Językoznawstwo i inf. naukowa/Etnolingwistyka/Inne

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 44
poprzednia |
Poszukuję informacji o kierunku \"Językoznawstwo i informacja naukowa\" na UAM. Naszperałam się w Internecie i mam dziwne wrażenie, że poza info na stronie Uniwersytetu niczego innego nie da się znaleźć. A przecież chyba ktoś to studiuje ;). Przede wszystkim zależy mi na ogólnych wrażeniach, opiniach, a także - kim po tym kierunku można być? Jest, hmm, dość specyficzny. I jakich języków można tam się uczyć?

Drugie pytanie to etnolingwistyka - moja kolejna opcja do zdawania ;). I znów - wrażenia, wrażenia, wrażenie. Jaki jest poziom na tym kierunku? Jakie perspektywy? Jak z egzaminami wstępnymi?

Na koniec jeszcze jedno - jakie studia polecilibyście osobie, która lubi uczyć się języków obcych i interesuje się językoznawstwem?
Naprawdę nikt nie jest w stanie udzielić mi jakichkolwiek informacji o tych kierunkach? :/
tak sie sklada ze ja tam sie wybieran i mam troche informacji na temat etnolingwistyki. jak chcesz sie czegos dowiedziez to pisz : [email]
moze sie spotkamy na egzaminach? :)
Miło :). A ja już myślałam, że nikt o tym kierunku nawet nie słyszał :).
uu... etnolingwistyka.. to brzmi ciekawie..:] trzeba sie bedzie czegos o tym dowiedziec... :]
Służę wszelkimi informacjami ;). Pozwolę sobie zaryzykować stwierdzenie, że wszystko co napisano na ten temat w polskim Internecie już przeczytałam ;DD.
w takim razie czy mozesz podrzucuc jakies adresy ciekawych stron.. i tak w ogóle z czym sie ową etnolingwistykę \"je\", bo szczerze mówiąć pierwszy raz o czymś takim słyszę...
Oj, sęk w tym, że adresów jest niewiele. Przede wszystkim polecam amu.edu.pl, czyli stronę uniwersytetu (tam: wydziały/neofilologii/instytut językoznawstwa) i www.aci.pl - szukaj w \"Charakterystyka kierunków\" czy jakoś tak ;). Stamtąd dowiesz się z grubsza, o co w tym wszystkim chodzi. A jeśli masz jakieś pytania, podaj maila - postaram się co nieco wyjaśnić - w Internecie nie ma wiele, ale wymieniłam parę maili ze studentami i zawsze mogą przejść się do sekretariatu Instytutu ;).
ok. dzieki za strony. sprawdze je i jak bede miec jakies pytania to jeszcze sie odezwe :]
pozdrawiam.
Może ktoś jeszcze słyszał o tych kierunkach? ;)
ja słyszałam i chcę zdawać i na etnolingwistykę (to przede wszystkim) a poza tym na informacje naukową i językoznawstwo... hmm.. jak ma ktoś jakiekolwiek informacje na ten temat albo chce się czegoś dowiedzieć (hmmm juz nieco zapoznałam się z tym jak wyglądajaą egzaminy \"naprawdę\":) itp) niech pisze na maila: [email] .. Z chęcią poznam przyszłych kolegów i przyszłe koleżanki:)) do zobaczenia na drzwiach otwartych :)) pozdrówki:)
http://www.artgraf.ig.pl/etno/index.php?mc=03&lc=00

Pod tym adresem jest strona studentow entolingwistyki UAM.
hej a nie boicie sie ze nie poradzicie sobie z tym jezykiem ktorego bedziecie sie na studiach uczyc? ja tak ja Tawanah bardzo lubie uczyc sie jezykow ale troche boje sie na to startowac moja kolezanka ktora studiuje arabistyke na UW mowi ze wiele osob odpada bo nie daje sobie rady bo mozna byc dobrym z aglika czy z niemca ale nie dawac sobie rady z linia melodyczna arabskiego czy cos w tym stylu.
Hmm, ja chciałabym uczyć się języka europejskiego, więc raczej na tego typu niespodzianki się nie szykuję ;). Poza tym wydaje mi się, że mam jakieś predyspozycje do nauki języków obcych - nawet większe, niż można by osądzać na podstawie mojej znajomości angielskiego ;D.
no tak ale o ile ja wiem tam musisz sie uczyc jezyka indoeuropejskiego! ja wlasnie sie go troche boje bo one sa trudne a z moimi mozliwosciami jezykowymi... mmmm tez mysle ze jakies tam mam ale nie chcialabym po roku po prostu odpasc ale zycie pokazee jak bedzie. Tawana czy moglby mi napisac na mejla co wiesz o etnoligwistyce poza tym co jest napisane na stronie uniwerka i na aci.pl? jakbysmy mial czas to bardzo bymprosila:) [email]
>no tak ale o ile ja wiem tam musisz sie uczyc jezyka
>indoeuropejskiego!
Raczej nie, było tam sporo dziwniejszych języków ;). A języki indoeuropejskie... mnie nie przerażają, indoeuropejski jest np. polski, angielski itd. ;)

ja wlasnie sie go troche boje bo one sa trudne a z
>moimi mozliwosciami jezykowymi... mmmm tez mysle ze jakies tam mam ale
>nie chcialabym po roku po prostu odpasc ale zycie pokazee jak bedzie.

Ja mam nadzieję, że z języków, które będą w tym roku uda mi się wybrać coś, co mnie zainteresuje. Uwielbiam uczyć się nowych języków, w tym roku zaczęłam naukę dwóch i nie jest źle ;).

>Tawana czy moglby mi napisac na mejla co wiesz o etnoligwistyce poza
>tym co jest napisane na stronie uniwerka i na aci.pl? jakbysmy mial
>czas to bardzo bymprosila:) [email]

Najlepiej wyślij mi pytania na maila [email] jeśli będę znała odpowiedzi, na pewno pomogę :).
oj bylam na drzwiach otwartych na etnolingwistce i sie podlamalam, ale co tam:) oceniam moje szanse dostania się tam na.. hehe oto jest pytanie:) kurcze czy tam wszyscy maja jakies certyfikaty, zdają maturę miedzynarodową itp itd??;) no cóż.. zawsze warto spróbować:) trzeba być ambitnym;) co by nie bylo: życzę powodzonka wszystkim:) do zobaczenia na egzaminach:) trzymajcie troszkę za mnie kciuki... hehe podobno głupi ma szczęście więc może..;P się cudem uda:) buziaczki dla wszystkich;)
Spokojnie, trochę luzu i optymizmu :). Certyfikaty, jak sama słyszałaś, nie odgrywają większej roli. Matura międzynarodowa - tak, ale ile osób ją ma...? Mnie bardziej dobiło pytanie jednej dziewczyny o znajomość więcej niż jednego języka :). Ogólnie jednak jestem nastawiona pozytywnie, nie jest źle, a ostatecznie wynik z języka to tylko 1/5 całej punktacji... Swoją drogą, jeśli chodzi o udział punktacji za język w całości, chyba jest to fenomen na skalę kraju ;).
nie zaruj
Jesli ktos zainteresowany specjalnosciami prowadzonymi w Instytucie Jezykoznawstwa UAM jeszcze tu zaglada, chetnie odpowiem na pytania i w miare mozliwosci udziele wszelkich informacji - wiem na ten temat prawie wszystko :)
hej!
to moze podasz swoj e-mail albo numer gg bo ja mam duzo pytan:)
Myslalem raczej o forum (nie sadze, ze masz pytania dotyczace tylko ciebie), ale prosze:
[email]
Odpowiadaj publicznie, zawsze komuś jeszcze się to przyda :). Chyba, że masz jakieś tajne informacje ;DD. Orientujesz się może, jak mają wyglądać te fakultety wprowadzone w miejsce modułów na etno? I co tak naprawdę można robić po językoznawstwie (zawodowo)? Czy na językoznawstwie każdy wybiera tę specjalność, którą chce, czy może odbywa się to na zasadzie konkursu? Jeśli konkurs, to na którą specjalność jest więcej chętnych i jak wyglądają proporcje?
Fakultety zastapia moduly, ale w zasadzie beda to te same przedmioty (w wiekszosci), tyle, ze swoboda wyboru bedzie wieksza (moduly mialy niemienny, twardy program), wykladowcy beda mieli wieksza swobode proponowania nowych przedmiotow, a jesli nie ma wykladowcy do jakiegos przedmiotu (ekonomiczne, prawne), to zaden problem, bo moga sie nie odbyc. Slowem same plusy.
Co do pracy po jezykoznawstwie, hmm, to nie sa studia zawodowe, wiec trudno wskazac konkretna prace, ale sa to na tyle wszechstronne studia, ze jak sie tylko komus chce rozwijac, to na rozmowie o prace ma w zanadrzu sporo atutow.
Kazdy idzie na taka specjalnosc, na jaka chce - to raczej na etno mozna sie nie dostac na jakis przedmiot fakultatywny (w danym roku przynajmniej). Duzo wiecej osob wybiera informacje naukowa niz jezykoznawstwo - bo latwiejsza i teoretycznie bardziej praktyczna.
Czy może zdarzyć się sytuacja, że z powodu małej liczby chętnych specjalności językoznawczej w danym roku na językoznawstwie i inf. naukowej nie będzie? A co do fakultetów na etno - czy otwierane będą tylko te najpopularniejsze (jak do tej pory było, z tego co się orientuję, z modułami)? Czy będzie określone jakieś minimum chętnych na fakultet?
Nigdy sie nie zdarzyla - zajecia moga byc prowadzone nawet na zasadzie indywidualnych konsultacji.
Fakultety to jeszcze eksperyment - wiadomo, ze na niektore studenci beda walic drzwiami i oknami, na niektore w ogole nie bedzie chetnych. TEORETYCZNIE grupa wykladowa powinna miec minimum 15 osob (ile bedzie wynosilo naprawde - nie wiadomo), maksima okresla sami wykladowcy (wiadomo, ze na cwiczeniowych zajecich z tlumaczen moze byc mniej osob, niz na wykladzie z jezykoznawstwa typologicznego).
Mam jeszcze jedno pytanie - zapewne głupie, ale co tam ;). Który kierunek - etnolingwistykę czy językoznawstwo i informację naukową uważasz za ciekawszy i bardziej przyszłościowy - i dlaczego? Wiem - to kwestia moich własnych oczekiwań i zainteresowań, ale mimo wszystko chętnie przeczytałabym Twoją opinię. Hmm, i jakie tak naprawdę są różnice między kierunkami i możliwościami, które dają? Przeglądałam wielokrotnie programy i bardzo wiele przedmiotów pokrywa się, ew. na językoznawstwie jest obowiązkowa, na etnolingwistyce pojawia się w programie modułów czyli o ile dobrze rozumiem, wkrótce w ramach fakultetów.
Mimo, ze podobne (w koncu ci sami ludzie je prowadza), to jednak sa rozne kierunki.
Na obydwu w tym samym stopniu opanujesz jezyk kontynuowany. Na etno jest dwa razy wiecej godzin drugiego jezyka, na jezykoznawstwi jest za to wiecej przedmiotow teoretycznych. Co wybrac? Jesli bardziej interesuja cie jezyki - to etno, jesli jezykoznawstwo, to jezykoznawstwo oczywiscie. Pamietaj, ze jest duza swoboda w chodzeniu na dodatkowe jezyki, wyklady (dlatego pisalem, ze jak ktos chce, to duzo moze sie nauczyc), ograniczeniem jest tylko plan zajec. Zatem mozesz wybrac etno i chodzic dodatkowo na przedmioty teoretyczne np. z jezykoznawstwa (ktorych na etno duzo nie ma) na jezykoznawstwo, albo odwrotnie.
Jest tez i 3 mozliwosc - poniewaz wiele przedmiotow sie pokrywa mozna studiowac oba kierunki (sa takie osoby, ktore jednoczesnie robia 1 rok jezykoznawstwa i etnolingwistyki), mozna zdawac na obydwa i rozpoczac tylko jeden, rozpoczecie studiow na drugim zawieszajac na rok. Wszystko jest dla ludzi.
Oprocz etno i jezykoznawstwa sa jeszcze 4 inne specjalnosci, ale to juz inna bajka.
Nie wiem, czy jasno napisalem.
Ech, cały czas się zastanawiam. Prawdopodobnie skłonię się jednak ku etnolingwistyce (mimo zainteresowań językoznawczych) - chciałabym nauczyć się dobrze nauczyć drugiego języka, poza tym informacje o językach jakie mają być podobno w tym roku na etno (choć słyszałam już, że tak naprawdę to nic pewnego) brzmią zachęcająco - o językach na j. i inf. na razie nie słyszałam nic :(. Poza tym wydaje mi się, że łatwiej byłoby mi dopasować w kolejnych latach interesujące mnie przedmioty z językoznawstwa do reszty planu niż studiować językoznawstwo i do tego chodzić dodatkowo na język na etnolingwistyce - dopasowanie 4 zajęć tygodniowo może być trudne, a chyba nie da się chodzić na część...? (byłby to nonsens, zwłaszcza przy nauce języka od podstaw...) Wariant z dwoma kierunkami raczej odpada z prostego powodu - to już byłby mój drugi kierunek... Przypuszczalnie nawet przy wzięciu pod uwagę dużych podobieństw programowych między jęz. a etno melanż trójkierunkowy byłby ponad możliwości normalnego człowieka ;)). A o innych specjalnościach (f. wietnamsko-tajska, koreanistyka, hungarystyka, f. nowogrecka) słyszałam, niewątpliwie są bardzo ciekawe (dla mnie zwłaszcza dwie ostatnie), ale jednak chyba nie ;).
dobra, wszystko fajnie, tylko ja dalej nie wiem jakie języki mogę sobie wybrać:((, ale to teraz i tak nie ma znaczenia bo za tydzień pewnie i tak sie dowiem;PP powodzenia wszystkim na egzaminie (według najnowszych doniesien 4,3 os/miejsce) i do zobaczenia
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 44
poprzednia |