Terri

Temat przeniesiony do archwium.
Terri mam do Ciebie prosbe. Wybacz, ze tutaj, ale nie znam innego kontaktu. Czy po przepracowaniu x lat w UK, ukonczeniu 65 roku zycia i zamieszkaniu w Polsce nalezy mi sie jakas emerytura lub jakikolwiek zasilek z UK? Kluczowym wyrazem jest x. Dzieki za odpowiedz
>>Czy po przepracowaniu x lat w UK, ukonczeniu 65 roku zycia i
zamieszkaniu w Polsce nalezy mi sie jakas emerytura lub jakikolwiek
zasilek z UK? Kluczowym wyrazem jest x.

Tak. Po przepracowaniu X lat (nie jestem pewna ile teraz dokladnie, ale poszukam) i po ukonczeniu 65 lat (ale tutaj zalezy tez ile teraz masz lat, dlatego, ze wiek emerytalny sie zmienia i idzie do gory-tez poszukam. Podaj ile masz teraz lat) bedzie Ci sie nalezala jakas emerytura. To oczywiscie bedzie liczone proportionalnie do zasiegu lat, ktore sa liczone jako 'pelne'. (To tez sie zmienia - musze poszukac.). Wtedy niema znaczenia gdzie aktualnie mieszkasz - to sie nalezy.
Niestety, w razie zamieszkania wtedy w Polsce, to do zasilku z UK nie bedziesz mial prawa.
Dzieki za juz. Mam 44 lata. Tutaj jestem 2 lata. Jesli cos znajdziesz bede wdzieczny za wiadomosc. Pozdrawiam
lata przepracowane w Anglii ZUS zaliczy do stażu pracy wymaganego do otrzymania emerytury w PL (nie wiem jak jest z pracą przez agencje) jednak jeśli nie opłacasz w Anglii "pension" dostaniesz emeryturę tylko wg. polskich składek
Pod pojeciem "pension" rozumiem oplacanie prywatnego ubezpieczenia (nasz 3 filar) jesli sie myle prosze o poprawke. chodzi mi dokladnie o to:
PRZYKLAD: Czlowiek x przepracowal w UK 5 lat, przez ten czas odprowadzal legalnie podatki. Po 5 latach wrocil do Polski i tam podjal zatrudnienie. Po pewnym czasie ukonczyl 65 lat zycia. ZUS przyznal 1300 PLN emerytury netto. Czy ten czlowiek ma prawo ubiegac sie o jakiekolwiek swiadczenia z UK?
Nie wiedzialam o tym, ze ZUS bedzie doliczal lata pracy przepracowane w UK (nawet jak ktos przepracuje 25 albo 30 lat lat) do emerytury, ktora bedzie liczona wg polskich przepisow, no i wg polskich skladek, gdy osoba majac 65 lat bedzie sie starala o emeryture.
Wygladalo by na to, ze jak ta osoba bedzie w UK (majac 65 lat) to lata przepracowane w Polsce powinny sie liczyc do emerytury w UK (wg UK przepisow) - a chyba tak jeszcze nie jest. Nie wiem, ale postaram sie tego dowiedziec.

Ile lat powinno sie przepracowac w Polsce (wg ZUS) zeby otrzymac pelna emeryture, w wieku 65 lat?
cos znalazlam,
W UK (state retirement age) wiek emerytalny bedzie podniesiony od 65 do 68 lat pomiedzy latami 2024 do 2046. Emerytura na dzis jest 90F. Po 6.4.2010 potrzeba 'przepracowac' 30 lat, zeby dostac pelna emeryture, i za kazdy przepracowany rok dostajemy 1/30 kwoty.
Tez przeczytalam, ze jak sie ktos stara o emeryture w innym panstwie EU, to moga potwierdzic te lata i lata beda dodane do emerytury tamtego panstwa. (niestety nie kwota).
90 F miesiecznie? To troche malo dostaja. O ile dobrze zrozumialem trzeba byc zameldowanym w UK w momencie przekroczenia wieku emerytalnego jakikolwiek by on nie byl. Ale 90F po 30 latach pracy? No no. To nawet w Polsce lepiej placa, albo czegos nie zrozumialem
>>90 F miesiecznie? - ...NIE, zapomnialam dodac ze to tygodniowo. (jest tez cos, takiego, ze jak polega sie tylko na panstwowej emeryturze i dochody sa tylko te 90 na tyg, to panstwo dodaje do tego). Ocyzwiscie jak masz inne dochody, to jak sie przekroczy dany prog, to placi sie podatek od tego.
>> byc zameldowanym w UK w momencie przekroczenia wieku emerytalnego jakikolwiek by on nie byl..... - Niema czegos takiego jak 'meldowanie' - trzeba uwazac UK jako pobyl staly (chociaz i tu sa komplikacje-bo duzo Anglikow wyjezdza do Hiszpanii, a dalej dostaja emeryture tam).
>>>Jeszcze z tymi potrzebnymi '30 latami' to jest maly zart. Bo i tak emerytury nie dostaniesz, az przekroczysz 65 albo wiecej...to z czego bedziesz zyl, jak nie bedziesz pracowal duzo wiecej lat?.
Dzieki za informacje
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa