Studia w Szkocji 2014/2015 - formalności

Temat przeniesiony do archwium.
Moim marzeniem jest University of Edinburgh, spędziłam cały dzień na "dowiadywaniu się" wszystkiego na temat tamtejszych studiów i wiem jeszcze mniej niż przedtem.

1. Czy studenci z EU płacą czesne? Wiem, że to kwestia podstawowa i pewnie super-oczywista, ale w zeszłym roku czesne dla EU wynosiły 1820 funtów/rok, a teraz nigdzie nie mogę się doszukać takich informacji. Czy to znaczy, że studia w Szkocji znów są bezpłatne dla EU?

Jestem kompletnie zagubiona w kwestii UCAS i IELTS. I tutaj mam kilka pytań:

1. Skoro UCAS ma być wysłany do 15 stycznia, to czy IELTS również muszę zdać przed tym terminem?
2. Kiedy uniwersytet składa ofertę i na jakiej podstawie? Skoro nie podaję wyników z matury w UCAS to właściwie jakie kryteria mam spełniać żeby otrzymać ofertę?
3. Czy ubiegając się o miejsce na kilku uniwersytetach muszę też kilka razy płacić za UCAS?
4. Jak to wygląda z przedmiotami rozszerzonymi? Interesuje mnie wyłącznie prawo, więc czy standardowo rozszerzenia z historii i wosu będą okej? Do tego rozszerzony angielski oczywiście i polski, chociaż wiem, że ten polski to raczej bez znaczenia
5. Czy mogę się ubiegać o jakieś pomoce finansowe? Jak bardzo jest to skomplikowane i czy często takie dofinansowania przyznają?

Przepraszam za ten wodospad pytań, ale naprawdę czuję się bardzo zagubiona i liczę, że ktoś zechce mi pomóc. Z góry dziękuję, jeśli ktoś podejmie się odpowiedzi na moje liczne pytania :)
Nie ma tu nic o oplatach?
http://www.ed.ac.uk/schools-departments/student-funding/tuition-fees/overview
Dziękuję bardzo, posługiwałam się bardziej prospectusem, tam trudno było się połapać w opłatach :). Czy to są właśnie te koszty na rzecz których można otrzymać pomoc od SAAS?
Cytat: Shadowplay
Moim marzeniem jest University of Edinburgh, spędziłam cały dzień na "dowiadywaniu się" wszystkiego na temat tamtejszych studiów i wiem jeszcze mniej niż przedtem.

1. Czy studenci z EU płacą czesne? Wiem, że to kwestia podstawowa i pewnie super-oczywista, ale w zeszłym roku czesne dla EU wynosiły 1820 funtów/rok, a teraz nigdzie nie mogę się doszukać takich informacji. Czy to znaczy, że studia w Szkocji znów są bezpłatne dla EU?

Jestem kompletnie zagubiona w kwestii UCAS i IELTS. I tutaj mam kilka pytań:

1. Skoro UCAS ma być wysłany do 15 stycznia, to czy IELTS również muszę zdać przed tym terminem?
2. Kiedy uniwersytet składa ofertę i na jakiej podstawie? Skoro nie podaję wyników z matury w UCAS to właściwie jakie kryteria mam spełniać żeby otrzymać ofertę?
3. Czy ubiegając się o miejsce na kilku uniwersytetach muszę też kilka razy płacić za UCAS?
4. Jak to wygląda z przedmiotami rozszerzonymi? Interesuje mnie wyłącznie prawo, więc czy standardowo rozszerzenia z historii i wosu będą okej? Do tego rozszerzony angielski oczywiście i polski, chociaż wiem, że ten polski to raczej bez znaczenia
5. Czy mogę się ubiegać o jakieś pomoce finansowe? Jak bardzo jest to skomplikowane i czy często takie dofinansowania przyznają?

Przepraszam za ten wodospad pytań, ale naprawdę czuję się bardzo zagubiona i liczę, że ktoś zechce mi pomóc. Z góry dziękuję, jeśli ktoś podejmie się odpowiedzi na moje liczne pytania :)


Cały dzień to za mało na dowiadywanie się o studiach. Jak przeczytasz choć połowę tematów, w których się naprodukowałam na temat studiów w Szkocji, to pogadamy ;)

1. EU - googluj SAAS. jeśli nigdy wcześniej nie studiowałaś w Polsce czy gdzieś gdzie rząd płacił za swoje studia, czesne będziesz mieć w pełni zapłacone (bezzwrotnie).
2. IELTS - POCZYTAJ NA TYM FORUM. ze dwa dni temu pisałam, że IELTS możesz dostarczyć później, np z maturą pod koniec czerwca
3. płatności w UCAS - googluj. wszystko jest na stronie UCAS.
4. wymagania są wyłącznie na stronie uni. również dla polskiej matury. kiepsko szukałaś.
5. nie



a teraz kliknij na mój nick i znajdź wszystkie tematy na temat studiów w Szkocji. i w ogóle - jeśli zdajesz zwykła polska mature i wybierasz sie na prawo na edynburg...hm, powodzenia
Dziękuję, forum mi bardzo pomogło :). Ogarniam już IELTS i SAAS. Pisałam już jakiś czas temu do uczelni odnośnie matury i dowiedziałam się, że minimum 80% ogółem i po 85% z rozszerzeń, ale nadal nie wiem jak jest z tymi przedmiotami, a boję się, że nagle okaże się, że będę potrzebować rozszerzenia z matematyki, a wtedy koniec planów.
Cytat: Shadowplay
Dziękuję, forum mi bardzo pomogło :). Ogarniam już IELTS i SAAS. Pisałam już jakiś czas temu do uczelni odnośnie matury i dowiedziałam się, że minimum 80% ogółem i po 85% z rozszerzeń, ale nadal nie wiem jak jest z tymi przedmiotami, a boję się, że nagle okaże się, że będę potrzebować rozszerzenia z matematyki, a wtedy koniec planów.

no to... dlaczego nie napiszesz, żeby sprecyzowali wymagania? kto Ci da bardziej wiarygodną odpowiedź - forum czy uczelnia na którą aplikujesz?

poza tym, jakie masz pozostałe choices? jeden Uni to za mało.
Tak właśnie zrobię, napiszę wszędzie i zapytam. Teraz to już sama nie wiem, poczytałam na forum i trochę mnie otrzeźwiło z Edynburgiem, teraz nie wiem czy całkiem go sobie nie odpuścić. Przejrzałam ranking i jeśli chodzi o prawo to najwyżej jest Glasgow. Nie wiem też co zapewnia mi BA Degree, licencjat i mogę potem robić magistra?
Cytat: Shadowplay
Tak właśnie zrobię, napiszę wszędzie i zapytam. Teraz to już sama nie wiem, poczytałam na forum i trochę mnie otrzeźwiło z Edynburgiem, teraz nie wiem czy całkiem go sobie nie odpuścić. Przejrzałam ranking i jeśli chodzi o prawo to najwyżej jest Glasgow. Nie wiem też co zapewnia mi BA Degree, licencjat i mogę potem robić magistra?

nie chodzi o to, żeby odpuszczać, tylko żeby szczerze zastanowić sie, jakie masz szanse. jeśli jedyne, co będziesz mogla osiągnąć to ok 80% z 3 rozszerzeń i tyle i wybierasz edynburg, oxford i st andrews to TAK, to jest bez sensu, bo na wstępie te uczelnie Cię odrzucą i już. szkoda miejsca w aplikacji. ranking rankingiem, ale zobacz, co oprócz rankingu uczelnia oferuje, typu wymiany, specjalizacje, prawo szkockie i/lub angielskie (np. w Dundee możesz robić albo takie albo takie albo też oba na raz - to jest jedyna uczelnia w szkocji ktora takie cos oferuje) czy prawo + język obcy. Są też połączenia prawo+inny kierunek (historia/polityka/stosunki międzynarodowe). rankingi są ważne ale nie najważniejsze.

Druga czesc pytania: B.A. in Law (B.L.) or an LL.B. (Hons) in the United Kingdom and various current or former. It is an undergraduate degree.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa