Praca magisterska

Temat przeniesiony do archwium
Hey!

Od października męczę się z wyborem tematu pracy magisterskiej, jestem w kompletnej kropce... Praca musi być z metafor, przykładem pracy w tej tematyce to np. Metafora ducha Świętego ( jako substancja, jako osoba itp), pojęcie polityki (polityk jako gracz, jako rozgrywający)

Jako, że interesują mnie różne kryminalne historie to Pan promotor proponował mi różne artykuły kryminalne, żebym mogła czytać to co lubię. Znalazłam bloga w tej tematyce jednak czytając go kompletnie nie widzę tam żadnych metafor... Jego zdaniem pojęcie Zbrodni to bardzo ciekawy temat i znajdę mnóstwo metafor jednak nie podaje żadnych konkretów, a gdziekolwiek próbuję coś znaleźć to mam pustkę w głowie... I zwyczajnie ich nie widzę :(.

Podsumowując, błagam was o pomoc, czy komuś przychodzi coś do głowy? Jaki temat mogłabym wybrać, gdzie jeszcze szukać metafor. Został mi tydzień na napisanie planu pracy, postawienie hipotez, podanie konkretnego tematu, a tu nadal brak pomysłu...
Nie musi to być związane ze zbrodnią, każdy pomysł będzie ogromną pomocą.

Pozdrawiam
a może 'shaping public discourse through metaphor', czy coś w ten deseń. Takie rzeczy są ostatnio modne w humanistyce.

Tutaj jest ciekawa praca o metaforze w pisaniu o wojnie (choć akurat zdanie 'reality exists' jest zabawne :-)):

https://escholarship.org/uc/item/9sm131vj
To może wróć do podstaw skoro nie nie umiesz znaleźć metafor?

Metafora jest pojęciem bardzo szerokim. Metaforą można nazwać każde zaskakujące zestawienie słów nadające im nowy, świeży sens. Można wyróżnić wiele rodzajów metafory. Najczęstsze z nich to:
- metonimia, czyli zamiennia, np. czytać Szymborską, cała sala zamarła
- hiperbola, czyli wyolbrzymienie, np. oczy jak gwiazdy, morze łez
- synekdocha, czyli ogarnienie, część zamiast całości (rodzaj metonimii), np. mieszkać pod jednym dachem (zamiast w domu)
I te pe, i te de :-)

W religię nie radzę się pakowac, to śliski temat. W kryminałach raczej wątpię aby było dużo metafor, to gatunek oparty na faktach i ścisłym rozumowaniu. Ale już w fantastyce, na przykład, znajdziesz tego mnóstwo. Z jednej książki Lema można napisać cały doktorat.
edytowany przez argazedon: 11 sty 2021

« 

Mógłby ktoś przetłumaczyć proszę

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie