna zglosic sie do polskiej agencji. Popytac w poblizu Polakow. Zgadzam sie z opinia, ze ciezko sie tutaj pracuje. Wiec moze lepiej rozejzec sie za czyms ciekawym w UK? Ponoc tam mozna cos znalesc.
male sprostowanie: z tego co wiem to tutaj w Pennsylvanii minialna stawka to $5.75 a nie $5.15
ale moze roznie to wyglada w kazym ze stanow...
Pracy jest duzo - navet dla studentow. Na wizie studenckiej pracuje juz od 3 lat w 2 kompaniach na pol etatu. Trzeba tylko znac troche angielskiego.
Hej Solange!!!
Jeżeli zagladasz tu jeszcze mialabym pytanko...
Joas, studiowalam i wiem:
na wizie studenckiej NIE MA SIE PRAWA DO PRACYw USA poza campusem. Chyba ze pracujesz nielegalnie tylko na SSN bez karty z Immigration zezwalajacej na prace!!!!!!!!!!!

Mozn pracowac we wakacje tylko. Czasem mozna sie starac o prawo do pracy po 9 miesiacach od przyjazdu w sytuacjach krytycznych bo cos nagle sie stalo mozesz sie starac, ale to ci " zjada" Optional Practical Training OPT" ktory przysluguje ci po studiach przez rok. Bo albo prawo do pracy w trakcie studiow i to po dlugich staraniach!, albo OPT.
Bylem w tym roku w MAssechussets, na Cape Cod. Mialem dwie prace (w sumie jakies 14h/dziennie) po 9$/h. Na reke wychodzilo 7,6$/h
Powiem krotko: jesli chcecie harowac przez 3 miesiace i przywiezc jakies
6 tys. zl + troche ciuchow, to polecam :D
Podstawowa sprawa: SAMOCHOD!!!!

Ps. wezcie pod uwage ze dolar stracil 20-30% od zeszlego roku....w tamtym roku kosztowal nawet 4,30zl, ...a teraz??? sami sprawdzcie...:))
obawiam sie ze ten rok jak i nastepny SA oplaca sie bulgarom, ukraincom itp. 2x wieksze pieniadze mozna zarobic chociazby w Anglii czy Irlandii, a przy tym nie wydawac tyle kasy na bilet lotniczy.....no i w razie problemow jest latwiej wrocic!
--sorki, cos mi sie zmazalo tego textu jak pialem...--

Bylem w tym roku w MAssechussets, na Cape Cod. Mialem dwie prace (w sumie jakies 14h/dziennie) po 9$/h. Na reke wychodzilo 7,6$/h
Powiem krotko: jesli chcecie harowac przez 3 miesiace i przywiezc jakies
6 tys. zl + troche ciuchow, to polecam :D
Podstawowa sprawa: SAMOCHOD!!!!

Ps. wezcie pod uwage ze dolar stracil 20-30% od zeszlego roku....w tamtym roku kosztowal nawet 4,30zl, ...a teraz??? sami sprawdzcie...:))
obawiam sie ze ten rok jak i nastepny SA OSTATNIMI LATAMI ISTNIENIA biur WORK&TRAVEL W Polsce....taki wyjazd teraz oplaca sie bulgarom, ukraincom itp. 2x wieksze pieniadze mozna zarobic chociazby w Anglii czy Irlandii, a przy tym nie wydawac tyle kasy na bilet lotniczy.....no i w razie problemow jest latwiej wrocic!
Tulipan poruszyl istotne sprawy przelicznika zarobkow itd- zgadza sie; bez samochodu ani rusz i trzeba zdac egzamin w USA bo polskiego prawa jazdy nie honoruja.
Niby juz teraz nie wymagaja SSN ( social security number) aby zrobic prawo jazdy, ale przy ubezpieczaniu samochodu jest potzrebny. A SSN nie jest wydawany ludziom na wizie turystycznej!
mozna jeszcze sprobowac dostac wize f1. tyle, ze trzeba sie wtedy zapisac na kurst angielskiego. ale piecze sie 2 pieczenie przy jednym ruszcie - szlifujesz jezyk i masz legalny status. pracowac, fakt, nie mozna legalnie, ale jesli tylko chcesz - nie ma najmniejszego problemu. znam kilka osob, ktore w ten sposob siedza w usa juz od 2,3 lat! aha, i wize dostali bez problemow w polsce.ale podobno i tam (w stanach) tez mozna zminic status!
nie, nie mozna tak latwo zmienic statusu z F1. mozesz zmienic na rezydenta jesli poslubisz obywatela, albo na H1B. I na F1 nie ma prawa do pracy. Ktos musi wystapic ci po H1B, a to bardzo kosztowny i trudny proces i tylko mozna pracowac w dziedzinie jaka studiowales; niewielu dostaje H1b bo ilosc wiz na rok jest tez bardzo ograniczony i najczesciej tylko zatrudniaja znajomi ktorym sie CHCE albo jak juz jestes jakims ultra specjalista jakich w okol malo. Inaczej to wygladalo jeszcze 4 lata temu kiedy ekonomia maia sie dobrze i roczna pula H1B byla 2.5 razy wieksza. Ale od 2 lat jest zmniejszona przez kongres.
nieprawda. mozna zmienic status z I na f1!
Co do prawa jazdy, to wystarczy miec miedzynarodowe, a mozna je bez problemu zalatwic przed wyjazdem, tylko podanie i jakas oplata jest potrzebna.
Magdziorek: Tzw. Miedzynarodowe prawojazdy jest honorowane w USA TYLKO przez 1 miesiac. Potem przypisy nakazuja zrobic prawo jazdy w USA. Tez kiedys zdawalam tutaj w USA prawo-jazdy, wiec sie orientuje bardzo dobrze. Zreszta nikt cie nie ubezpieczy (AAA) bez SSN i bez lokalnego prawa jazdy.
a co to jest status I??? nie ma takiej wizy. Jest J1, ale po niej nic nie mozna zmieniac, jest tez turystyczna B1, ale jesli zapiszesz sie do szkoly to dadza ci I-20 ( forme) ,ale wizy i tak nie wbija w paszport i nie mozesz wyjechac, bo cie nie wpuszcza z powrotem. Wizy wbijaja tylko Polakom w Polsce.
Moj kolega tak zrobil i pojechal do Brazylii na wakacje. Niestety nigdy juz nie udalo mu sie wjechac do USA od tego czasu.
sorki, chodzilo mi wlasnie o j. slyszalam, ze mozna zmienic wize j1 na f1. wtedy zmieniasz status - masz wize studencka, jestes w usa legal, pracowac nie mozesz, ale ... ;)
niestety, J1 jest jedna z nielicznych wiz ktora ma wyrazny przepis ze nie mozna na inna zmienic potem. Mialam znajomych na stypendium na tej wize. To jest dosc dziwny rodzaj wizy z zabezpieczeniami i zanim dokona sie zmiany tzreba wystapic o tzw. J1 visa Waiver, ktory jest bardzo trudny do otrzymania. Nie wspomne juz, ze wszelkie zmiany w USA oznaczaja brak wizy( pieczatki-nalepki) w paszporcie, co oznacza brak mozliwosci wyjazdu.. bo cie nie wpuszcza.
to co, w ogole nie ma sensu sie bawic w te wizy studenckie? moi znajomi mowili mi (pisali wlasciwie), ze to jedno z ciekawszych rozwiazan.
>niestety, J1 jest jedna z nielicznych wiz ktora ma wyrazny przepis ze
>nie mozna na inna zmienic potem. Mialam znajomych na stypendium na tej
>wize. To jest dosc dziwny rodzaj wizy z zabezpieczeniami i zanim
>dokona sie zmiany tzreba wystapic o tzw. J1 visa Waiver, ktory jest
>bardzo trudny do otrzymania. Nie wspomne juz, ze wszelkie zmiany w USA
>oznaczaja brak wizy( pieczatki-nalepki) w paszporcie, co oznacza brak
>mozliwosci wyjazdu.. bo cie nie wpuszcza.

That's not exactly accurate. This applies only if you are a subject to "2 Year Foreign Residence Requirement." In the case you are not, you can change your visa to any other (providing you're otherwise eligible).
no czy ja wiem czy ciekawsze... Zalezy co jest Towim celem.

Nie daje ci prawa do pracy F1, dopiero po studiach masz prawo do pracy przez rok. J1 daje prawo do pracy przez rok , ale potem nie da rady jej zmienic na inna i jeszcze sa jakies dopiski ze nie mozna sie starac o wize do USA pzrez rok po wykrzystaniu J1.

H1B daje prawo do pracy , ale to wiza dla specjalistow z Mgr i bardzo trudno ja dostac i musi byc pracodawca dajcy okreslona rzadowo pensje.

Na F1 nie mozesz pracowac tak czy tak a wydajesz pieniadze na szkole! Nie ma sensu F1 jesli nie chcesz NAPRAWDE studiowac czegos.
Na wizie turystycznej tez nie mozesz pracowac, ale coz.

najlepiej poslubic obywatela/ke i po klopocie...
Jako ze moi znajomii byli na J1 Na stypenidum Fulbrighta do tego wrzesnia i mam najswiezsze dane.
Nie da sie zmienic NIC z J1 bez visa waiver itp komplikacji. Bardzo sie zaostrzyly przepisy niedawno

Detale sa chocby tutaj, ale wystarczy wpisac J1 rules w google.com i poczytac:

http://www.hooyou.com/j-1/j1_2year_rule_faq.html
Instead of going through some hooyou sites I recommend you visit the official USCIS (formerly INS site) and read about it. Here's the link to the specific situation we're talking about:

http://uscis.gov/graphics/howdoi/nieligibility.htm

And here's the excerpt from it:

If you are an international exchange visitor (J visa category) you may not change your nonimmigrant status if you were admitted to the United States to receive graduate medical training, unless you receive a special waiver. In addition, some exchange visitors must meet a foreign residence requirement before they are allowed to change status. This means that some international exchange visitors must leave the United States and go back to their home country for a minimum of two years before applying to come to the United States as a temporary worker or an immigrant. If you are an exchange visitor and are required to meet the foreign residence requirement, you must receive a waiver if you wish to change your nonimmigrant status without returning home. If you do not receive a waiver, then you may only apply to change to the A (Diplomatic and other government officials, and their families and employees) or G (Representatives to international organizations and their families and employees) nonimmigrant categories.


That basically means that you can do it unless you came here to complete your medical graduate studies you ARE ELIGIBLE to change it.
Moi znajomi byli na stypedum doktoranckim (nie medycznym) i tez musieli starac sie o wiza waiver zanim mogli sie starac z pracodawca o H1B. Nie mowie tego aby kogos zniechecic, bo moim celem jest tutaj pomoc. W praktyce, wiza waiver dotyczy kazdego na J1.

Oczywisicie ze official USCIS site jest wlasciwym zrodlem, ( acz czesto oglednym tylko) ale ja zawsze uwazam ze dobrze posluchac jak inni zalawiali sprawy z immigration- w koncu to zywi ludzie z doswiadczeniami:), nawet na hooyou.:)) Zreszta jak wspomnialam , takich sites jest wiele, wystraczy zerknac.
>This means that some international exchange visitors must leave the >United States and go back to their home country for a minimum of two >years before applying to come to the United States as a temporary >worker or an immigrant.


"some international exchange visitors" brzmi wiecej niz oglednie i ogolnie, zwlaszcza jak na USCIS. Bo J1 ma tez swoje podzialy na rodzaje. Wszytskim zainteresowanym, polecam poczytac co sie da i gdzie sie da, a najlepiej skonsultowac sie z prawnikiem na temat szczegolow ich przypadku, zanim sie zdecyduja na J1 i ewentualna mysl o pozniejszym zmienianiu.
>W praktyce, wiza waiver dotyczy kazdego na J1.

No, it does not. I know several people who WERE NOT subject to that requirement and were able to change their visas to F1, for instance. You know about it ahead of time, specifically when you get your form (don't remember at the moment the name/number of the form, but that's the one you take with you to the consulate to get your visa issued) from the institution that is requesting a visa for you. There is a checkbox on it that states whether you ARE or ARE NOT subject to that requirement and if you are not, you can adjust it without any other "special" requirements.
This is why I said CLEARLY that one should study the particular case beforehand and avoid suprises later.

But anyway, why so much hassle in life with J1 then F1 visa( no work permit, paying for school) and then??? Unless, you really want to study, of course. How long one can live like that and what for?

ANd then, if you change the visa within USA, you don't receive sticker with visa in the passport but only I-20, so you cannot leave the country if he hopes to enter US on the student visa. STuck in US... Try to apply for F1 in Poland, after 1 year of J1 and you have 99% certainity that you will have visa denial
hmmmm....
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 58
poprzednia |

« 

Studia językowe

 »

Business English