Banalne pytanie :)

Temat przeniesiony do archwium.
Past Continuous i Present Perfect, moja zmora;)

Jezeli chce powiedziec , ze miesz kam gdzies tam od X czasu, uzyjemy?
(Macie jakies patenty na ich zrozumienie)

She's lived in London for 3 years. ( perfect? )


Z gory wielkie dzieki za pomoc:)
perfect, bo nadal tam mieszka

past continuous znaczy zasadniczo tlyko 'cos dzialo sie w okreslonym momencie', np. Yesterday at 5 I was watching tv

nie znaczy 'robilem cos przez dluzszy czas', np. I worked there for 5 years
continuous to nie jest to samo co aspekt niedokonany
w j.angielskim patent lezy w nazwie odpowiedniego czasu:
past continuous - to przeszlosc, bo 'past'
present perfect - to terazniejszosc, bo 'present'

a w j.polskim, w koncowce czasownika:
mieszka-lam/lem/lismy/li itp.
mieszka-m/my/ja itp.
Zrozumienie i zapamiętanie budowy obydwu tych postaci czasowych jest kluczowe (na tym szanownym portalu znajdują się wszelkie informacje na ten temat). Warto porobić sobie troszkę ćwiczeń porównawczych - wiem po sobie, że to pomaga utrwalać pewne zasady. Są tutaj także ćwiczenia dostępne w takiej formie (Present Perfect or Past Simple) Patrzymy jakie mamy zdanie, jakie słówka występują i jaką ma budowę przede wszystkim, a potem zgodnie z rozpoznanym czasem, uzupełniamy odpowiednią formą czasownika. Warto poświęcić na to jakiś czas, by później już automatycznie rozpoznawać zdania bez większego wysiłku.

W czasie Present Perfect najważniejsza jest czynność i jej skutki (oddziaływanie na czas obecny)
Można opowiedzieć o czynności która właśnie się zakończyła: "I have just cooked dinner."

We wszystkich czasach, które mają w nazwie Perfect, w orzeczeniu musi znaleźć się operator. W Present Perfect jest nim "have" lub "has". ("has" w trzeciej osobie liczby pojedynczej)
Czasownik główny zawsze w trzeciej formie we wszystkich rodzajach zdań.

W czasie Past Continuous mówimy o wydarzeniach trwających w określonym momencie w przeszłości. Możemy także opisać czynność, która w sposób ciągły wypełniała jakiś okres w przeszłości. Czas ten posługuje się drugą formą czasownika "to be" (was, were) i czwartą formą czasownika głównego. Wszystkie czasy ciągłe Continuous charakteryzują się formami ciągłymi czasowników z końcówką -ing

I was talking
I was walking
I was doing
They were going
You were working


Ktoś Panią zapyta czy nauczyła się Pani?, a Pani odpowiada "no... tak uczyłam się" i wymijająco w formie niedokonanej mówi Pani "uczyłam się" ale nie wynika z tego czy się Pani nauczyła. Tak warto sobie objaśniać czasy i ich formy. Na przykład czas Future Simple - pojadę, napiszę, zrobię - same obietnice.
edytowany przez Adriano.Rivale: 23 sie 2019

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie