przeprowadzka do Szkocji, pomocy !!!

Temat przeniesiony do archwium.
31-37 z 37
| następna
wiem wiem, sama zauważyłam, że moi rodzinie nie zauważają powagi sytuacji dlatego sama zaczęłam szukać w internecie, dlatego założyłam ten wątek.
więc, proszę o krótką odpowiedź, co mam teraz zrobić?
Ja już sama nie wiem, skoro mnie nie przyjmą do secondary school (w grudniu będę miała 18 urodziny), to skoro college trwa 2 lata, to tam się mam udać? Bo wyczytałam, że tam też można zdawać highers, i wtedy ewentualnie na studia (?)
Kochana, nikt Ci nie powie, a na pewno nie ja, co masz zrobić, czy zostać czy jechać. To jest Twoja decyzja i Ty będziesz ponosić jej konsekwencje. Tak, musisz zainteresować się college. W Aberdeen jest taka szkoła, tu jego strona internetowa: http://www.abcol.ac.uk/

Oni prowadzą kursy zarówno angielskiego jako języka obcego (ESOL) oraz Highers w pełnym (full-time) i niepełnym (part-time) wymiarze godzin.

ESOL na full-time oferuje tylko dwa poziomy nauki, Intermediate 1 (Pre-Intermediate); Intermediate 2 (Intermediate). Jeśli to będzie dla Ciebie za niski poziom, na kursie part-time jest dużo więcej poziomow, włącznie z zaawansowanym. Tu już musisz pisać emaila do uczelni, pytać, czy się dostaniesz/co musisz zrobić, by się dostać.

Highers też są prowadzone na dwa sposoby (full- lub part-time), tylko tu różnica jest taka, że na full-time college oferuje dwie "drogi" edukacyjne. Pierwsza obejmuje przedmioty Science, a druga Social Sciences.
Na Science uczysz się:
"The course covers Higher English, Higher Maths, Higher Chemistry, Higher Human Biology and Higher Physics and Higher Information Systems (Computing). English will also be available at Intermediate 2 level."

Na Social Sciences masz:
COURSE CONTENT INCLUDES
Higher English
Higher Sociology
Higher Psychology
Higher Modern Studies
Higher History
Higher Geography
The course covers four Highers including the mandatory Higher English course with options from the Social Sciences and Intermediate 2 Maths.

Odnośnie wymagań na Highers prowadzonych na full-time, jest tam informacja, że musisz mieć Standard Grades at Credit Level 1 and/or Intermediate 2 level. To są szkockie kwalifikacje. Teraz takie pytanie: jeśli ich nie masz, to czy szkoła w jakiś inny sposób sprawdzi, czy się tam "nadajesz" czy odrzuci Twoją aplikację. O to musisz ich zapytać. Na stronie jest również napisane, że jeśli nie spełniasz wymagań, to możesz się zastanowić nad kursami z ich Applied Sciences Level 5 or 6 awards. Tu linki do tych kursów:
http://www.abcol.ac.uk/courses/full-time/course-detail.cfm?course_id_arg=2130
http://www.abcol.ac.uk/courses/full-time/course-detail.cfm?course_id_arg=2131
http://www.abcol.ac.uk/courses/full-time/course-detail.cfm?course_id_arg=582


Na part-time masz takie kursy Highers, każdy osobno:
Higher Chemistry (wymagania:
Higher English (wymagania: Standard Grade English at Credit or a Pass at Intermediate 2 English
Higher Human Biology (wymagania: Biology at standard grade level or have relevant experience)
Higher Maths (Intermediate 2 Maths or Standard Grade Maths at level 1)
Higher Psychology (Standard Grades at Credit or hold passes at Intermediate 2)

Po tych kursach mogłabyś wskoczyć na Highers, a potem na uniwersytet. Dla mnie największym problemem tego rozwiązania jest to, że te kursy kosztują. Jeśli college sam Ci je opłaci lub Twoich rodziców na to stać - super. Jeśli nie, to czesne możesz mieć opłacone z SAAS. Tylko pamiętaj, że jeśli SAAS opłaci Ci college, nie opłaci Ci czesnego na uniwersytecie! A jak pewnie wiesz, studia są bardzo drogie, liczone w tysiącach funtów za rok. Napisz do uczelni i zapytaj się, ile te kursy kosztują i na jakie pieniądze możesz liczyć od nich/gdzie pisać o dofinansowanie.

Tutaj jeszcze masz link, taką tabelkę jak się połapać z poziomami szkockich kwalifikacji:
http://www.sqa.org.uk/sqa/4608.html

Poczytaj o tych wszystkich kursach, tam jest napisane, czego się uczysz, ile czasu dany kurs trwa. Napisz też im emaila, przedstaw swoją sytuację, napisz, że nie masz szkockich kwalifikacji i jak oni się na to zapatrują. Napisz do nich teraz, bo nie wiem, jak wcześnie trzeba aplikować do nich. Rok szkolny zaczyna się w połowie sierpnia (więc jakby się uprzeć, to w razie czego zdążysz wrócić na rozpoczęcie roku do Polski :P ).
to studia na uniwersytecie nie są czasem bezpłatne?
Tak słyszałam, że studia dla polaków są bezpłatne.
są bezpłatne w praktyce, ale pieniądze nie spadają z nieba, tylko właśnie taka organizacja jaką jest SAAS opłaca czesne Polakom i Szkotom. SAAS opłaca studia pierwszego stopnia (licencjat), raz w życiu na okres maksymalnie 5 lat. raz w życiu, czyli jeśli wykorzystasz tylko raz np. na kurs krótszy niż 5 lat, to SAAS za więcej Ci już nie zapłaci.
nie miałam pojęcia...
więc nie korzystając z SAAS mogę liczyć na pomoc finansową od college?
Cytat: ribermona
nie miałam pojęcia...
więc nie korzystając z SAAS mogę liczyć na pomoc finansową od college?

Tego nie wiem, każda szkoła ma inne zasady, w zależności od tego, ile masz lat, czy pracujesz, czy jesteś na utrzymaniu rodziców, od dochodu i innych rzeczy - musisz się ich zapytać, czy jakieś dofinansowanie Ci się należy i skąd (powiedz, że Twój tata pracuje legalnie w Szkocji, to ważne). Jeśli Ci się nie należy, to powiedz, że w takim razie zapłacisz za kurs/kursy sama i ile Cię to będzie kosztowało.
Temat przeniesiony do archwium.
31-37 z 37
| następna

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia