program do nauki gramatyki

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.

Chciałem się nauczyć gramatyki angielskiej, więc zaopatrzyłem się w program Profesor Henry - Gramatyka 5.0. Nie spełnia on jednak do końca moich oczekiwań, więc chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś wie o programie komputerowym (choć niekoniecznie programie komputerowym, może to być książka, strona internetowa lub jeszcze coś innego), który mógłby je spełnić.

Program Profesor Henry - Gramatyka, jest podzielony na działy teoria i ćwiczenia. Czytam więc teorię, a potem rozwiązuję ćwiczenia i właśnie przy rozwiązywaniu ćwiczeń pojawia się problem. Często jest tak, że dane ćwiczenie ma rozwiązanie zupełnie dla mnie niezrozumiałe. Wracam do teorii i szukam jakichś zasad mogących wyjaśniać takie, a nie inne rozwiązanie i niestety nie znajduję. Szukam więc w internecie marnując sporo czasu i dopiero tam znajduję odpowiednie wyjaśnienia.

Doprecyzuję więc swoją prośbę: czy wie ktoś o czymkolwiek służącym do nauki języka angielskiego, wyjaśniającym rozwiązania ćwiczeń?
Lepiej kupić książkę np. Murphy English Grammar in Use
Multimedia do nauki angielskiego to niestety przerost formy nad treścią.
>Lepiej kupić książkę np. Murphy English Grammar in Use
>Multimedia do nauki angielskiego to niestety przerost formy nad
>treścią.

Nie zgadzam się z tą opinią. Multimedia są bardzo pomocne w nauce języków, choć nie zastąpią w 100% podręcznika. Trzeba korzystać zarowno z podręcznika jak i programów.
Rada, żeby do nauki gramatyki korzystać z podręcznika angielskiego jest z gruntu fałszywa. Jeśli chłopak nie "czuje" gramatyki z podręcznika zawartego w Prof. Henrym, to tym bardziej nie zrozumie z podręcznika angielskiego, dlatego dla niego najlepszym rozwiązaniem bedzie kupno podręcznika polskiego autora np. L.L. Szkutnika.
Co to znaczy "czuć gramatykę". Mam wrażenie, może mylne, że nie dosć jasno się wyraziłem? Może w takim razie rzucę przykładem:

Dajmy na to mam takie dwa zdania, oba w jednym ćwiczeniu z Profesor Henry - Gramatyka 5.0:

Joseph Heller ... several books.

William Shakespeare ... a lot of plays.

Ćwiczenie polega na uzupełnieniu obu zdań "has written" lub "wrote". Zdania po uzupełnieniu powinny wyglądać tak:

Joseph Heller has written several books.

William Shakespeare wrote a lot of plays.

Zauważyłem że struktura zdań jest w gruncie rzeczy identyczna, więc skąd różnica? Zakładając, że Joseph Heller żyje i może coś jeszcze napisać, to oczywiście "has written" jest prawidłowe. Problem nawet nie w tym, że nie żyje (zmarł w 1999 roku). Problem w tym, że ja rozwiązuję ćwiczenie z angielskiego, nie z literatury, więc czemu wymaga się ode mnie wiedzy o tym, czy jakiś autor książek żyje czy nie?

Bazując na powyższym przykłądzie z Josephem Hellerem, chodzi mi o program (niekoniczenie program) który pokaże coś takiego:

Joseph Heller ... several books. (Joseph Heller żyje)

A kiedy uzupełnię puste miejsce "has written", pokaże coś takiego:

Joseph Heller has written several books. (Joseph Heller żyje i nadal może pisać książki, więc używamy czasu Present Perfect)

Jako że wyjaśnienia nie ma w programie Profesor Henry - Gramatyka, nie jestem nawet pewny czy jest ono prawidłowe. Jeśli nie jest proszę mnie poprawić.
Mnie bardzo się podoba: "Repetytorium gramatyczne" Danuty Olejnik ( Wydawnictwo LektorKllett). Z tym, że to nie jest jakaś super zaawansowana gramatyka. Najlepiej się wybrać do jakiejś księgarni i sobie pooglądać parę podręczników. Każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia i to co będzie się podobać mnie niekoniecznie spodoba się komuś innemu.
A ja myślę, że masz dużo racji i że takie ćwiczenie jest wydumane. Akurat to, czy ktoś żyje czy nie, zmienia się że tak powiem dość często ;), poza tym równie dobrze można powiedzieć "I wrote several books" (w domyśle - kiedy byłem młody).

Niestety jakość wielu produktów pozostawia wiele do życzenia - tworzą je angliści, którzy nie do końca potrafią wczuć się w potrzeby uczniów. Na polskim rynku chyba nie ma lepszego programu do gramatyki niż Henry, ale na pewno są lepsze książki, a która dokładnie - najlepiej wybrać w księgarni, każdemu coś innego pasuje.
Byłem w księgarni, szperałem po necie, jakoś niczego spełniającego wyżej wymieniony przeze mnie wymóg nie znalazłem.

Zmieniłem więc nieco kryteria i w związku z tym mam kolejne pytanie: czy wie ktoś coś o stronie internetowej/książce/programie komputerowym/czymkolwiek co mi do głowy nie przyszło, co służy do nauki gramatyki języka angielskiego i jest podzielone na lekcje z rozpisanym harmonogramem tych lekcji? Mam spore problemy z motywacją, a z uwagi na finanse i miejsce zamieszkania uczyć się muszę sam. Myślę że jakbym znalazł coś narzucającego mi określoną ilość materiału w określonym czasie to byłoby mi łatwiej.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Andrzeju P., może ucz się dalej ze swojego profesora, a jeśli będziesz mieć wątpliwości czy coś będzie niejasne, zapytaj tu na forum? Na pewno dosyć szybko dostaniesz odpowiedź lub wskazówkę, gdzie jej szukać.

Jeśli chodzi o motywację, to może załóż blog i zapisuj w nim codziennie, co robisz z angielskiego? Będzie można sprawdzić czy się lenisz ;-)
Temat przeniesiony do archwium.