Medycyna- czy jest ktos kto ja studiuje w UK?????

Temat przeniesiony do archwium.
Czesc!! jestem Karolina i chodze do 1 klasy LO... Czhiałabym sie spytac czy jest ktos na tym forum, ktory studiuje badz chce studiowac medycyne w UK... Bardzo by mi zalezalo na kontakcie z taka osoba... :))
POZDRAWIAM
Studiuje na 1 roku medycyny w Manchesterze.
mhmm :-)

Mieszkasz już a Anglii na stałe, czy udało Ci się wyjechać na studia po LO?
Jaki jest sytem studiów medycznych w UK? np. ile lat etc..

aha i jakie przedmioty masz na I roku??
może znasz cały program studiów? chciałbym porównać z naszym krajowym :-)

pozdroawiam
Mature zrobilam w UK, wiec start na studia mialam w duzym stopniu ulatwiony. Cizko jest porownywac studia medyczne w UK i w Polsce bo to jak 2 rozne bajki. Ja tutaj nie mam wydzielonych przedmiotow (biochemie, anatomia etc) tylko nauczanie zintegrowane wokol konkretnego problemu (Problem Based Learning). We wrorek spotykam sie z moja grupa (11 osob) i dostajemy problem, historie pacjenta, ale wymyslona specjalnie dle potrzeb kursu, np. w tym tygodniu pacjent z wirusem HIV i oportunistycznym zapaleniem pluc. Czytamy ta historia i na podstwie tego samy ustalemy czego sie mamy uczyc w danym tygodniu (nasz tutor sie przysluchuje i jak pominiemy cos waznego to nas naprowadza na wlasciwy tok myslenia). Potem idziemy do biblioteki i szukamy odpowiedzi na pytania, ktore sami sobie postawilismy. W tygodniu mamy cos kolo 5 wykladow, ktore maja nam w tym poszukiwaniu pomoc. Dodatkowo 2,5 godziny anatomii w piatek w prosektorium i od czasu do czasu labolatorium (w tym tygodniu bakterie mamy na tapecie). W czwartek informatyka + statystyka. W sumie obowiazkowych zajec mam gora 15 godzin w tygodniu, reszta praca wlasna. Od 3 roku bede przypisana na stale do szpitala albo lekarza 1 kontaktu, wiec nie bede juz miala praktycznie zadnych wykladow. Tak to wyglada w Manchesterze, ale kazdy uniwerek ma troche inny program i czesto bardzo odmienny sposob nauczania. Troche to haotycznie opisalam, wiec jak cos jest niejasne to sie prosze dopytac :P.
Studia trwaja 5 lat a program w zarysie wyglada tak (jeszcze raz podkreslam, ze to dla Manchesteru bo na kazdym uniwersytecie to sie inaczej ksztaltuje)

Year1
Study Skills (wprowadzenie)
Life Cycle (od poczecia do smierci, genetyka, ciaza, embriologia, immunologia, anatomia ukladu rozrodczego etc)
Cardio Respiratory Fitness (jak sama nazwa wskazuje uklad oddechowy i uklad krazenia +alergologia)

Year2
Abilities and Disabilities (uklad miesniowo szkieletowy)
Nutrition and Metabolism

Year 3 (nauczanie na oddzialach)
Nutrition, Metabolism and Exctetion (nefrologia, diabetologia, endokrynologia, gastrologia)
Heart Lungs and Blood (kardiologia, pulmonologia, alergologia, onkologia)

Year 4
Families and Childrens (pediatria, ginekologia)
Mind and Movment (psychiatria, ortopedia, rehabilitacja)
Projekt (14 tygodni pracy nad wlasnym projektem, czesto prowadzi do publikacji)

Year 5
Community Hospital atachment
Teaching Hospital atachment
Community medicine (lekarz rodzinny)
Elective (studenci wyjezdzaja na praktyki do dowolnie wybranego kraju, najczesciej na jakies egzotyczne wyspy albo do Australii)
a do High School chodzilas w UK?? dlugo juz tam mieszkasz?? czy w Londynie sa rowniez jakies dobre uniwersytety z medycyna??
Wyjechalam z Polski po 1 klasie LO. Chodzilam tutaj do "High School" przez 2 lata (zdalam A levels). W Londynie sa b. dobre uniwersytety np. Kings Colege London. Jesli ci koszty urztrzymania niestraszne.
DO BELIS:
a te wszystkie opisane lata czyli 5 lat to jest undergraduete i postgraduete czy samo under... ???? nie orientujesz sie moze jakie wyniki trzeba miec z polskiej matury?? i z jakich przedmiotow?? rozszerzona czy podstawowa?? czy masz jakis studentow z Polski na swoim roku??
pozdrowienia
5 lat undergraduate

Nic mi nie wiadomo o studentach z Polski na moim roku, ale jest nas 370, wiec moze sie ktos gdzies chowa. Ktos mi narobil nadzieji polskim nazwiskiem, ale okazalo sie ze pradziadek wyemigrowal z Polski i rodzina juz nawet po polsku nie mowi.

Niestety sie nie orientuje jakie wyniki z polskiej matury, podejzewam ze poziom rozszezony. Najlepiej wyslij email bezposrednio do uczelni, ktore cie interesuja a oni chetnie odpowiedza na wszelkie pytania. Najlepiej miec informacje z 1 reki.
a czy potem trzeba robic postgraduate??
ja sie zastanawiam nad Manchesterem wiec... moze za 3 lata sie spotkamy... jaka jest tam atmosfera??
dzieki za wszystkie informacje!!
PS: jak jest matura po angielsku?? i jak jest podstawowa i rozszerzona??
Nie trzeba robic postgraduate, przynajmniej nie odrazu, ale wiekszosc robi Masters albo PhD part time, w ramach specjalizacji (bez tego ciezko zostac konsultantem) jak juz pracuja w zawodzie pare lat.

Atmosfera w Manchesterze jak extra, czuje sie jak w domu (moze dlatego ze tu tak zimno w porownaniu z innymi czesciami Anglii :P ). Na uniwerku wszyscy sa niesamowicie pomocni i przyjazni, dzisiaj mialam 1:1 z moim tutorem i sobie gadalismy jak mi sie wiedzie, czy mi sie akademik podoba, czy jakis problemow nie mam i czy aby za domem nie tesknie, bo jak cos to sa grupy wsparcia. Zycie studenckie kwietnie (dla medykow to raczej wada niz zaleta bo powinnysmy sie w ksiazkach zagrzebac a nie sie po pubach i klubach co noc wluczyc). W kazdym razie nie zaluje wyboru, jak na razie.
a chcesz zostac juz na stale w Anglii??
czyli po undergraduate zostane zwyklym lekarzem bez specjalizacji??
a postgraduate co daje??
co to sa te Mastery i ile one trwaja?? kim po nich zostane i kto to jest konsultant??
Po udegraduate robisz funadation year 1 i fundation year 2, czyli pracujesz w szpitalu jako stazysta. Na 1 roku na internie, chirurgii i wybranym oddziale na drugim wybierasz sobie gdzie chcesz pracowac. Po zakonczeniu fundation years zaczynasz specjalizacje w wybranej dziedzinie. Nie mozesz byc "zwyklym" lekarzem bez specjalizacji. Nawet lekarz 1 kontaktu ma tu specjalizacje "lekarz rodzinny". Konsultant to najwyzszy stopien awansu zawodowwego dla lekarzy pracujacych w szpitalu. Masz swoja klinike i "firme", czyli lekarzy nizszego stopnia, ktorzy odwalaja za ciebie cala brudna robote, a tobie zostaja interesujace/skomplokowane przypadki. Master to odpowiednik naszych studiow magisterskich. Zarowno Master jak i PhD ulatwiaja droge awansu zawodowego. Jest duza konkurancje o lukratywne posady konsultantow, wiec trzeba sie wyrozniac. Master degree trwa z reguly okolo roku, czasem dluzej, ale lekarze robia go part time w swoim wlasnym czasie, a czesto maja na to dofinansowanie z miejsca pracy w ramach rozwoju zawodowego. Nie zawracaj sobie tym wszystkim glowy na razie, bo jeszcze nawet sie na studia nie dostalas. Zanim skonczysz to sie mto wszystko moze 10 razy zmienic. W tym roku np wprowadzaja funadation years (do tej pory mielismy house officers i Senior house officers, mozesz to sobie google jesli cie interesuje ;) ).
do belis - nie wiem czy jesteś jeszcze na formum ale...
... mam pytanie:

Czy u Ciebie na uczelni (i generalnie w UK) uczą łaciny?, a chodzi mi dokładnie o łacińskie nazwy anatomiczne?
Ucza i nie ucza lol. Nie ma odrebnego przedmiotu pod tytulem lacina, nie ma nawet odrebnych zajec z anatomii ehhh

Anglicy generalnie uzywaja lacinskich nazw w medycynie, koncowka jest z reguly zmieniona, ale poza tym nie ma wiekszej roznicy miedzy terminem lacinskim a nazwa angielska dla struktur anatomicznych (sa wyjatki oczywiscie). Uczymy sie tylko nazw angielskich i takowe sa wymagane na egzaminie.
a z czego trzeba zdawać maturę?
anglik rozszerzony+zapewne chemia, matematyka?
Do Belis:
hmmm..ja też jestem w I LO, jadę teraz na wakacje do ojca do Anglii, konkretniej do Birmingham. Ojciec pracuje legalnie i pod koniec maja uzyska pełne prawa obywatelskie dla siebie i najbliższej rodziny itp. - propnuje mi,żebym od II klasy uczyła się w Anglii. Jak tam jest? Mój angielski nie jest najgorszy, potrafię dogadać się w tym języku całkiem nieźle, ponadto będę miała 2 m-ce wakacji,żeby się podszkolić. Czy było Ci ciężko? Jestem w klasie biol-chem - jaki jest odpowiednik takiej klasy w liceach angielskich?? Zainteresował mnie ten wątek,bo też marzę o medycynie a Anglii. Chciałabym zostać neurochirurgiem - ale czy standart uczelni angielskich jest rzecywiście wyższy niż naszych polskich? Czy trzeba zadawać fizykę na maturze? Przepraszam za ten "grad pytań" :-) ale nie mam się skąd takich rzeczy dowiedzieć, a mam możliwość (jak to opisałam wyż.) zamieszkania u taty i nie wiem,co zrobić?!?!
byłabym wdzięczna o odp tutaj, albo bezpośrednio na @ bo trafiłam na to forum całkiem przypadkowo:-) [email]
Z góry dziękuję i pozdrawiam

ps. a Ty jaką specjalizację chciałabyś robić?
Nie moge sie wypowiadac o wymaganiach tyczacych polskiej matury bo zdawalam angielskie A levels (wyjechalam z Polski po 1 klasie LO).

W porownaniu z polskim biochemem A levels w UK to bulka z maslem, pod warunkiem ze znasz jezyk. W "lieceach angielskich" samemu wybierasz 3/4 przedmioty ktorych sie uczysz i z ktorych zdajesz tutejszy odpowiednik matury (troche szok dla systemu po 12 w Polskim LO).

Nie wydaje mi sie zeby standard medycyny w UK byl wyzszy, raczej nacisk jest kladziony na co innego. Dla przykladu na mojej uczelni anatomia jest traktowana po macoszemu, praktycznie nie ma zadnych wykladow i raptem 2 godziny cwiczen w tygodniu. Moi znajmi w Polsce ucza sie anatomii duzo bardziej doglebnie, ja praktycznie tylko tego co ma zastosowanie w codziennej praktyce. Osobiscie mi to odpowiada bo planuje byc psychiatra, ale gdybym chciala sie specjalizowac w chirurgii gdzie doglebna znajomosc anatomii jest niezbedna to pewnie by mi to mniej odpowiadalo.

Nie trzeba zdawac fizyki (mowie o wymaganiach jezeli konczysz tu college i zdajesz A levels jak anglicy) matematyki etc. Jedyny wymagany przedmiot to chemia, biologia nie jest wymagana ale bardzo pomaga wiec praktycznie wszyscy ja zdaja. 3 przedmiot do wyboru do koloru, ja zdawalam fizyke i Polski lol.
Wszystki zainteresowanym medycyna w UK polecam te strone http://www.medschoolguide.co.uk/forum/

Tylko blagam nie zadawajcie za duzo glupich pytan na ktore odpowiedz jest dla anglikow oczywista, raczej wczytajcie sie w tresc a na pewno znajdziecie duzo ciekawych informacji. Zwlaszcza na tema wymaganego work experience. A jak juz zadajecie pytania to sie nie wygadajcie ze ja was przyslalam bo sobie bede musiala nicka zmienic. ;)
Czy my sie czasem Belis nie znamy :P
Jestem stypendysta i dostalem styp. do Edynburga. Tydzien temu dowiedzialem, sie ze zostaje na przyszly rok, a potem na medycyne :P
Zastanawiam sie nad Edynbura, Newcastle i Manchesterem. No ale sie zobaczy. Narazie na glowie mam Work experience, wiec jutro zaczynam praktyki w polskim szpitalu :)
P.S. ->sory ze dawno nie gadalismy.
Jaki ten swiat maly lol.

Dobrze slyszec ze sie wszystko uklada po twojej mysli. :)
czesc, interesuje mnie to co napisales na temat stypendium z edenburga? bo ja tez otrzymalam taka propozycje i do 3 kwiatnia mam odpowiedziec, a wyniki maja byc w maju? czy ty dostales propozycje tego samego sypenium(moje funduje coca-cola) czy innego? pozdrawiam:)
czesc belis, tez mam zamiar studiowac w UK medycyne (rozważam jeszcze psychologie). moglabys porownac poziomy nauczania w UK i w Polsce? nie chodzi mi o wyposażenie pracowni czy ilosc cwiczen i wykladow, ale wiedze/umiejetnosci, jakie posiada swiezo upieczony lekarz w Polsce i w UK, bo mimo ze znam mniej wiecej system nauczania medycyny w obu krajach, nie wiem, jakie odnosza skutki?
Trudno mi sie wypowiadac w tej kwestii. Sama jestem na 1 roku a i w Polsce nie mialam specjalnie doczynienia ze swiezo upieczonymi lekarzami. Tyle moge powiedziec obserujac stazystow w UK na codzien ze jakos praktykuja, z reguly bezpiecznie i jeszcze nie slyszalam o jakis straszliwych uchybieniach. Doswiadczeni lekarze zakladaja ze swiezo upieczony medyk tak naprawde to nic nie wie i nie umie i przez 2 lata jest w szpitalu po to zeby sie uczyc a nie leczyc pacjentow (przez 1 rok nie ma nawet pelnej rehestrcji z GMC i nie moze np wypisac recepty bez konsultacji z bardziej doswiadczonym lekarzem).
czesc Belis! a jak jest z jednym rokiem w Anglii? kiedy sie zaczyna i kiedy sie konczy?
Nie jednym tylko pierwszym. Zaczyna sie we wrzesniu konczy w czerwcu.
Witam.

Czyli podsumujmy. Żeby studiowac lekarski w Anglii po Polskim LO, trzeba zdac mature rozszerzoną z biologii, chemii, fizyki, angielskiego. Dostac się na studia w Angli :P. Studia trwają 5 lat, później 2 lata stażu i specjalizacja np. chirurgia. A późnie praaacaaaa...

Jak coś źle napisałem to mnie poprawcie.:)

Mam jeszcze pare pytan:
1) Czy wystarczy nasza matura, czy musi byc miedzynarodowa?
2) Ile trwa w Angli np. chirurgia? I jak jest z podspecjalizacjami?
3) I generalnie czy jesteście zadowoleni.;-)

Belis jak dobrze licze idziesz teraz na 4 rok, możesz napisac jak Ci się studiuje?
Temat przeniesiony do archwium.