Do studentów UŁ :)

Temat przeniesiony do archwium
1-30 z 40
poprzednia |
Witajcie :) Jako tegoroczny pierwszak chciałabym się zapytać: gdy zaczynaliście czytać np. sonety Shakespeare'a to ile z tego rozumieliście??? W pierwszym semestrze czeka mnie 'poezja'. Zaczęłam czytać kilka tekstów i prawie nic z tego nie rozumiem :/ Ciekawa jestem czy to po prostu przyjdzie z czasem, czy Wy tez mieliście trudne początki... itp itd. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi :) Może jakies porady??
Mysmy akurat sonetow nie omawiali:) nie martw sie, na poczatku bylo wiele problemow ze zrozumieniem tekstow ale kazdy jakos przez to przebrnal a egzamin z tego co pamietam, wszyscy zdali. Tzn na pewno wszyscy ci, ktorzy mieli egzamin ustny z prof Andrzejem W. :) Porada - nigdy nie odkladaj przeczytania wiersza na pozniej, mowiac sobie "i tak nei zrozumiem wiec nie bede czytac" :) a teraz ciesz sie resztka wakacji !! Pozdrawiam
moja koleżanka w zeszłym roku nie zdała egzaminu z poezji z A. Wichrem, więc dlaczego piszesz "na pewno", skoro na pewno nie wiesz?!
Widac nie dotarla ta informacja do mnie, nie znam wszystkich na roku:p w takim razie cala moja grupa ktora tak uwaza jest w bledzie, ale dziekuje za informacje:) pozdrawiam !
Dzięki wielkie Aguś :) Jak widać na Ciebie jako przedstawiciela UŁ zawsze można liczyć :):) Mam nadzieję że i ja jakoś przebrnę przez poezję i zresztą całą resztę też :/ Już mnie łapie lekki straszek :/
Dasz sobie rade na pewno! Wystarczy uwazac na zajeciach, przygotowywac sie na nie i robic notatki :) A przede wszystkim liczyc na siebie!
A przedstawicielka nie jestem, co najwyzej jedna ze 100 studentek na roku:D
Chyba jedną jedyną z tych 100 studentek która udziela się na tym forum :) No może jeszcze poza Caitlin którą raz gdzies tam przyuwazyłam... :P
Magduś a skad masz te sonety?:>>> ja tez bym musiala cos zazcac czytac chyba co?:P
Aguś jakie lektury sa na 1 roku ?:) nie musisz wymieniac wszytskich.. tak mniej wiecej tlyko powiedz co pamietasz hehe ;] pozdrawiam :>
semestr pierwszy - poezja:

Metaphysical poetry:
g.herbert "the collar"
j.donne: the good morrow, funeral, the flea, a valediction: forbidding mourning, holy sonnets 10,18
h.vaughan: the retreat
r.crashaw: easter day
cavaliers:
j.suckling: why so pale and wan, fond lover, a ballad upon wedding
r.lovelace: to althea from prison, to lucasta
t.carew: a song

r.herrick: cherry ripe, to daffodils
a.marvel: to his coy mistress
a.cowley; the grasshoper

w.collins: to evening
t.gray: elegy written in a country churchyard

w.blake: introduction to songs of innocence,the lamb,the tiger,london,the chimney sweeper

w.wordsworth: introduction to lyrical ballads, tintern abbey,daffodils,ode to intimations of immortality
s.t.coleridge:kubla khan,biogparhia literaria, the rime of the ancient mariner
g.byron: don juan
shelley:ode to the west wind
keats:ode to grecian urn,ode to a nightingale

tennyson:in memorian,lady of shallot
r.browning:my last duchess
hopkins:pied beauty,the windhove

semestr drugi - dramat:

*regularis concordia of St.Esthelwold
*10th century troper of Winchester
*Castle of Perseverance
*Wit and science
*the second shepherds play
*the crucifixion
*the spanish tragedy
*doctor faustus
*edward II
*a midsummer night's dream
*hamlet
*henry V
*julius caesar
*macbeth
*measure for measure
*othello
*richard III
*the tempest
*titus andronicus
*duchess of malfi
*volpone,or the fox
*tis pity she's a whore
*the way of the world
*the country wife
*the man of mode
*the school of scandal
*she stoops to conquer

Zreszta gdzies juz to pisalam wiec tylko przekopiowalam tutaj:) jesli chodzi o poezje, to z tych wczesniejszych utworow pamietam ze byl "Beowulf", "Sir Gawain and the Green Knight", "The Dream of The Rood", "Canterbury Tales", "The Seafarer", "The wanderer", "Deor's Lament", pozniej "They flee from me", "whoso list to hunt", "the first booke of faerie queene" i to na tyle wydaje mi sie ze to wszystko, przy czym z tego co pamietam to nie zdazylismy zrobic kilku rzeczy i w przypadku poezji zostaly nam one "podarowane" a przypadku dramatu - trzeba bylo przerobic samemu:)

Btw, po co Wam to w srodku wakacji?? :-) Odpoczywajcie poki jest wolne:)
AAAAAAAAAAA!!!!! Przerażające :((( tym bardziej przerażające że wątpię w moje mozliwści po przejrzeniu np. Canterbury Tales :((( Będzie ciężko ale skoro tylu ludzi wytrwało to może i nam pierwszaczkom się uda ;) Agaatko mam to od koleżanki z tutejszego kolegium nauczycielskiego i musdze powiedzieć że na nic mi się to nie przydaje bo rozumiem jakieś 10 % tekstu :/
Na pewno dasz sobie rade! Zobaczysz, nie bedzie tak zle:) Bron bosh nie czytaj teraz niczego tylko sobie odpoczywaj, w czasie roku akademickiego bedziesz miala co robic:) Do zobaczenia w Instytucie w pazdzierniku:)
uu troche tego jest ;> dzieki Aguś .. jestes niezastapiona hehe ;]
to brzmi jak jakieś slogany:
-odpoczywajcie póki jest wolne!
- ciesz sie resztką wakacji!
a dlaczego do cholery ktoś nie może sobie już zacząć czytać z lektur DLA PRZYJEMNOŚCI skoro literaTURA TO NA PRZYKŁAD JEGO HOBBY? przecież to nie zbrodnia!
Do aagaatki i madziareny - na kazdych studiach znajdzie sie "madziunia:-)" aka ":)))" wiec nie warto sie zrazac na poczatku, nie wszyscy sa pelni zawisci, zdarzaja sie tez ludzie sympatyczni na roku:) BTW, nie wiecie kiedy pojawi sie plan? 3/4 moich znajomych zna juz plan od miesiaca lub dwoch a u nas ciagle zwlekaja..pozdrawiam! :)
nie mówiłam w swoim imieniu bo wcale nie mam zamiaru sama czytać tego bo nie jestem na 1 roku tylko po to zeby powiedzieć, ze nie ma co sie tak autorytatywnie wyrażac, bo każdy robi co chce
Hmmm.... dziewczęta spokojnie :) Nie ma co się denerwować :) Przejrzałam to sobie z czystej ( a może i brudnej bo to pierwszy stopień do piekła :P ) ciekawości, zamiłowania do tego niestety mieć nie mogę bo niewiele rozumiem :P I tu pojawia się pytanie ----> w jaki sposób odbywa się omawianie jakiejś lektury? Aguś, mówiłaś, że zadają pytania i wywiązuje się dyskusja... a czy niczego nie sugerują np. co autor miał na myśli mówiąc tak, czy tak, albo czy nie wyjaśniają znaczenia jakichś archaizmów, albo po prostu trudnych, nieznanych słów???A może sami bedziemy musieli sobie to tłumaczyć ze słowniczkiem?? Miałam o nic juz nie pytać i spokojnie wypoczywać do końca wakacji, ale niestety dopada mnie stresik. Za odpowiedzi z góry dziękuję :]
To zalezy od prowadzacego. U mnie bylo tak, ze babka mowila jaka lekture nalezy przeczytac i na co zwrocic uwage. Przy czym omawianie tejze ksiazki na zajeciach odbywalo sie w sposob nasetpujacy: babka zadaje pytanie a my musimy odpowiedziec. Po kilku chwilach ciszy mowi - to sprawdzcie to sami. I leci z nastepnym pytaniem..:) Czasem naprowadza i mowi na co szczegolnie zwrocic uwage, czasem pracujemy w grupach, czasem sama cos opowie itd. Duzo jest natomiast pracy wlasnej (jak wszedzie):) To odnosnie II semestru.

Jest jeden profesor (poezja, sem I), ktory wyjasnia znaczenie archaizmow i to az zanadto :p Poezje mialam tez z bardzo sympatyczna pania dr ktora zawsze nas naprowadzala na to co autor mial na mysli, czesto odpowiadala zamiast nas, wiec z notatek z jej lekcji mozna sie bylo uczyc. Od razu wyjasnie - ma sie 2x cwiczenia z poezji (to samo dotyczy dramatu) i 1x wyklad. Pozdrawiam:)
thx jeszcze raz :):):)
hej Aguś, to znowu ja:-). nie wiesz czy jest u Was specjalizacja translatorska?
Wiesz co, nie mam pojecia:-) . Tutaj jest strona Instututu : www.filolog.uni.lodz.pl , moze cos znajdziesz:) Jesli nie, to albo popytaj jeszcze na forum, albo zadzwon do dziekanatu..
pozrawiam:)
Aguś : Jakie mieliscie ksiazki do historii ? Albo jakie obowiazuja..? ;] Bardzo mi to potrzebne jest wiec z gory dzieki wielkie ;>
Nie mielismy zadnych ksiazek :-). Historia zaczela sie w drugim semestrze i sie skonczy w semestrze zimowym. Mielismy tylko wyklady i podejrzewam ze w takim razie egzamin bedzie tylko z wykladow, chociaz moge sie mylic. Ja w kazdym razie ksiazka zainteresuje sie najwczesniej kolo listopada:)
dzięki:-). a nie wiesz na jakich zasadach odbywa się przydzielanie ludzi do poszczególnych grup? zwraca się uwagę na kolejność alfabetyczną czy raczej miejsce na liście? pozdrawiam:-).
Mowisz o pierwszym roku? Na pewno nie jest to przydzial alfabetyczny ani tez pod wzgledem wynikow na egzaminie wstepnym. Nie wiem, czym oni sie kieruja..wiem, ze jak sie ma powody (typu problem z dojazdem czy jakies inne zajecia), to pierwszego dnia (1.10) mozna zmienic grupe, chociaz sa ludzie ktorzy zmienili grupe pozniej :) POzdrawiam i do zobaczenia 1.10 :)
Aguś jeszcze Cię pomęczę tycio, dobrze? Ja tez mam pytanie. Czy można sobie te grupy bez problemu zmieniać, tzn mieć część zajeć z jedną, a część z inną, jeśli godziny tak bardziej pasują. I może jeśli będziesz miała chwilunię to napisz na jakich wykładowców uważać, a do których się pchać nawet na siłę. Czy jest ktoś, kto ma szczególnie złą opinię jeśli chodzi o mgr-ów/ dr-ów/ prof-ów na pierwszym roku? Aguś, rozwiewasz stresy, obawy pierwszaków, fajna jesteś to tak BTW. Bo mało komu się chce coś życzliwie pomocnego tutaj napisać!
Hm, najlepiej nic nie zmieniac jesli nie trzeba bo potem jest tylko zamieszanie - a to nie ma Cie na jakiejs liscie, a to sie wykladowca dziwi po roku ze nie chodzisz/chodzisz do niego, wreszcie masz zle wypisana karte egzaminacyjna i stoisz w kolejce zeby Ci to zmienili..takze najlepiej nie zmieniac jak nie trzeba.
Co do wykladowcow - juz gdzies pisalam o tym:-) Nie ma jakis szczegolnie zlych profesorow:pZobaczycie w padzierniku z kim macie zajecia to wtedy porozmawiamy:) Mam nadzieje ze plan sie pojawi wczesniej niz sie tego wszyscy spodziewaja (1.10).
Ah no jedyne co moge powiedziec o profesorach, to uwazajcie na dr J.K. od poezji (tudziez dramatu) - jest pzesympatyczna, naprawde wypas, tylko niestety jak sie czlowiek nie przyklada do jej przedmiotu to ma pozniej przekichane z zaliczeniem. Wydaje mi sie jednak ze nie ma sie czego bac, bo to jej grupy wypadly na koncowym egzaminie najlepiej - przynajmniej takie kraza pogloski, nikt nie wie nic na 100% bo egzamin byl kodowany:D:D pozdrowionka!! :)
Ah no cos slyszalam o rejestracji do grup przez internet, ponoc ma ruszyc w tym roku. Na razie nie ma sie co jednak przejmowac, ja tez nic nie wiem i sie pewnie dowiem dopiero w pazdzierniku. Any other questions?:-)
Temat przeniesiony do archwium
1-30 z 40
poprzednia |