Studia w Niemczech

Temat przeniesiony do archwium.
Czy oprócz egzaminów z języka trzeba zdawać inne przedmioty by dostać się na uczelnie niemiecką? Wiem, że Niemcy nie mają takiego obowiązku - ich przyjmują na podstawie wyników na maturze.

Ale jak to jest/będzie z obcokrajowcami? Mam zamiar studiować prawo w Monachium, a maturę planuję zdawać tylko z j. polskiego (jak dobrze pójdzie).

Jeśli ktoś sie orientuje, to będę wdzięczna za odpowiedz.
Z tego, co nam kiedyś mówili w szkole, wynikało, że na niektóre kierunki obowiązuje jednak egzamin - obawiam się, że prawo może być jednym z nich.
Wiem, ze np. na matematyke mozna byc przyjety tylko na podstawie naszej matury
a na filologie ang ? nie orientujecie sie ?
w jakim miescie masz zamiar studiowac?
czyli jak to w końcu jest.a kwestia berlina? czy istnieje cos takiego dla polskich studentoow jak rok zerowy z nauka j.niemieckiego? wiem, ze inne narodowosci taka mozliwosc maja, pzdr=)
Rok zerowy? Zawsze mi się wydawało, że żeby studiować w Niemczech trzeba albo zdać jakiś konkretny egzamin z niemca, albo pokazać certyfikat w stylu DSD II...
no taaa=)ale znam przypadki, moze my jestesmty gdzies nizej, ze inni moga sobie pojechac i studiowac najpierw przez rok niemiecki, wiesz o co chodzi, i potem normalnie zaczac studia..tak mnie jakos to zastanawia..wiem, ze tak jest..to tak, jak araby przyjezdzaja do nas, zeby studiowac, ale najpierw ucza sie polskiego...gadalam w te wakacje z kolesiem z izraela, wlasnie w berlinie, i on mial wlasnie taka opcje, rok zerowy no i potem dalej..=) pzdr
Dodatkowy rok... Wiesz, to by nawet pasowało... bo podobno w Deutschlandzie studiuje się baaardzo dłuuuuuugo. ^^ Uczyłaś się już wcześniej niemieckiego? Może poradziłabyś sobie bez tej zerówki?
A tak poza tym to jesteśmy o krok od UE... może w związku z tym coś się zmieniło?
PS: Jeśli naprawdę zależy Ci na studiach w Niemczech, to pamiętaj, że trzeba się zapisywać z bardzo dużym wyprzedzeniem! Powodzenia.
No wlasnie, moze w nastepnym roku cos sie zmieni i nie bedzie juz tak wielu formalnosci prz zapisywaniu sie na studia za granica.:-)
..zawsze z przeszkodami;na razie traktuje to jako ewentualnosc, przyszuosc chcialabym swą wiazać z niemcami, przepraszam, z BeRliNem..!!NiemCy-to jakoś tak nieładnie brzmi..=)pzdr
slyszlam (z wiarygodnego zrodla) ze na zaden kierunek w niemczech nie trzeba zdawac egzaminow (poza niemieckim), tylko na wybrane kierunki jest wymagana odpowiednia srednia ze swiadectwa maturalnego.
Może teraz tak jest. Tymczasem moje wiarygodne źródła jeszcze rok temu mówiły co innego. ^___^
Chcialabym studiowac w Niemczech j. angielski na uniwersytecie w Kolonii,
Nie znam dobrze j. niemieckiego tylko na poziomie podstawowym ale slabym.
z tego co ja wiem to ten rok zerowy (studienkolleg) jest dla studentow z poza unii i ma za zadanie przygotowac ich do studiownia - jezykowo i tematycznie. ale z tego co wiem to jak sie ma dobra wiedze niemieckiego (udokumentowana) albo jak sie zda te egzaminy z niemieckiego u nich to nie ma wiekszych problemow z dostaniem sie prosto na 1 rok. ale wszystko zalezy od landu i uczelni. ja np: ubiegalam sie na studia ktore sa prowadzone po angielsku (fh reutlingen) na ktore przyjmuja na podstawie matury znajomosci anglika i doswiadczenia. ale najlepiej jest sie skontaktowac bezposrednio z uczelnia, przedstawic im swoja sytuacje to oni ci powiedza co bedziesz musiala zrobic zeby sie ubiegac u nich na studia. najlepiej idz na strone tej uczelni i znajdz jakas osobe odpowiedzialna za rekrutacje studentow i do niej napisz.

niektore uczelnie wymagaja zeby polska matura zostala uznana ale nie wszystkie i to sie powinno zmienic ja wejdziemy do unii.

powodzenia
Jesli na jakąś uczelnię w Niemczech normalnie są egzaminy (a są chyba prawie wszędzie), to my też zdajemy te egzaminy, ale z tego co wiem to trzeba mieć najpierw zgodę od owej uczelni.
Jeśli masz zamiar studiować prawo w Monachium, to nie wiem skąd masz problemy ze znalezieniem informacji w sprawie wymagań. W Munchem prawo studiować można bodajże tylko na Ludwig-Maximilian Universitat, który to ma własną stronę pod tym adresem - http://www.uni-muenchen.de/. Następnie wchodzisz w Auslandsamt, przenosi cię na stronę dla obcokrajowców gzie możesz sobie wszystko po ang przeczytać w podrozdziale International Students (albo po niemiecku w Internationale Studenten). A tam już masz Zulassunginformationen nawet po polsku. Prościej być nie może.Ale na wszelki słuczoj...

Wymagane załączniki do podania na Studienkolleg oraz na wybrany kierunek studiów:
1.kompletnie wypełniony formularz podania
2.uwierzytelniona kopia świadectwa uprawniającego do studiów wyższych w języku ojczystym (może składać się z kilku części)
3.uwierzytelnione tłumaczenie świadectwa uprawniającego do studiów wyższych
4.uwierzytelnione kopie dokumentu stwierdzającego zdany egzaminu do szkoły wyższej, wszelkich dyplomów i świadectw uniwersyteckich w języku ojczystym i w tłumaczeniu. Szczegóły dotyczące poprawnego tłumaczenia i uwierzytelniania - patrz biuletyn informacyjny:Übersetzungen/Beglaubigungen
5.zaświadczenie o uznaniu świadectwa z Urzędu ds. Uznawania Świadectw dla Bawarii (Zeugnisanerkennugsstelle für den Freistaat Bayern – Pündterplatz 5, 80803 München, tel. 089‑383849-0) bezwzględnie dla następujących krajów: Afganistan, Gruzja, Kamerun, Mongolia. Akademicki Urząd ds. Studentów Zagranicznych (Auslandsamt) może zażądać w szczególnych przypadkach przedłożenia zaświadczenia o uznaniu świadectwa z Urzędu ds. Uznawania Świadectw (Zeugnisanerkennugsstelle).W przypadku polskich świadectw takie zaświadczenia nie są z reguły wymagane.
6.ewentualnie zaświadczenie właściwej komisji egzaminacyjnej upoważniające do podjęcia studiów na wyższym semestrze lub dopuszczenia do promocji.
7.życiorys
8.ewentualnie akt zawarcia związku małżeńskiego, względnie urzędowe poświadczenie o zmianie nazwiska
9.dowód znajomości języka niemieckiego (patrz poniżej)

Dowód znajomości języka niemieckiego przy ubieganiu się o przyjęcie do Studienkolleg:
Przy składaniu podania o przyjęcie do Studienkolleg należy przedłożyć dowód znajomości języka niemieckiego z kursu językowego (co najmniej Mittelstufe I). Ubiegający się o przyjęcie do Studienkolleg zdają przed rozpoczęciem zajęć egzamin z języka niemieckiego a przed kursem „T” dodatkowo egzamin z matematyki. W przypadku nie zdania egzaminu wstępnego do Studienkolleg należy przy ponownym ubieganiu się przedłożyć zaświadczenie o odbyciu intensywnego kursu języka niemieckiego – poziom Mittelstufe II.

Dowód znajomości języka niemieckiego przy ubieganiu się na wybrany kierunek studiów:

Jako dowód znajomości języka niemieckiego niezbędny do przyjęcia na wybrany kierunek uznawane są:

świadectwo ukończenia niemieckiej placówki szkolnej (Gymnasium, Fachhochschule, Studienkolleg itp.)

świadectwo zdanego egzaminu językowego na Ludwig-Maximilians-Universität München lub na innym uniwersytecie na terenie RFN, świadectwo niemieckiego egzaminu językowego dopuszczającego do studiów wyższych dla obcokrajowców ubiegających się na studia

świadectwo zdania kursu Mttelstufe II instytutu „Deutschkurse für Ausländer bei der Universität, München“

„das Kleine“ lub „das Große Sprachdiplom“ z Goethe-Institut

„die Zentrale Oberstufenprüfung“ (ZOP) z Goethe-Institut

„das Sprachzeugnis der Kultusministerkonferenz der Länder der Bundesrepublik Deutschland“ – stopień II

„Deutsche Sprachprüfung II” z „Sprachen- und Dolmetscher-Institut“ w Monachium

„Test Deutsch als Fremdsprache“ (TEST DAF), www.testdaf.de stopień znajomości 5 (Niveaustufe 5 in allen 4 Teilfertigkeiten)
jejku ale ile kosztuje utrzymanie w berlinie..............nie mam pieniedzy zeby tam studiowac
Samochód chłodnia, kto go widział ?
Jesli ktos chce studiowac w niemczech musi miec zdany TestDaF !!
moze mi podpowiesz - moja córka chce studiować w niemczech - na uniwers. w Gettingen - matematykę - bądż fizykę - czy wiesz może jakie są tam kryteria przyjęcia - lub może znasz stronę internetową tej uczelni - będę wdzięczna - proszę o odpowiedż na adres : [email]
dziękuję
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Inne strony do nauki języków