FILOLOGIE OBCE od podstaw

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 44
poprzednia |
Mam pytanie, gdzie mozna studiowac filologie obce od podstaw?
Generalnie w każdym mieście, im bardziej egzotyczna filologia, tym większe prawdopodobieństwo, że uczą jej (języka) od podstaw. Jednak wwszelkie popularne filologie (angielska, germańska, romańska...) wymagają już znajmości języka na określonym poziomie. Zalezy o jaką filologię Ci chodzi.
pzdr
Nie chodzi mi o zadną z filologii takich jak anglistyka czy germanistyka, ale o takie mniej popularne... Nie mam na mysli jakiejs konkretnej, chce dowiedziec sie gdzie mozna studiowac jezyk obcy od podstaw poniewaz kocham jezyki obce i chce sie ich uczyc....
Aha, czy to prawda ze na niektórych uczelniach mozna studiowac hiszpanski od podstaw zdawając wczesniej egzamin wstepny z angielskiego i polskiego??!!
Nie wiem jak to jest z hiszpańskim, na to pytanie będzie musiał C odpowiedzieć ktoś inny, ale przypomniało mi się jeszcze, że chęsto na \'egzotycznych\' filologiach wymaga się bardzo dobrej znajmości jakiegoś bardziej popularnego języka obcego - tak jest np. na filologii szwedzkiej - angielski trzeba miec opanowany na naprawde wysokim poziomie, choc o tym wymogu juz pewnie wiesz
na UW na iberystyce spokojnie mozna sie nauczyc jezyka od podstaw bo dziela ludzi na grupy : jak znasz jezyk uczysz sie dalej jak nie to jedziesz od zera
Ale generalnie to jest tak, ze na filologie obca musisz zdawac egzamin z jezyka obcego - na jakims okreslonym poziomie, zalezy o jaka filologie Ci chodzi i na jakim uniwerku.
ja się dostałam na hungarystykę na UW, zdawałam angielski i polski. będzie jazda bo węgierski od podstaw, na drugim roku fiński, też od początku
Jak juz wyzej napisałam nie chodzi mi o anglistyke czy germanistyke, licze sie z tym ze bede musiala zdawac egzamin wstepny z bardziej popularnego jezyka (np. angielskiego czy niemieckiego) oraz z polskiego - to nie jest dla mnie problem.
Pytałam sie po prostu gdzie mozna studiowac i jaki jezyk... od podstaw....
np. : język holenderski - Niderlandystyka we Wrocławiu ...
Praktycznie od podstaw mozesz sie uczyc wszedzie. chodzi ci o jakis konkretny jezyk lub grupe jezykow? Ja w tym roku zaczynam studiowac koreanistyke na UAMie- ot i mam koreanski i rosyjski od podstaw plus angielski na okreslonym poziomie, na drugim roku wybieram drugi jezyk orientalny. Podobnie jest na innych kierunkach egzotycznych - japonistyka, sinologia, arabistyka, turkologia, potem zapewne kierunki z jezykami skandynawskimi, itp. mozliwosci jest wiele, tylko mysle ze powinnas miec jakies konkretne \"preferencje\", jakiego jezyka chcialabys sie uczyc? Bo wydaje mi sie dziwne , jezeli czlowiekowi jest obojetne czy bedzie studiowal francuski czy suahili..mysle ze moze to sie wiaze z jakas pasja do danego jezyka (w moim przypadku jezyki azjatyckie) , no chyba ze ogolnie lubisz sie uczyc jezykow i chcesz zostac poliglota :)
Kocham po prostu jezyki obce! Z niezwykłą łatwoscia sie ich ucze... nieraz moi nauczyciele byli zaskoczeni tym... Dodam ze zainteresowana jestem raczej jezykami \"europejskimi\", najbardziej odpowiadałby mi Wrocław, choc nie wykluczam Poznania, Łodzi i Krakowa :)
Prosze o informacje i Wasze opinie :)
Nie mieszkam we Wroclawiu, ale znalazlam takie filologie na Wrocławskim Uniwerku : filologia czeska, klasyczna i kultura srodziemnomorska, niderlandzka, hiszpanska , francuska, wlaska, rosyjska, slowianska, ukrainska. NIe mam pojecia o przebiegu tych studiow.
A tak z ciekawosci spytam, kiedy wybierasz sie na studia ;O)
O filologii czeskiej dowiedziałam sie przypadkowo od znajomej, byłam zachwycona tym kierunkiem ale sa to studia wyłacznie wieczorowe... co kolidowałoby z moimi studiami dziennymi... wiec odpada całkowicie... ;(( - bardzo tego załuje... A studiowanie jezyka chciałabym zaczac od przyszłego roku Zaczełam sie teraz rozgladac by miec o wiele wczesniej jakies rozeznanie i moc choc troche poznac jezyk badz kulture danego kraju...
Na uniwerku śląskim jest tez czeski i calkiem spory wybor innych europejskich jezykow, np macedonski czy bulgarski ;)
na us sa folologie ktore studiuje sie od podstaw np. j.rosyjski, hiszpanski, j. słowianskie postepowanie kwalifikacyjne to test z j. nowozytnego (niemiecki, angielski lub francuski) z tego co wiem na hiszpanskim jest jeszcze egzamin ustny z ktoregos z tych jezyków.
A czy sa filologie \"łączone\"? Chodzi o takie połączenie ze filologia polska + jakas inna...? Czy w Polsce mozna studiowac w ten sposob? Jesli tak to gdzie?
Ponawiam pytanie ;)
Akademia Polonijna w Częstochowie : ang. + niem, franc, hiszp., ros, itp.
Jak poznan to jakis jezyk skandynawski (norweski, dunski, szwedzki)

Pozdrawiam,
KOciamama.
Do lokje: możesz mi napisać coś bliżej o tych studiach? chcę studiować hungarystykę. teraz jestem w klasie maturalnej. Trudno było się dostać? Ile było osób na jedno miejse? Jak oceniasz poziom egzaminów wstępnych?

Z góry wielkie dzięki.
To chyba zależy od uczelni. Na UJ tylko na japonistykę był egzamin z angielskiego (poziom CAE ponoć), a na resztę filologii była rozmowa kwalifikacyjna (choć mówię tu o specjalizacjach filologii orientalnej, bo na nie zwracałam uwagę :)). Ale z tego, co wiem, generalnie zawsze jest egzamin z angielskiego bądź niemieckiego (wydaje mi się, że jest więcej języków do wyboru).
Aha, na UWarszawskim chyba były dwa języki obce do zdania...

Pozdrawiam
Agent-ko, we Wrocławiu filologia czeska jest zarówno dzienna, jak i wieczorowa. Po więcej informacji zajrzyj na www.uni.wroc.pl, jest tam odrębny informator dotyczący filologii słowiańskiej.
Alrauna - przeglądałam informator na rok akad. 2004/2005 i tam jest napisane ze fil czeska jest wyłacznie wieczorowa....
Alrauna czy mozesz mi podac swojego maila? Mam pare pytan :)
A to na pewno był informator Uniwersytetu Wrocławskiego:-)? W Instytucie Filologii Słowiańskiej możesz studiować dziennie fil. rosyjską, ukraińską, czeską i serbską/chorwacką. Wieczorowo: czeską, ukraińską i - od tego roku - rosyjską. Papiery na studia wieczorowe można składać do 18 września. Jeśli masz jakieś pytania - pisz: [email] .
Ktoś pytał o filologie łączone (z polonistyką). Taka możliwość jest w Poznaniu: kierunek filologia klasyczna, grupa latynistyczno-polonistyczna (minimum z obu kierunków) i filologia klasyczna ze słowiańską.

Co do filologii z językami od podstaw - generalnie wszystkie z wyjątkiem angielskiej, niemieckiej, francuskiej, i rosyjskiej. Bywają wyjątki - np. w tym roku na UŁ jest filologia rosyjska z rosyjskim od podstaw. A na iberystyce bywa, że jest wymagany albo hiszpański, albo francuski.

W Poznaniu z filologii od podstaw (wymieniam z pamięci, na pewno będzie czegoś brakowało) jest:
- fińska
- szwedzka
- norweska
- duńska
- węgierska
- koreańska
- sinologia
- koreańska
- japońska
- serbsko-chorwacka
- chorwacko-serbska
- bułgarska
- hiszpańska (bodaj połowa roku)
- włoska (j.w.)
- rumuńska
- grecka
- litewska
- łotewska
- arabistyka
- turkologia
- wietnamsko-tajska
- klasyczna
- etnolingwistyka (co roku inne języki)
- językoznawstwo i informacja naukowa (co roku inne języki)
Na niektóre z nich nabór jest co parę lat. Na większości równolegle nauczany jest na wysokim poziomie język kontynuacyjny. Na wielu wprowadzany jest trzeci język, np. drugi orientalny na filologiach orientalnych.
w Warszawie mozna studiować fil. ukraińską i białoruską w połączeniu z fil. polską.
Tawananna napisał(a):

>Ktoś pytał o filologie łączone (z polonistyką). Taka możliwość jest w
>Poznaniu: kierunek filologia klasyczna, grupa
>latynistyczno-polonistyczna (minimum z obu kierunków) i filologia
>klasyczna ze słowiańską

Czy mozesz napisac cos wiecej na temat tych kierunków? Czy w necie znajde jakies dodatkowe info? Znasz moze linki do tych kierunków na stronie UAM-u??
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 44
poprzednia |