Czym sie rozni anglistyka od filologii>??

Temat przeniesiony do archwium.
Jakie sa glowne roznice miedzy tymi dwoma kierunkami? I na ktory jest trudniej sie dostac ?Z gory dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam
Wiesz...moze sie myle,ale wydaje mi sie,ze niczym sie nie rozni.Anglistyka to po prostu potoczna nazwa filologii angielskiej. ://// Hmmm...czyzby mnie ktos oklamal????
tez mi sie wydaje ze to to samo. Anglistyka to po prostu "nazwa potoczna" od filologii angielskiej
Słownik języka polskiego PWN mówi:

"anglistyka ż III, CMs. ~yce, blm
«nauka o języku angielskim, literaturze angielskiej; sekcja wydziału filologicznego na uniwersytecie obejmująca studia w tym zakresie» "

To chyba rozwiązuje kwestię?
:)
a mnie sie znowu wydaje, zre to 2 rozne troche rzeczy.. cos jakby Anglistyka zdawala sie bardziej przygotowywac do zawodu nauczcielskiego, a filologia na tlumacza .. nie wiem, tak mi sie wydaje, cos sluyszalam , bo tez wlasnie mnie to zastanawialo. Fil. to wiecej historii, kultury i geografi krajow , starozytny jezyk itp. , a anglistyka, to skupienie sie bardziej na gramatyce. TAK ?? ej powiedzcoie, bo sama nie wiem do oonca:)) pozdrawiam
>Jakie sa glowne roznice miedzy tymi dwoma kierunkami? I na ktory jest
>trudniej sie dostac ?Z gory dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam
A ja upieram sie, że anglistyka i filologia angielska to to samo. Na UW zdawałam na anglistyke a na UMCS na fil. angielska i oba uniwersytety oferuja zblizony program studiów: kulturę, historie, literature, gramatykę, fonetykę etc. Do zawodu tłumacza bardziej przygotowuje lingwistyka stosowana. Filologia przygotowuje takze do zawodu nauczyciela, podobnie jak kolegia jęz. angielskiego, ale po kolegium uzyskuje się tylko tytuł licencjata. Pozdrawiam
Filologia w swoim pierwotnym znaczeniu nigdy nie byla wydzialem jezykowym - z greckiego \'filo\' - lubic, \'logos\' - nauka, a wiec etymologicznie filolog, to osoba milujaca nauke. W sredniowieczu filolodzy zajmowali sie dostosowywaniem starodawnych tekstow do wspolczesnych norm - korekta pisowni, tlumaczenie archaizmow, itd. itp. W XIX wieku zaczely powstawac na uniwersytetach, glownie w Niemczech, kierunki, ktorym nadano nazwe filologii obcej. Nauczano tam przede wszystkim jezyka oraz kultury danego kraju (lub obszaru jezykowego). Utrzymalo sie to do dzisiaj, aczkolwiek wspolczesne znaczenie slowa \'filologia\' jest nabyte i wielu ludzi nauki uwaza, ze niezbyt trafione. Tymczasem uzywajac juz precyzyjnej terminologii, \'anglistyka\' to niewatpliwie to samo co \'filologia angielska\' i funkcjonuje to we wszystkich innych przypadkach. Anglistyka jest nazwa bardziej zwyczajowa, filologia angielska bardziej urzedowa, choc uzywa sie ich zamiennie. Na reszte pytan sami sobie odpowiedzcie.
Z tego co wiem to te dwie nazwy są stosowane w tej chwili zamiennie - czyli nie różnią się między sobą. Na anglistyce/fil. angielskiej studiuje sie głównie kulturę, historię, literaturę i język krajów anglosaskich. Większość uczelni w Polsce po tych studiach oferuje zawód nauczycielski, ale niekoniecznie, są uczelnie, gdzie jest specjalizacja tłumacza. Generalnie mówi się tak o studiach magisterskich, natomiast studia licencjackie to \"kolegium językowe\", \"kolegium j. ang.\", \"licencjat z j. ang\". Zauważyłam jednak, że niektóre prywatne uczelnie posługują się nazwą \"anglistyka\" mówiąc o studiach licencjackich (spotkałam się nawet z czyms takim, że w jednej z prywatnych szkół podyplomowych nazwa \"filologia ang\" oznaczała roczny kurs, zapewniający tytuł \"specjalista ds. j. ang.\"!) Dlatego trzeba dokładnie czytać mały druczek :) Natomiast lingwistyka to, z tego co wiem, studiowanie bardziej językowe i to dwóch lub więcej języków, głównie nastawione na kształcenia tłumaczy.
Mam nadzieję, że to trochę wyjaśnia:) Pozdrawiam.
Na UMCS zmieniono nazwe z filologii angielskiej na anglistyke. Decyzje podjela dyrekcja, pytany przez nas nas dyrektor instytutu na zajeciach dlaczego, powiedzial ze filologia to nazwa zwiazana z kultura antyczna i tymi jezykami o filologii mozna mowic tylko w przypadku filologii klasycznej. Natomiast w jezyku angielskim, ktory jest w koncu pierwszym jezykiem na tym kierunku, nie istnieje cos takiego jak English philology - polecam dobry slownik aby to sprawdzic. Tak wiec wszelkie nazwy kierunkow jezykow nowozytnych poslugujace sie terminem filologia sa bledne choc w Poandzie zwyczjowe.
Temat przeniesiony do archwium.