Studia w USA

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!
Jestem w drugiej klasie liceum (w przyszłym roku zdaję maturę) i bardzo chciałbym studiować w USA. Nie wiem czy mam jeszcze szansę, czy jest już za późno?
Co jest wymagane, żeby zostać przyjętym na uczelnię w Stanach? Czy potrzebne są jakieś egzaminy z angielskiego, i czy polska matura się liczy?
Za późno nigdy nie jest; nie ma maksymalnego wieku, do którego musisz rozpocząć studia w USA :)
Jeśli na przyszły rok nie zdążysz, to na kolejny na pewno.

SATy musisz zdać i TOEFL'a. Matura przy tym to pikuś.
Cytat: My_Name_Is_Darkness
Co jest wymagane, żeby zostać przyjętym na uczelnię w Stanach?

Poza egzaminami SAT i TOEFL-em (albo innym egzaminem potwierdzającym znajomość angielskiego, uczelnie mogą mieć dodatkowe wymagania, ale to już musisz się dowiedzieć na każdej uczelni, która Cię zainteresuje. Wymagania są dokładnie opisane na ich stronach internetowych.
edytowany przez eva74: 08 sty 2012
ok, dzięki za odpowiedź :)
tylko kiedy powinienem zdawać te egzaminy, bo słyszałem że podania na amerykańskie uczelnie trzeba składać dużo wcześniej?
edytowany przez My_Name_Is_Darkness: 08 sty 2012
Z tego co wiem na początku 3 klasy byłby ostatni termin żebys mógl iść od przyszłego roku na studia. Dużo informacji masz na tej stronie a propos aplikowania, zdawania itd--> http://www.naharvard.pl/
Zależy od typu szkoły. Uczelnie, które wymagają SAT, często akceptują również ACT, przejrzyj testy z poprzednich lat i zobacz który Ci bardziej odpowiada. Poza tym jest również cała masa szkół, do których wystarczy zwykła polska matura. Do szkół, które mają dużo wymagań, typu eseje, referencje etc. raczej trzeba zdać jakiś egzamin potwierdzający znajomość języka angielskiego, najczęściej TOEFL. W mniejszych szkołach można negocjować i często wystarczy ich wewnętrzny test znajomości angielskiego (i tak trzeba do niego podejść, z TOEFL czy bez). To oczywiście jak ktoś się czuje pewnie w angielskim i żeby zaoszczędzić sobie stresu i trochę grosza, a nie żeby się wymigać od egzaminu, bo jak ktoś języka dobrze nie zna to na studiach będzie kwiczał.

Co do terminu to na ogól jest to na jesień roku poprzedzającego ten, w którym chcielibyśmy studia rozpocząć, przy czym większość uczelni przyjmuje nowych studentów na jesień i na wiosnę, wtedy ten termin będzie wiosna rok wcześniej. Jak są miejsca Community Colleges często przyjmują studentów do ostatniego momentu przed rozpoczęciem semestru, czyli można składać aplikację nawet na miesiąc przed rozpoczęciem szkoły. Niektóre z nich działają w systemie kwartalnym, co znacznie ułatwia sprawę jeżeli będzie już po terminie na złożenie aplikacji, nie trzeba wtedy dużo czekać na kolejny termin. Generalnie to jest tak jak pisała ewa74, zawsze sprawdzić na stronie uczelni jakie są wymagania i terminy składania dokumentów.

Co do strony naharvard.pl mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to jedna z nielicznych stron polskojęzycznych, która w miarę przybliża proces ubiegania się na studia w USA, ale z drugiej strony jest niekomplenta, bardzo pobieżna i nieprofesjonalna. W życiu nie słyszałam, żeby poważni ludzie nazywali USCIS "Biurem Emigracyjnym", tak jak odnosi się do nich ww strona, to taki przykład pierwszy z rzędu, podobnych kwiatków jest tam więcej. Inaczej mówiąc, dla ludzi którzy nie mają zielonego pojęcia o studiach w USA ta strona to dobry początek, ale potem czeka nas sporo pracy na weryfikację, sprostowanie i uzupełnienie informacji tam znalezionych.
Ale to myslę że ta strona będzie dobra właśnie na początek bo po przeczytaniu jej chociaz wiesz konkretnie jakie pytania zadawać.
Temat przeniesiony do archwium.